eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek ubezpieczeń: co przyniesie 2019 rok?

Rynek ubezpieczeń: co przyniesie 2019 rok?

2019-01-09 13:38

Rynek ubezpieczeń: co przyniesie 2019 rok?

Ubezpieczenie samochodu © rastaman777 - Fotolia.com

Początek roku to tradycyjnie już czas na podsumowania i prognozy. Co nadchodzące miesiące przyniosą ubezpieczeniom? Ciekawych wydarzeń - jak pisze Ubea.pl - nie powinno zabraknąć.

Przeczytaj także: Ubezpieczenia. Kluczowe tendencje III kw. 2018

Ubezpieczyciele zapłacą jeszcze więcej za wypadki na drodze


W segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych o interesujące wydarzenia nie jest trudno już od dłuższego czasu. Mieliśmy wojnę cenową ubezpieczycieli, której zakończenie przyniosło nagły wzrost cen OC. Ten okres szczęśliwie mamy już za sobą. Nie kończą się dla odmiany podwyżki odszkodowań wypłacanych właścicielom zniszczonych pojazdów i ofiarom wypadków drogowych. Wiele wskazuje na to, że kontynuacja tego wzrostowego trendu będzie widoczna również w nadchodzących miesiącach.

Można oczekiwać, że taki wzrostowy trend będzie widoczny również w 2019 r. Pewną zapowiedź stanowić tu mogą dane Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie pierwszych trzech kwartałów 2018 r.

Powołane powyżej statystyki KNF-u dowodzą m.in., że suma wypłat z OC rośnie w pokaźnym tempie 12% rocznie (I kw. - III kw. 2018 r./I kw. - III kw. 2017 r.).
„Kolejny ciekawy wynik dotyczy zysku technicznego ze sprzedaży OC dla kierowców. W pierwszej połowie 2018 r. wspomniany zysk był prawie cztery razy większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (styczeń - czerwiec 2017 r.). Po trzech kwartałach 2018 r. analogiczna różnica zysku technicznego była już tylko dwukrotna” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. rastaman777 - Fotolia.com

Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczyciele zapłacą jeszcze więcej za wypadki na drodze.


Można oczekiwać, że w 2019 r. wypłaty z obowiązkowego OC dla kierowców będą rosły szybciej niż poprzednio. Wzrosty mogą być stymulowane między innymi przez coraz wyższą inflację oraz orzecznictwo sądów korzystne dla ofiar wypadków drogowych. Takie prognozy oczywiście źle wróżą w kontekście dalszych obniżek składki za OC komunikacyjne. Do optymizmu nie zachęca też planowany wzrost sum gwarancyjnych z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.
„Szkody na poziomie zbliżonym do maksimum odpowiedzialności ubezpieczyciela zdarzają się rzadko. Tym niemniej, zakłady ubezpieczeń na pewno uwzględnią wzrost sum gwarancyjnych przy kalkulowaniu nowych składek za OC” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Cała branża wciąż czeka na standaryzację zadośćuczynień …


Na politykę cenową zakładów ubezpieczeń (dotyczącą obowiązkowych polis OC dla kierowców), na pewno wpłyną prace dotyczące standaryzacji zadośćuczynień, czyli świadczeń za szkody osobowe. Na razie nie możemy być zupełnie pewni, że wspomniane prace przebiegające pod egidą Komisji Nadzoru Finansowego, zakończą się jeszcze w 2019 r. Nawet jeśli standaryzacja zostanie wprowadzona rok później (w 2020 r.), to zakłady ubezpieczeń odpowiednio wcześniej uwzględnią ją w planach finansowych. Ostateczne ustalenia na pewno będą efektem trudnego kompromisu pomiędzy towarzystwami ubezpieczeń oraz instytucjami reprezentującymi poszkodowanych (m.in. Rzecznikiem Finansowym).
„Rozsądnym podejściem musi też wykazać się Komisja Nadzoru Finansowego. W tym kontekście trzeba zdawać sobie sprawę, że standaryzacja bardzo korzystna dla poszkodowanych, skutkowałaby szybszym tempem wzrostu składek za obowiązkowe OC. Z punktu widzenia całej branży, potrzebne wydaje się nie tylko wyważone rozstrzygnięcie tematu standaryzacji zadośćuczynień. Ubezpieczyciele na pewno życzyliby sobie tego, żeby ostateczne rozstrzygnięcia były znane możliwie szybko” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W 2019 r. ubezpieczeniowe zmiany odczują nawet prawnicy


Warto zdawać sobie sprawę, że w 2019 r. nie tylko ubezpieczyciele, posiadacze polis oraz osoby poszkodowane odczują zmiany dotyczące ubezpieczeń. Wiele wskazuje na to, że nowy rok będzie bardzo ważny również dla licznych kancelarii prawnych, które obecnie zajmują się tematyką odszkodowawczą (głównie w kontekście wypadków drogowych). Takie kancelarie mają się bowiem stać przedmiotem regulacji ustawowych.

Plany regulacyjne rządu są różnie odbierane przez ubezpieczycieli oraz same kancelarie prawne. Zakłady ubezpieczeniowe dość przychylnym okiem patrzą na możliwość uregulowania działań prawników walczących o wyższe odszkodowania. Same kancelarie z zaniepokojeniem odnoszą się do ustawowych planów rządu. Trudno się temu dziwić, bo niektóre rozwiązania z senackiego projektu ustawy godzą w interesy branży odszkodowawczej.
„Projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych (wynikających z czynu niedozwolonego) przewiduje m.in. limit wynagrodzenia dla prawników wynoszący 20% odszkodowania uzyskanego przez klienta, a także wprowadzenie obowiązkowego OC dla doradców odszkodowawczych” - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: