eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ile kosztują atrakcje dla dzieci?

Ile kosztują atrakcje dla dzieci?

2019-01-10 10:24

Ile kosztują atrakcje dla dzieci?

Ile kosztują atrakcje dla dzieci? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wychowanie dziecka to spore wyzwanie, także w wymiarze finansowym. Zgodnie z wyliczeniami przygotowanymi na zlecenie platformy MAM, utrzymanie latorośli do ukończenia przez nią 18. roku życia to ponad 300 000 złotych. Całkiem pokaźny udział w tej sumie mają wydatki na różnego rodzaju atrakcje dla dzieci. Jakie rozrywki finansujemy i ile to kosztuje?
Zrealizowany na zlecenie platformy MAM raport „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” to wyraźne potwierdzenie, że Polacy mogą uchodzić za szczodrych i troskliwych rodziców, którzy starają się zapewnić swojemu potomstwu rozwój umiejętności i jak najlepszy start w dorosłość. Dowodem na to może być chociażby fakt, że aż 70% polskich dzieci już od najmłodszych lat uczęszcza na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne oraz korzysta z dodatkowych atrakcji. Przeciętne miesięczne wydatki na ten cel sięgają 250 - 300 zł. Na co konkretnie przeznaczamy te kwoty?

Cenny rodzinny czas


Jak wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przygotowanego przez platformę do opłacania rachunków za media MAM, zaledwie 30% polskich dzieci nie uczęszcza na rozwijające zajęcia dodatkowe. I w większości wypadków dzieje się tak dlatego, że dzieci te są po prostu jeszcze za małe. Zdecydowana większość zatem, mimo wiążących się z tym dość wysokich kosztów, może liczyć na dodatkowe aktywności poza przedszkolem i szkołą. Wśród najbardziej popularnych badani przez platformę MAM wymienili języki obce (28% wskazań) oraz zajęcia sportowe (30%). Ale na tym nie koniec.

Dbając o wszechstronny rozwój dzieci, Polacy co miesiąc inwestują w szereg dodatkowych atrakcji, w których chętnie uczestniczą razem ze swoim potomstwem. To cieszy tym bardziej, że współcześni rodzice poświęcają dzieciom dużo więcej czasu i uwagi niż jeszcze 50 lat temu. Według University of California (USA) oraz Collegio Carlo Alberto (Włochy) w 1965 roku matki spędzały z dziećmi ok. 54 minuty dziennie, a ojcowie zaledwie 16 minut. Dziś liczby te są zdecydowanie większe. Współczesne mamy poświęcają bowiem swojemu potomstwu 104 minuty dziennie, a ojcowie aż 59 minut . Jak spędzają ten czas? Na wspólnych zabawach, wyjściach na place zabaw, spacerach oraz korzystając z tzw. atrakcji na mieście. Przebadani przez platformę MAM rodzice przyznali, że najczęściej oferują swoim dzieciom wyjścia na urodziny koleżanek i kolegów (85% wskazań), wyjścia do kina oraz uczestnictwo w kulturalnych wydarzeniach dla najmłodszych (81% wskazań).

fot. mat. prasowe

Jakie atrakcje dodatkowe oferuje Pan/i swoim dzieciom?

Rodzice przyznali, że najczęściej oferują swoim dzieciom wyjścia na urodziny koleżanek i kolegów (85% wskazań)


Budżet, który rodzice przeznaczają na tego typu atrakcje dla dzieci, to najczęściej od 250 do 300 zł miesięcznie. Na najpopularniejsze wyjścia (kino, wydarzenia kulturalne) zdecydowana większość badanych wydaje co miesiąc maksymalnie 50 zł. Jest jednak spora grupa rodziców (odpowiednio 22% i 21,4%), która przeznacza na te cele między 50 a 150 zł miesięcznie.

Oceniając wychowanie dzieci przez pryzmat zaangażowania – również tego finansowego – rodziców, widać, że Polska ma szansę na dobrze wykształcone, wrażliwe i wszechstronnie uzdolnione młode pokolenia. A wszystko dlatego, że Polacy mimo stosunkowo wysokich kosztów życia dostrzegają potrzebę inwestowania swojego czasu i pieniędzy w rozwój swoich dzieci.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: