eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sylwester 2018, czyli spokojnie i tanio

Sylwester 2018, czyli spokojnie i tanio

2018-12-31 14:20

Sylwester 2018, czyli spokojnie i tanio

Sylwester © Impact Photography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Gwiazdka, Sylwester i zachęcające do zakupów promocje. To wszystko sprawia, że grudzień to jeden z najtrudniejszych okresów dla budżetu domowego. Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że obchody ostatniego dnia tego roku nie będą należały do najhuczniejszych. Z badania zrealizowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że 7 na 10 Polaków spędzi go we własnym domu lub na domówce u rodziny lub przyjaciół. Skromny ma być również budżet przeznaczony na sylwestrową zabawę. Co czwarty z ankietowanych deklaruje, że nie wyda więcej niż 100 zł. Co więcej, 16% respondentów w ogóle nie świętuje z tej okazji, więc nie wyda ani grosza.

(Nie)huczny Sylwester


Odpowiedzi, których udzielili respondenci badania Związku Banków Polskich wyraźnie wskazują, że w tym roku Polacy postawili obchodzić Sylwestra 2018 bardzo spokojnie. 70% badanych ostatnią noc tego roku zamierza spędzić we własnym domu lub u najbliższych. Na zorganizowaną imprezę wybiera się 8% z nas, a niespełna 15% z decyzją o sposobie na spędzenie Sylwestra zwleka do ostatniej chwili.

Tegoroczne świętowanie będzie nie tylko spokojne, ale i dość tanie. Około 22% ankietowanych zamierza wydać maksymalnie 100 zł, a niespełna 16% nie wyjmie z portfela ani złotówki, bo Sylwestra po prostu nie obchodzi. Co trzeci Polak (31%) założył sobie budżet rzędu 101-300 zł, a zaledwie 5% z nas szacuje, że sylwestrowe wydatki przekroczą 500 zł.

Szlachetne zdrowie


Polacy zapytani czego najbardziej życzyliby sobie w nadchodzącym 2019 roku najczęściej wskazują na zdrowie. Tego życzyłoby sobie aż 81% badanych. W dalszej kolejności chcielibyśmy unikać problemów finansowych – wskazuje na to co drugi badany. Bardziej aktywnego trybu życia chciałoby natomiast około 38% Polaków, a awansu i podwyżki nieco ponad 30%. Interesującym jest fakt, iż najrzadziej życzymy sobie mniejszej ilości pracy. Wskazuje to z jednej strony na pracowitość Polaków, ale z drugiej także na dalszą potrzebę pozyskiwania dodatkowych środków na spełnianie własnych potrzeb. W priorytetach Polaków nie leży natomiast założenie, czy powiększanie rodziny. Według badania chciałoby tego jedynie 13% pytanych.

fot. mat. prasowe

Sylwestrowy portfel Polaków

Ponad 70% Polaków spędzi Sylwestra w domu.


Umiarkowani optymiści


Miniony rok pod względem finansowym dla większości Polaków nie był ani lepszy ani gorszy – z tym stwierdzeniem zgadza się 41% Polaków. Prawie co trzeci z nas kończący się 2018 rok uznaje jako trochę lepszy lub zdecydowanie lepszy niż ubiegły. Jesteśmy jednak zdecydowanie mniejszymi optymistami niż jeszcze 4 lata temu. W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku na pytanie „Jak ocenia Pan/i mijający rok?”, jedynie 12% oceniło go jako gorszy. Dla porównania w tegorocznym badaniu aż 27% oceniło negatywnie mijający 2018 rok. Zmniejszyła się także grupa osób, która pozytywnie podsumuje ten rok. Obecnie zadowolonych jest z niego 32% badanych wobec 37% przed czterema laty. Można założyć, że wysoki wzrost gospodarczy niekoniecznie musi mieć bezpośrednie przełożenie na finansową satysfakcję. Pozytywnym sygnałem natomiast jest fakt, iż wciąż dominują optymiści, co oznacza, że w większości Polacy polepszają swój poziom życia.

fot. mat. prasowe

Wydatki na sylwestrową zabawę

Co dziesiąty z ankietowanych wyda pomiędzy 301 a 500 zł.

fot. mat. prasowe

Życzenia na nadchodzący rok

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest zdrowie.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: