eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polscy seniorzy coraz bardziej narażeni na wyłudzenie pieniędzy

Polscy seniorzy coraz bardziej narażeni na wyłudzenie pieniędzy

2019-01-22 12:22

Polscy seniorzy coraz bardziej narażeni na wyłudzenie pieniędzy

Seniorka © fot. mat. prasowe

Dane zgromadzone na potrzeby projektu ChronPESEL.pl wskazują, że tylko w 2017 roku skradzione dane osobowe posłużyły do aż 47 000 wyłudzeń. Jak przekonują eksperci, sporą część ofiar kradzieży danych i wyłudzeń kredytów stanowią osoby powyżej 60 lat. Dzisiejszy Dzień Dziadka to dobra okazja, aby przypomnieć o potrzebie zabezpieczenia seniorów przed zakusami przestępców.

Przeczytaj także: W Dzień Babci i Dziadka podaruj im bezpieczeństwo

Jak wynika z danych platformy ChronPESEL.pl, kwota, na którą w 2017 roku próbowano dokonać wyłudzeń pieniędzy, sięgnęła nawet 3 mld zł. Przeciętna wartość jednej próby wyłudzenia przekraczała 65 tys. zł. Eksperci przewidują, że ofiarami takiego procederu coraz częściej padać będą seniorzy, a zjawisko to w nadchodzących miesiącach najprawdopodobniej ulegnie nasileniu. Do takich wniosków prowadzi obserwacja zeszłorocznych trendów.

Statystycznie do próby wyłudzenia pieniędzy dochodzi co 12 minut. Bardzo często, ale biorąc pod uwagę, że zaciągnięcie pożyczki przez Internet zajmuje właściwie chwilę, nie powinno być to zaskoczeniem. Postępująca cyfryzacja kolejnych obszarów życia, w tym przede wszystkim finansów, prowadzi do coraz większych zagrożeń bezpieczeństwa seniorów.
Pamiętajmy bowiem, że przestępcy działają niezwykle szybko, nierzadko wykorzystując najnowsze rozwiązania informatyczne – mówi Anna Marcinkowska, ekspert z serwisu ChronPESEL.pl.

Jak wskazują eksperci, jednym z najczęstszych powodów kradzieży tożsamości są wyłudzenia kredytów, usług lub przedmiotów. Wyliczają m.in. kredyty gotówkowe, ale również umowy z operatorami telefonii komórkowej, na podstawie których wyłudzane są smartfony, tablety czy nawet laptopy. Coraz częściej dane wykorzystywane do wyłudzeń pochodzą nie tylko ze skradzionych lub nielegalnie skopiowanych dokumentów tożsamości, ale są pozyskiwane również w wyniku ataków cyberprzestępców na zasoby informatyczne placówek służby zdrowia. Opracowane w 2017 r. Rekomendacje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wskazują bowiem, że placówki służby zdrowia są - po instytucjach finansowych - drugim, najczęściej wybieranym celem ataków hakerskich. Pozyskane w ten sposób wrażliwe dane, mogą posłużyć do podszycia się w danej instytucji pod nieświadomą zagrożenia osobę i wyłudzenia na jej rachunek pożyczek lub kredytów. Zainteresowani z reguły dowiadują się o tym dopiero, gdy komornik zajmie im konto.

fot. mat. prasowe

Seniorka

Bardzo dużą część ofiar kradzieży danych i wyłudzeń kredytu stanowią osoby w wieku emerytalnym.


Statystyki pokazują, że osoby w wieku senioralnym coraz częściej padają ofiarą oszustów, tracą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi i później muszą mierzyć się z wyłudzonymi na swoje nazwisko kredytami i pożyczkami. Dzień Dziadka to dobry moment, aby pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Istnieją bowiem rozwiązania, które dają kompleksową opiekę osobom starszym w tego typu sytuacjach. Mówimy tu o szybkiej informacji o tym, że ktoś podszywa się pod nas i próbuje wyłudzić kredyt lub pożyczkę oraz odpowiedniej asyście i pomocy prawnej w przypadku, kiedy to mu się uda. Kosztowo jest to świetna alternatywa dla wręczanego co roku kwiatka, który po kilku dniach zwiędnie – przekonuje Anna Marcinkowska.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: