eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty we frankach: portret frankowicza XII 2018

Kredyty we frankach: portret frankowicza XII 2018

2019-01-23 11:29

Kredyty we frankach: portret frankowicza XII 2018

Franki © stadtratte - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Biuro Informacji Kredytowej z uwagą przygląda się posiadaczom kredytów we frankach. Kim jest polski frankowicz? Jak radzi sobie ze spłatą zobowiązania? Oto najświeższa dawka informacji o walutowych kredytobiorcach. Wynika z niej m.in., że pod koniec minionego roku zadłużenie z tytułu kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich wyniosło 107,1 mld zł, co oznacza, że na przestrzeni 12 miesięcy zdołało obniżyć się o 2,48 mld zł i to pomimo osłabienia złotego. W 2018 roku udało się nam spłacić 25,65 tys. kredytów frankowych, w efekcie czego mamy ich już tylko 469,96 tys.

Ważne liczby


  • Ilość rachunków kredytowych w CHF systematycznie się zmniejsza: u schyłku grudnia 2018 roku było ich o 25,65 tys. mniej niż rok wcześniej i o 50,85 tys. mniej aniżeli przed dwoma laty;
  • Zadłużenie na 31 grudnia 2018 roku było o 2,48 mld zł niższe od długu odnotowanego pod koniec grudnia 2017 r.;
  • Najwyższe w historii zadłużenie we frankach posiadaliśmy w 2011 roku, kiedy to łączny dług z tytułu kredytów w CHF sięgał - w przeliczeniu - 162,03 mld zł;
  • Bieżące zadłużenie sięga 107,1 mld zł;
  • Obecnie niemal co piąty czynny kredyt (19,6%) należy do frankowicza;
  • Ze zobowiązań frankowych pochodzi więcej niż co czwarta (25,4%) złotówka zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych (po przeliczeniu walut na złote po kursie z dnia 31.12.2018).

Gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej dane wyraźnie wskazują na poszerzanie się grona polskich kredytobiorców mieszkaniowych - tylko na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przybyły ich aż 152 tys. Odwrotny trend zauważalny jest w grupie frankowiczów, których rzesza regularnie się kurczy - w minionym roku ubyło z niej 47,6 tys. osób.

Liczba zobowiązań hipotecznych obsługiwanych we frankach szwajcarskich stale zmniejsza się, w 2016 r. banki obsługiwały 520,81 tys. kredytów, a obecnie o 10% mniej. W grudniu 2018 r., w porównaniu do grudnia 2017 r. w ujęciu liczbowym, ubyło o kolejne 5% rachunków mieszkaniowych zaciągniętych w CHF.

fot. stadtratte - Fotolia.com

Franki

Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF, na koniec grudnia 2018 r., to 107,1 mld zł.


Portfel kredytowy Polaków


Bazy BIK, zawierające informacje o 15,24 mln kredytobiorców w Polsce, odnotowują obecnie 5,5% udział osób spłacających zobowiązania we frankach. Kwota do spłaty wszystkich kredytobiorców bez względu na walutę wynosi w przeliczeniu na złote 623,1 mld zł, z czego 135,17 mld zł to wartość do spłaty wszystkich rodzajów kredytów posiadanych przez kredytobiorców frankowych.

Liczba wszystkich kredytów posiadanych przez frankowiczów wynosi 1,7 mln szt., co stanowi 6,2% spośród 27,56 mln szt. kredytów obsługiwanych przez wszystkich Polaków łącznie.

Przydatne linki:
- Kurs CHF
- Kurs EUR


Kredytobiorcy frankowi i ich kredyty


Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF, na koniec grudnia 2018 r., to 107,1 mld zł, a całkowite aktualne zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 135,17 mld zł. Na tę wartość składają się oprócz frankowych i zaciągniętych w innych walutach (głównie w zł) kredytów mieszkaniowych na kwotę 125,04 mld zł, kredyty konsumpcyjne o wartości 7,43 mld zł, następnie karty kredytowe na kwotę do spłaty wynoszącą 1,5 mld zł, a także posiadane limity kredytowe w wysokości do spłaty 1,15 mld zł.
- Spadek wartości zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych frankowych w okresie ostatnich 12 miesięcy w kwocie ok. 2,5 mld zł, przy wzroście kursu franka w tym okresie w stosunku do złotówki o ok. 25 gr wynika przede wszystkim z terminowych spłat, dokonywanych przez kredytobiorców. Sprzyja temu niewątpliwie dobra sytuacja polskiej gospodarki, która przekłada się na spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń, a tym samym na wzrost dochodów gospodarstw domowych. Należy również wspomnieć o wzroście cen nieruchomości na rynku wtórnym w aglomeracjach, a tam właśnie mieszkają frankowicze, co pozytywnie wpływa na wartość wskaźnika LtV (jego spadek) - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura informacji Kredytowej. – Mieszkaniowe kredyty frankowe podobnie jak kredyty złotowe charakteryzują się bardzo dobrą jakością, na co oprócz aspektu dochodowego (wzrostu dochodów gospodarstw domowych) maja niewątpliwie nadal ujemne stopy procentowe w Szwajcarii (LIBOR CHF), oraz aspekt kulturowy – w piramidzie spłacalności kredyty mieszkaniowe są na pierwszym miejscu, a w przypadku trudności ze spłatą zobowiązań kredyty mieszkaniowe przestają być terminowo obsługiwane na samym końcu uzupełnia prof. Waldemar Rogowski.

fot. mat. prasowe

Frankowicze - podsumowanie

Całkowite aktualne zadłużenie z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 125,04 mld zł.


Jakość kredytów frankowych


Niski poziom szkodowości to cecha walutowych kredytów hipotecznych, a jakość zobowiązań zaciągniętych we frankach szwajcarskich okazała się być lepsza od złotowych.
- Obecnie - na koniec 2018 r., tylko 1,27% czynnych mieszkaniowych kredytów frankowych pozostaje w portfelach bankowych jako opóźnione powyżej 90 dni. W przypadku kredytów mieszkaniowych złotowych odsetek ten jest wyższy i wynosi 1,30%. Analizując kredyty złotowe i frankowe udzielone do 2011 r. na dzień 31 grudnia 2018 r. 2,41% kredytów udzielonych we frankach okazało się straconymi, czyli zostało przekazane do windykacji, sprzedane bądź pozostaje w portfelach jako opóźnione powyżej 90 dni. W przypadku kredytów mieszkaniowych udzielonych w złotych do 2011 r. odsetek ten jest wyższy i wynosi 2,95% - podsumowuje główny analityk BIK.

Należy zwrócić uwagę, że poziom jakości spłaty zobowiązań determinowany jest także liczbą równocześnie spłacanych kredytów. Dotyczy to zarówno osób posiadających kredyty mieszkaniowe w złotówce, jak i w walucie. Ma to bezpośrednie przełożenie na jakość obsługi portfela frankowego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

4 4

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: