eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową

2019-01-16 10:45

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową

Czy narciarz po grzańcu skorzysta z ubezpieczenia? © uckybusiness - Fotolia.com

Nie jest tajemnicą, że urlop to okres, w którym Polacy dość często sięgają po alkohol. Do tych, którzy lubują się w trunkach, rękę wyciągają ubezpieczyciele, rozszerzając ubezpieczenie turystyczne o tzw. klauzulę alkoholową, która umożliwia włączenie do zakresu ochrony również takich szkód, które spowodowane były po „kilku głębszych”.

Przeczytaj także: Jak wybrać polisę turystyczną przed zimowym wyjazdem w góry?

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową to produkt, który dopiero debiutuje na rynku. Do wiosny 2017 roku takie rozwiązania w zasadzie nie istniały, ale dziś sytuacja przedstawia się już inaczej. Jest to przede wszystkim efekt rosnącego zainteresowania klientów.
- W 2018 roku ok. 30% sprzedanych przez nas polis turystycznych zostało rozbudowanych o tzw. klauzulę alkoholową. Rozszerzeniem zainteresowane są różne grupy klientów. Zarówno turyści wybierający się na popularne także zimą wczasy all inclusive, jak i narciarze, którzy z reguły bardzo świadomie korzystają z ubezpieczeń – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Osoby, które wybierają się na stok, muszą poinformować ubezpieczyciela, jaki sport będą uprawiać i czy zamierzają robić to w sposób ekstremalny. Narciarze niewątpliwe należą do grupy podwyższonego ryzyka - kontuzje zdarzają się im nader często i niejednokrotnie rodzą konieczność skorzystania z usług zagranicznej opieki medycznej (zazwyczaj niedostępnej w ramach EKUZ), a nieraz również pomocy ratowników bezpośrednio na stoku. Jeżeli do szkody dojdzie po spożyciu alkoholu, np. grzanego wina czy piwa pomiędzy zjazdami, koszty leczenia i ratownictwa górskiego nie zostaną pokryte z polisy obejmującej jedynie podstawowy zakres ochrony. Podobnie będzie z przejęciem przez ubezpieczyciela odpowiedzialności za spowodowanie wypadku i poturbowanie innych uczestników stoku – za wyrządzone im szkody (urazy i zniszczony sprzęt) narciarz z Polski będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

fot. uckybusiness - Fotolia.com

Czy narciarz po grzańcu skorzysta z ubezpieczenia?

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o klauzulę alkoholową polega na zmianie zapisów umowy w taki sposób, aby szkody po spożyciu alkoholu nie były wyłączone z ochrony.


Co sprawdzić przed rozszerzeniem polisy o klauzulę alkoholową?


Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego (w zależności od zakładu ubezpieczeń za dopłatą lub za darmo) o klauzulę alkoholową polega na zmianie zapisów umowy w taki sposób, aby szkody po spożyciu alkoholu nie były wyłączone z ochrony. Dzięki temu alkohol nie przestanie być przeszkodą w uzyskaniu wsparcia po wypadku poza krajem. Przed podjęciem decyzji o dodaniu tej opcji do polisy warto jednak zweryfikować, czy po zmianie jej zakres na pewno będzie wystarczający.
- Przede wszystkim proponuję sprawdzić, czy rozszerzenie ochrony będzie dotyczyło wszystkich ryzyk składających się na ubezpieczenie turystyczne: pokrycia kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. A także, czy u danego ubezpieczyciela nie obowiązują limity stężenia alkoholu we krwi, które mogłyby powodować, że polisa nie zawsze zadziała. Mówię o tym, bo np. niektóre firmy mogą nie obejmować ochroną zdarzeń, do których doprowadziły osoby mające powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi – podpowiada Andrzej Paduszyński z Compensy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2019-01-24 12:01:22

    Kupując polisę turystyczna należy pamiętać, aby obejmowała refundację kosztów nieprzewidzianych wizyt lekarskich do odpowiednio wysokiej sumy, a także pozwalała na skorzystanie z ratownictwa medycznego w razie wypadku. Należy pamiętać, żeby dopasować odpowiednią sumę ubezpieczenia i ustalić dokładnie cel naszego wyjazdu, przewidywane aktywności oraz inne potrzebne dodatki takie jak np. klauzula alkoholowa, która może przydać się w każdym momencie podczas urlopu. Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Superpolisy. Jest łatwa w obsłudze i pozwala szybko sprawdzić różne oferty interesującego nas ubezpieczenia. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: