eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Alimenciarze, czyli święta bez pieniędzy i prezentów

Alimenciarze, czyli święta bez pieniędzy i prezentów

2018-12-31 10:09

Alimenciarze, czyli święta bez pieniędzy i prezentów

Dziecko © arinahabich - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niepłacenie alimentów to norma. Rejestry dłużników pękają w szwach od personaliów alimenciarzy. Przykładem może być chociażby BIG InfoMonitor, w którego bazach figurują personalia niemal 307,6 tys. niesolidnych rodziców, których zadłużenie z tytułu niezapłaconych alimentów przekracza już 11,8 mld zł. Co więcej, okazuje się, że zapominają oni nie tylko o comiesięcznych zobowiązaniach finansowych, ale również o spotkaniach i gwiazdkowych upominkach dla dzieci.
Zrealizowane przez BIG InfoMonitor badanie* „Społeczne spojrzenie na dłużników alimentacyjnych” dowodzi, że 80 proc. rodziców uchylających się od płacenia alimentów nie utrzymuje kontaktu ze swoim dzieckiem. Dlaczego? Okazuje się, że najczęstszą przyczyną (77 proc. wskazań) jest zwyczajna niechęć. Bywa i tak, choć takie sytuacje zdarzają się znacznie rzadziej (8 proc.), że samo dziecko nie ma ochoty na kontakty z rodzicem. Są też i tacy rodzice (niemal 5 proc.), którym kontaktowania się z latoroślą zabronił sąd.

Tacy rodzice, jeżeli już zechcą zobaczyć się czy porozmawiać z dzieckiem, to najczęściej zdarza się to sporadycznie, przy takich okazjach jak urodziny czy święta – tak postępuje co trzeci rodzic, a co czwarty utrzymuje kontakt z potomkiem rzadziej niż raz w tygodniu. W niemal dwóch trzecich przypadków są to zarówno rozmowy przez telefon jak i spotkania (63 proc.). Nie brakuje jednak i takich przypadków (22 proc.), gdy kontakt jest jedynie telefoniczny.

Finanse to trudny temat, mimo tego 57 proc. niealimentowanych dzieci wie, że ich drugi rodzic nie płaci. Jeśli nie są o tym informowane przez zajmujących się nimi opiekunów, to najczęściej dlatego, że są zbyt małe (70 proc.). Co czwarty rodzic nie mówi jednak o tym „głośno”, bo nie chce sprawiać dziecku dodatkowych przykrości.

fot. mat. prasowe

Dlaczego dziecko nie wie o tym, że rodzic nie płaci alimentów?

Co czwarty rodzic nie mówi głośno o problemie, bo nie chce sprawiać dziecku dodatkowych przykrości.


- W okresie Świąt Bożego Narodzenia problem niepłaconych długów alimentacyjnych jest szczególnie nagłaśniany, ale zjawisko to jest permanentne. Dane BIG InfoMonitor pokazują, że mimo wysiłków podejmowanych przez wiele stron i coraz większego społecznego ostracyzmu, liczba dłużników alimentacyjnych wciąż jest bardzo wysoka. W naszym rejestrze obecnie wpisanych jest 306,7 tys. osób – Halina Kochalska, BIG InfoMonitor.

Tylko co czternaste dziecko otrzymuje coś na Gwiazdkę zamiast alimentów


W przeprowadzanym badaniu zapytaliśmy też czy zdarzały się sytuacje w których rodzic niepłacący alimentów dał jednak dziecku pieniądze lub prezent. Trzy czwarte ankietowanych wskazało, że nie. Jeśli jest inaczej, to wówczas częstszą okazją są urodziny - 14 proc. niż Gwiazdka – 7 proc.

fot. mat. prasowe

Sytuacje w których rodzic niepłacący alimentów dał dziecku pieniądze lub prezent

Niepłacący alimentów rodzić o dziecku przypomina sobie najczęściej przy okazji urodzin.


Dłużnik alimentacyjny najczęściej kupuje zabawki – 42 proc. i ubrania – 38 proc., co piąty żywność, a co ósmy przybory szkolne. Nieliczni rodzice wspierają dzieci kupując im sprzęt elektroniczny czy opłacając wyjazdy wakacyjne i zimowe – po niecałe 16 proc. Według ankietowanych dłużnicy alimentacyjni w ogóle nie przykładają ręki do opłacania dzieciom korepetycji, przedszkola, żłobka ani czesnego za studia.

Częściej w święta z mamą niż tatą na Śląsku i Mazowszu


Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor - 95 proc. niepłacących rodziców to ojcowie. Znalazło to odzwierciedlenie wśród osób nieotrzymujących alimentów, które wzięły udział w badaniu „Społeczne spojrzenie na dłużników alimentacyjnych”. Wśród ankietowanych, tylko 1 proc. stanowili panowie nieotrzymujący alimentów.

W sumie na koniec listopada BIG InfoMonitor odnotował w swojej bazie prawie 307,6 tys. dłużników alimentacyjnych, z których większość nie płaci od lat. W największym stopniu problem ten dotyka Śląska – 38 325 niepłacących rodziców, Mazowsza – 33 198, Dolnego Śląska – 30 902 dłużników oraz Wielkopolski z liczbą 23 153 niezainteresowanych płaceniem rodziców. Średnio na jednego przypada 38 374 zł zaległości. Łącznie jest to ponad 11,8 mld zł.

*Badanie „Społeczne spojrzenie na dłużników alimentacyjnych” zostało przeprowadzone przez BIG InfoMonitor na grupie 356 internautów, grudzień 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

12 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: