eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 50 najlepszych i najgorszych inwestycji kapitałowych 2018 roku

50 najlepszych i najgorszych inwestycji kapitałowych 2018 roku

2018-12-31 11:30

50 najlepszych i najgorszych inwestycji kapitałowych 2018 roku

Inwestor © manusapon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Inwestorzy, którzy nie unikają ryzyka i zainwestowali ostatnio w wybrane spółki giełdowe, mogli stracić nawet 92% swojego kapitału, ale również zyskać ponad 100% netto. Ci z kolei, którzy powierzyli swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym w najlepszym wypadku zyskali 10,55% netto, a w najgorszym stracili niemal ¼ wartości inwestycji. Tak popularne kryptowaluty raczej nie dawały powodów do zadowolenia, podobnie zresztą jak lokaty, które po odjęciu podatku i inflacji nie zarobiły praktycznie nic. A jak wyglądały inwestycje w inne popularne instrumenty finansowe? Rentier.io prezentuje 50 najlepszych i najgorszych inwestycji kapitałowych mijających miesięcy.
Platforma Rentier.io opracowała zestawienie 50 inwestycji, w które Polacy najchętniej lokują swój kapitał. Ranking prezentuje zarówno te przypadki, które na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przyniosły inwestorom największy zwrot (ROI), jak i te znacznie mniej zyskowne, zakończone stratą nawet 90% zainwestowanego kapitału.

W TOP 10 najlepszych inwestycji rankingu znalazły się w głównej mierze spółki notowane na warszawskiej GPW oraz nieruchomości. Na szczycie zestawienia uplasowała się firma XTPL, która zagwarantowała inwestorom niemal 110% zysku netto (po uwzględnianiu podatku i inflacji). W pierwszej piątce znalazlo się również miejsce dla czterech innych spółek giełdowych, tj. Playway z blisko 98% zysku, IAI ponad 76%, Polenergia ponad 50% oraz Bioton z wartością ponad 48% większą niż rok wcześniej.

Drugą piątkę najlepszych inwestycji ostatniego roku zdominowały inwestycje w mieszkania. Na szóstym miejscu znalazł się zakup mieszkania w Poznaniu z wzrostem wartości metra kwadratowego netto na poziomie 11,39%. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku mieszkań zysk netto został obliczony poprzez odjęcie od zysku brutto podatku, inflacji, a także średniego rocznego kosztu czynszu na poziomie 4 200 zł. Co powodowało w dużo większym stopniu zmniejszenie wyniku brutto, niż w przypadku pozostałych analizowanych w tym zestawianiu instrumentów finansowych; bowiem dla tych narzędzi nie były uwzględnianie inne koszty, np. prowadzenia rachunku bankowego lub prowizji kupna/sprzedaży, oprócz opisanych powyżej, tj. podatku i inflacji. Na siódmym, ósmym i dziesiątym miejscu rankingu znalazły się inwestycje w nieruchomości zlokalizowane w Gdańsku, Łodzi i Krakowie z zyskiem netto na poziomie 11,35%, 11,18% oraz 8,8% (odpowiednio).
– Inwestycje na giełdzie dają możliwość uzyskania sporych zysków. Jednak istnieje zdecydowanie największe ryzyko niepowodzenia, związane z utratą 80 - 90% zainwestowanych środków czy nawet 100% w przypadku bankructwa firmy, jak to miało miejsce na warszawskiej GPW w ostatnim roku – mówi Anton Bubiel, prezes zarządu Rentier.io. – Z kolei inwestycje w mieszkania są dużo bezpieczniejszym instrumentem finansowym, praktycznie pozbawionym ryzyka, a jednocześnie od kilkudziesięciu miesięcy odnotowują stabilny wzrost wartości, który nie odnosi się to tylko do wybranego miasta. Średni zysk netto za ostatnie 12. miesięcy dla siedmiu największych miast wyniósł 8,07%, co w porównaniu z typowymi, bezpiecznymi instrumentami finansowymi takimi jak lokaty czy obligacje, jest poziomem nieosiągalnym, a przez to bardzo atrakcyjnym dla inwestorów; stąd tak duża popularność inwestycji w mieszkania w ostatnim roku – informuje Anton Bubiel z Rentier.io.

fot. mat. prasowe

Ranking 1-25

Ponad 100-procentowy zysk przyniosła inwestycja w spółkę giełdową XTPL.


Czy na nich na pewno można było zarobić?


Polacy najchętniej wybierają bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak lokaty czy obligacje. Jednak jak pokazuje ranking Rentier.io, te niestety pozwalają cieszyć się zyskami na bardzo niskim poziomie lub wręcz jego brakiem. Choć zysk brutto faktycznie występuje, to po uwzględnieniu podatku i inflacji, okazywało się, że zwrot był albo na symbolicznym plusie albo nawet na lekkim minusie. Wśród bezpiecznych instrumentów finansowych najwyższe miejsce w rankingu, tj. 22., zajęła lokata 12-miesięczna NEST LOKATA LOJALNA w Nest Banku z zyskiem netto 0,43%. Wiele lokat dostępnych na rynku, których oprocentowanie brutto było na poziomie 2,4 – 2,3% w skali roku, praktycznie nie dawało zysku netto, gdyż był on na poziomie 0,1% lub 0,02% (odpowiednio). W przypadku obligacji dwu i trzyletnich zysk netto był ujemny, czyli inwestycja w ich zakup oznaczała po 12. miesiącach stratę w wysokości 0,06% i 0,14% (odpowiednio).

Duże i małe straty


Ostatnią piątkę zestawienia Rentier.io i zarazem największe straty wygenerowały spółki notowane na warszawskiej GPW. Pokazuje to jednoznacznie, że tego typu inwestycje obarczone są największym ryzykiem niepowodzenia. Do „najgorszej” piątki trafiły trzy spółki należące do miliardera Leszka Czarneckiego, tj. Idea Bank, Getin i Getin Nobel. Dołączyły do nich także firmy Auxilia i Cloud. Inwestorzy, którzy kupili akcje tych pięciu spółek 12. miesięcy temu sprzedając je dziś stracili na każdej z nich między 82% a 92% netto, tj. po uwzględnieniu inflacji. Wybierając spółki z indeksu NCINDEX czy SWIG80 także traciło się odpowiednio 30% i 25% netto zainwestowanej kwoty. W przypadku firm z indeksu WIG czy WIG 20 strata była mniejsza, bo wyniosła niecałe 13% i 12%. Zatem nabywanie akcji na WGPW w ostatnim roku stwarzało, w dużym stopniu, możliwość nietrafionych inwestycji.

Wśród instrumentów finansowych, które nie pozwoliły zarobić w ciągu ostatnich 12. miesięcy były także kryptowaluty. Najwięcej inwestorzy stracili na Ethereum blisko ¾ wartości, Monero ponad 60% oraz Bitcoin „tylko” ponad ½ zainwestowanych środków; miejsca w rankingu od 43 do 45 (odpowiednio).

Funduszowa loteria


Powierzając pieniądze funduszom inwestycyjnym, można było zarówno stracić, jak i zyskać. O efekcie końcowym decydowało duże wyczucie co do wyboru firmy, której powierzało się swoje środki finansowe, jak i samego rodzaju funduszu oraz wybranego produktu. Wiele funduszy działających w Polsce odnotowało straty. Wśród trzech najgorszych był m.in. fundusz inwestycyjny akcji polskich małych i średnich firm Pekao Dynamicznych Spółek (Pekao FIO) – strata netto na poziomie blisko ¼ wartości zainwestowanych pieniędzy, fundusz inwestycyjny akcji polskich małych i średnich firm BGŻ Małych i Średnich Spółek (BGŻ SFIO) – strata netto ponad 23% oraz fundusz inwestycyjny akcji europejskich rynków rozwiniętych Aviva Investors Europejskich Akcji (Aviva Investors FIO) ze stratą netto ponad 18%. Z drugiej strony były także fundusze, które dały zarobić swoim klientom. Wśród najlepszej trójki znalazły się fundusz inwestycyjny Esaliens Okazji Rynkowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) z zyskiem netto, tj. po odjęciu podatku i inflacji, 10,55% dzięki czemu znalazł się w rankingu Rentier.io na 9. miejscu, fundusz inwestycyjny Trigon Medycyny i Innowacji FIZ 7,88% oraz fundusz inwestycyjny UniAkcje Biopharma (UniFundusze SFIO) 4,32%. Wynik omawianych dwóch ostatnich funduszy pozwolił im zająć 12. i 15. pozycję w zestawieniu.

fot. mat. prasowe

Ranking 26-50

Inwestycja w akcje Idea Banku zakończyła się ponad 90-procentową stratą.


Jak Rentier.io opracował ranking?


Wyniki (ROI) netto najlepszych i najgorszych inwestycji zostały obliczone jako różnica pomiędzy ROI brutto a sumą podatku dochodowego w wysokości 19% oraz inflacji za ostatnie 12. miesięcy. ROI dla mieszkań liczone było tylko dla różnicy wartości nieruchomości, bez doliczania do wyniku dochodu z najmu. Od uzyskanego ROI brutto dla lokali zostały odjęte koszty rocznego średniego czynszu, w wysokości 4200 zł. Dla pozostałych instrumentów finansowych nie były liczone inne koszty, np. opłaty prowizyjne lub miesięczne opłaty za prowadzenie rachunków giełdowych, niż podatek dochodowy i inflacja. Do rankingu wyselekcjonowanych zostało pięć spółek, które w trakcie ostatnich 12. miesięcy miały najlepsze wyniki, w zakresie ROI, oraz pięć, które miało najgorsze wyniki. Zostały pominięte, dla przejrzystości niniejszego zestawienia, pozostałe spółki uzyskujące gorsze niż najlepsza 5. lub lepsze niż najsłabsza 5. firm notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych; dane w tym zakresie pochodziły z artykuły Hity i Kity Giełdowe 2018 opublikowanym na portalu money.pl. W rankingu zaprezentowano tylko fundusze, które osiągnęły najlepsze lub najgorsze rezultaty; pozostałe zostały pominięte dla przejrzystości rankingu. Wyniki rankingu zostały obliczone przez Rentier.io, na podstawie porównania wyników dla poszczególnych instrumentów finansowych z dnia 22.XI.2017 i 22.XI.2018. W przypadku mieszkań, dane analizowane przez platformę Rentier.io dotyczyły okresu XI 2017 i XI 2018, dla siedmiu polskich miast: Gdańska, Katowic, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy dla 19 607 ofert sprzedaży mieszkań upublicznionych w internecie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

11 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: