eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak nie zbankrutować podczas zimowych wyprzedaży?

Jak nie zbankrutować podczas zimowych wyprzedaży?

2019-01-04 10:09

Jak nie zbankrutować podczas zimowych wyprzedaży?

Jak nie zbankrutować podczas zimowych wyprzedaży? © fotomek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Co dziesiąty Polak deklaruje, że wydatki związane z organizacją świąt Bożego Narodzenia zmusiły go do zrezygnowania z własnych przyjemności. Nadwyrężony budżet domowy nie powstrzymuje nas jednak przed skorzystaniem z niedawno rozpoczętych zimowych wyprzedaży - zakupy z tej okazji planuje połowa z nas. Jak pogodzić pusty portfel z przyjemnością ze złapania okazji cenowej?
Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i rozpoczęcie zimowych wyprzedaży. To wszystko sprawia, że grudzień to jeden z najtrudniejszych okresów dla budżetu domowego. Potwierdzeniem tego może być chociażby opracowany przez Santander Consumer Bank raport „Polaków portfel własny – kochamy okazje”. Obojętność wobec akcji promocyjnych deklaruje tylko co trzeci Polak. Wśród technik, którymi handlowcy próbują wabić swoich klientów, największą popularnością cieszy się mechanizm „drugi lub kolejny produkt za grosz”, który zdobył uznanie aż 44,2 proc. konsumentów. Nieobojętne są nam również rabaty, darmowa dostawa oraz zniżki i bony, które dostajemy na kolejne zakupy.

Wyprzedaże kuszą Polaków


Kiedy już wydaliśmy pieniądze podczas Black Friday, a potem na organizację Świąt, handlowcy proponują nam zimowe wyprzedaże. Jak pokazują dane z badania Santander Consumer Banku jest to bardzo kusząca dla Polaków okazja zakupowa. Korzystanie z promocji w tym okresie deklaruje prawie co drugi z nas (42,2 proc. badanych). Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Najlepiej podejść do tego metodycznie.

fot. mat. prasowe

Atrakcyjne wyprzedaże

Wśród Polaków największą popularnością cieszą się wyprzedaże posezonowe.


- Opcją wartą rozważenia jest finansowanie zakupów z wykorzystaniem kredytu na zakup towarów i usług, czyli popularnych rat, czy kredyt gotówkowy. Możliwości finansowania grudniowo-styczniowych wydatków jest bardzo wiele – wyjaśnia Paweł Florkiewicz z Santander Consumer Banku. – Warto pamiętać, że do końca stycznia podpisujący umowę na Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Banku mogą skorzystać z opcji karencji, czyli odroczenia spłaty pierwszej raty kredytu. Po otrzymaniu pieniędzy zimą jego spłatę rozpoczniemy dopiero na wiosnę.
Czy biorąc kredyt można pomóc innym? Zdecydowanie tak. – 20 złotych od każdej umowy kredytowej podpisanej w Santander Consumer Banku 7 stycznia przeznaczymy na działania społeczne, w tym promowanie zdrowego stylu życia – dodaje Florkiewicz.

5 pomysłów na styczniowe wyzwania:
1. Czas gra na twoją korzyść


Święta są co roku w tym samym czasie, podobnie jak zimowe wyprzedaże. Możesz więc się do nich przygotować kilka miesięcy wcześniej. Załóż budżet, który chcesz przeznaczyć na zakupy na wyprzedażach. Jeśli jesteś zdyscyplinowany, zbierz go w ciągu kilku miesięcy. Im później zabierzesz się za oszczędzanie, tym większy stres będzie z tym związany. Jeśli kupujesz w sklepach stacjonarnych, licz się z kolejkami i tłumem. Najlepiej przed wizytą w sklepie załóż z góry, jakie produkty chcesz kupić korzystając z wyprzedaży.

2. Zakupy rób z listą


Określ budżet całościowy, a jeśli lubisz mieć kontrolę nad pieniędzmi wyznacz sobie też kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na konkretny wydatek. Zorientuj się jaka jest orientacyjna cena tego produktu. Kup, gdy będzie w promocji… ale tylko to, co masz na liście. Nic poza tym.

fot. mat. prasowe

Które_promocje najbardziej atrakcyjne

Czarny Piątek wzbudza nieco większe zainteresowanie wśród mężczyzn.


3. Kupuj przez internet


Wiele produktów możesz kupić w sklepach internetowych. One też oferują atrakcyjne promocje poświąteczne. Jednak i w tym przypadku sztywno trzymaj się swojej listy. Kupowanie online ma też inną zaletę. Jeśli zorientujesz się, że wydałeś za dużo, najczęściej w ciągu dwóch tygodni bez żadnych konsekwencji możesz zwrócić większość produktów sprzedawcy. W sklepie stacjonarnym taki zwrot pełnowartościowego towaru możliwy jest wyłącznie, gdy sprzedawca wyrazi taką wolę.

4. Skorzystaj z zakupów na raty


Jeśli masz stałe źródło dochodu, a sklep (stacjonarny lub internetowy) oferuje ci zakup produktu za pośrednictwem kredytu na zakup towarów i usług, czyli popularnych rat, może się okazać, że takie rozwiązanie będzie dla ciebie korzystne. Za produkt zapłacisz tylko część ceny w okresie, w którym tych wydatków jest sporo. Po prostu w danym momencie nie chcesz wydać tak dużej sumy i zachować „na wszelki wypadek” wolne środki. Wiele sklepów we współpracy z bankami oferuje wygodne finansowanie zakupu towarów i usług z wykorzystaniem tzw. rat. Przykładowo Santander Consumer Bank finansuje tak zakupy Polaków w ponad 30 000 sklepów stacjonarnych i internetowych. Od razu jednak ustaw sobie na rachunku bankowym stałe zlecenie pobierania kwoty raty bądź skorzystaj z pakietu usług, przypominającego o terminie spłaty.

fot. mat. prasowe

Kiedy brakuje na święta

Co 4. z nas musiał oszczędzać na święta.


5. Korzystaj z karencji w kredytach


Końcówka starego i początek nowego roku to dla wielu firm czas opróżniania magazynów. Można wtedy trafić na wiele produktów w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Zrób listę rzeczy, które chciałbyś kupić pod koniec roku i poczekaj aż handlowcy zaproponują te produkty w promocyjnej cenie. Warto wykorzystać moment, gdy w sklepach wiele produktów jest mocno przecenionych. Jeśli przewidujesz, że nie wystarczy pieniędzy na wszystko, kupujesz takie produkty korzystając np. z kredytu, także z opcją karencji spłaty. Pamiętaj też, że otrzymanie kredytu zależne jest od otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: