eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie na giełdzie - styczeń 2019

Inwestowanie na giełdzie - styczeń 2019

2019-01-07 08:39

Inwestowanie na giełdzie - styczeń 2019

Inwestor © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Październik nasz portfel tak jak i WIG zalicza na minus. Niestety spółki wybrane do portfela na grudzień zanotowały wyższe spadki niż rynek, dlatego w nowym roku postanowiłem zupełnie zmodyfikować portfel. Strata na portfelu w grudniu wyniosła -4,91%, natomiast WIG stracił w tym czasie -1,67%. Od początku publikacji cyklu artykułów (październik 2017) portfel przyniósł stratę na poziomie -2,45%. Bez stosowania stop losów i metodą zakupu (lub pozostawienia w portfelu) 3 spółki/miesiąc. W tym samym czasie indeks WIG stracił -13,07%.
Wynik na portfelu dla spółek pozostających mierzony jest w taki sposób, że każda spółka jest „sprzedawana” z końcem miesiąca po cenie zamknięcia w piątek oraz „kupowana” ponownie w poniedziałek po cenie otwarcia.

Typy na grudzień zamykaliśmy po Nowym Roku, a więc dopiero 4 stycznia na zamknięciu w piątek. Styczniowe spółki nabywamy 7 stycznia na otwarciu giełdy.

fot. mat. prasowe

Portfel vs WIG

Od początku publikacji cyklu artykułów (październik 2017) portfel przyniósł stratę na poziomie -2,45%.


AMBRA


fot. mat. prasowe

AMBRA - wykres miesięczny

Ambra, spółka która już dawno temu gościła w naszym portfelu, ale w zasadzie cały 2018 rok był dla niej spadkowy.


Ambra, spółka która już dawno temu gościła w naszym portfelu, ale w zasadzie cały 2018 rok był dla niej spadkowy. Odreagowanie przyniósł grudzień, przez co zostały wygenerowane dwa istotne sygnały kupna na wykresie miesięcznym: histogram MACD zmienił trend na wzrostowy, a cena przecięła średnią 10-miesięczną (sygnał Fabera).

fot. mat. prasowe

AMBRA - wykres tygodniowy

Na wykresie tygodniowym możemy zaobserwować jak kształtowała się korekta na tej spółce.


Na wykresie tygodniowym możemy zaobserwować jak kształtowała się korekta na tej spółce. Cena osiągnęła zniesienie Fibonacciego 61,8%, pojawił się popyt (wolumen) i cena bardzo szybko ruszyła na północ. Najbliższe dni mogą przynieść delikatne odreagowanie wzrostów do poziomu wsparcia, a w ciągu kilku tygodni cena powinna osiągnąć nowe szczyty.

fot. mat. prasowe

AMBRA - wykres dzienny

Zasięg ceny pomiędzy linią wsparcia, a oporu to około 13%.


Zasięg ceny pomiędzy linią wsparcia, a oporu to około 13%. Spekulanci mogą próbować złapać dołek w okolicy ceny 11,50 zł/akcję i ustawić zlecenie realizujące zysk na poziomie 13 zł/akcję. Krótkoterminowa linia trendu spadkowego została przebita i pod kątem technicznym szykuje się dalszy rajd na północ.

CD PROJEKT


fot. mat. prasowe

CD PROJEKT - wykres miesięczny

Spółka w drugiej połowie roku zanotowała sporą korektę (zresztą tak jak większość z branży), ale spadki wyhamowały na dotychczasowym poziomie oporu, które teraz stanowi wsparcie.


W nowym roku do portfela trafia król polskich gier – CD Projekt. Spółka w drugiej połowie roku zanotowała sporą korektę (zresztą tak jak większość z branży), ale spadki wyhamowały na dotychczasowym poziomie oporu, które teraz stanowi wsparcie. Cena ok. 125 zł/akcję stała się atrakcyjna dla inwestorów.

fot. mat. prasowe

CD PROJEKT - wykres tygodniowy

Na wykresie tygodniowym również jest widoczny potencjał wzrostowy.


Na wykresie tygodniowym również jest widoczny potencjał wzrostowy. Kanał spadkowy został wyłamany w górę i cena powoli zaczyna rosnąć. Osiągnięcie poziomu Fibo również okazało się dodatkowym impulsem do wzrostów przez co można sądzić, że korekta została zakończona.

fot. mat. prasowe

CD PROJEKT - wykres dzienny

Liczymy na to, że spółka w najbliższych tygodniach/miesiącach osiągnie kolejne szczyty.


Dla obserwatorów spółki idealnym miesiącem zakupu był listopad, gdzie oprócz osiągnięcia docelowego poziomu Fibo, pojawił się moim zdaniem najsilniejszy sygnał kupna na spółkach – dywergencja wskaźnika RSI oraz ceny akcji. Liczymy na to, że spółka w najbliższych tygodniach/miesiącach osiągnie kolejne szczyty.

PLAYWAY


fot. mat. prasowe

PLAYWAY - wykres tygodniowy

W ujęciu tygodniowym mamy typową korektę i formację trójkąta, coraz wyższe dołki i coraz niższe szczyty.


Playway gości ponownie w portfelu po krótkiej przerwie. Będziemy posiadać zatem aż dwie spółki z tej samej branży w styczniu. Ze względu na krótką historię notowań spółki na GPW pokazuję tylko wykres tygodniowy i dzienny. W ujęciu tygodniowym mamy typową korektę i formację trójkąta, coraz wyższe dołki i coraz niższe szczyty. Wybicie w górę da nam bardzo mocny sygnał do wzrostów. Poza tym całą korekta odbywa się na znacząco niższym wolumenie.

fot. mat. prasowe

PLAYWAY - wykres dzienny

Na interwale dziennym wyraźnie zaznaczyłem linie potencjalnego trójkąta, najbliższa cena docelowa to 155 zł/akcję co przy obecnej wycenie daje nam prawie 10% zysku.


Na interwale dziennym wyraźnie zaznaczyłem linie potencjalnego trójkąta, najbliższa cena docelowa to 155 zł/akcję co przy obecnej wycenie daje nam prawie 10% zysku.

Krzysztof Strauchmann,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: