eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zmiany pogodowe. Wystarczy, aby zadbać o ubezpieczenie domu

Zmiany pogodowe. Wystarczy, aby zadbać o ubezpieczenie domu

2019-01-23 12:32

Zmiany pogodowe. Wystarczy, aby zadbać o ubezpieczenie domu

Powódź © marog-pixcells - Fotolia.com

Szacuje się, że na przestrzeni najbliższego stulecia temperatura w naszym kraju podniesie się o 3-3,5 stopnia Celsjusza. Tak znaczna zmiana nie pozostanie bez znaczenia dla klimatu i warunków pogodowych, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. Ulewy, powodzie i huragany już zresztą dają o sobie znać. Anomalia pogodowe to wystarczający powód, aby zadbać o ubezpieczenie domu i innych składników majątku.
Na przestrzeni ostatnich lat Polskę coraz częściej zaczęły nawiedzać rzadkie dotychczas zjawiska atmosferyczne, jak gwałtowne ulewy, trąby powietrzne, powodzie czy pustynne wręcz upały. Dynamika, z jaką zmieniają się dziś temperatury, sprawia, że zagrożenia stały się mniej przewidywalne i to nawet pomimo ich nieustannego monitorowania. To oznacza, że powinniśmy być świadomi nie tylko potencjalnych skutków anomalii pogodowych, ale również sposobów ochrony przed nimi. Jednym z podstawowych jest odpowiednie ubezpieczenie domu i innych składników majątku.
- W Polsce, mimo że wzrasta świadomość potencjalnych zagrożeń, często nie przewidujemy finansowych konsekwencji katastrof naturalnych. Dlatego jednym z kluczowych zagadnień jest właściwa ochrona dobytku. W naszym kraju mamy z tym nadal problem, z szacunków PIU wynika, że aż 40 proc. mieszkań nad Wisłą nie jest w ogóle ubezpieczona - tłumaczy Agnieszka Poloczek z Gothaer.

Tymczasem straty w majątku mogą być ogromne. Można wspomnieć tu chociażby zerwane dachy, zniszczone sprzęty, uszkodzone samochody czy budynki. Z opracowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń raportu klimatycznego wynika, że w ciągu ostatnich trzech dekad przeciętna, roczna liczba katastrof naturalnych podniosła się z 447 do 556, a koszty wywołane ich skutkami ze 104 do 123 mld dol. Oprócz zmian klimatycznych, czynnikiem zwiększającym ich skalę jest zaawansowany rozwój gospodarczy, w wyniku którego zwiększa się wartość majątku prywatnego i publicznego. Podczas powodzi, która wystąpiła w 2010 r., ucierpiało łącznie 24 tys. rodzin, a straty oszacowano na ponad 12 mld zł. Tylko niecałe 13 proc. tych strat było ubezpieczonych. Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń „Klimat Ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?”, gdyby takiej samej skali powódź wydarzyła się w 2018 r., kosztowałaby aż 16,2 mld zł. To o 3,4 mld zł – czyli 20,9 proc. więcej niż w 2010 r.

fot. marog-pixcells - Fotolia.com

Powódź

Kiedy pogoda kaprysi, warto zabezpieczyć majątek.


- Mimo dużego wyboru i szerokiego zakresu ofert, Polacy nadal zwlekają zawarciem ubezpieczenia. W ramach ochrony majątek jest zabezpieczony przed negatywnymi konsekwencjami między innymi pożarów, a także dymu i sadzy, naporu śniegu, osuwania się ziemi, pękania mrozowego, przepięć elektrycznych, trzęsienia i zapadania się ziemi czy zalania, powodzi lub huraganów. W przypadku ich powstania, ubezpieczyciel pokryje koszty odtworzenia utraconego mienia – wyjaśnia Agnieszka Poloczek.

Wybierając polisę warto przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić, czy ochrona jest uzależniona choćby od siły wiatru. Jeżeli nie, tak jak ma to miejsce w ubezpieczeniu Gothaer, ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność za zniszczenia dokonane przez każdy, niezależnie od jego siły. Oprócz kosztów odtworzenia mienia ważne jest również zabezpieczanie się przed dodatkowymi wydatkami takimi jak akcja ratownicza związana z ocaleniem majątku bezpośrednio zagrożonego szkodą czy koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie. Wszystko to obejmuje polisa.
- Dobrze pamiętać również, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody, które poniosą osoby trzecie. Mogą to być szkody wynikające z naszej winy lub wynikającej z samego faktu posiadania nieruchomości. Jeżeli w samochód naszego gościa lub sąsiada uderzy element elewacji budynku jednorodzinnego albo pod wpływem wiatru spadnie doniczka z naszego balkonu w bloku, to my odpowiadamy za powstałe szkody. Dotyczy to także sytuacji, kiedy np. listonosz poślizgnie się na zabłoconej lub oblodzonej ścieżce prowadzącej przez naszą posesję – podkreśla Agnieszka Poloczek i dodaje. Warto w takich wypadkach zabezpieczyć się polisą. Przykładowo ubezpieczenie Cztery kąty obejmuje ochroną nie tylko majątek ubezpieczonego, ale również jego odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym.

Ekspert Gothaer przypomina również, że w ramach polisy można ubezpieczyć nie tylko lokal mieszkaniowy, ale również np. domki letniskowe czy nagrobki. One również narażone są na szkodliwe czynniki pogodowe. Dlatego warto zawczasu przygotować się na wystąpienie ewentualnych strat i zadbać o ubezpieczenie domu i majątku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: