eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Anonimowe płatności internetowe

Anonimowe płatności internetowe

2006-06-05 00:05

Przeczytaj także: Upadek giełdy kryptowalut - co się stanie z Twoimi kryptoaktywami?


Złoto sieciowe a prawo polskie

Korzystając z oferty zakupu złota sieciowego nie należy również tracić z zasięgu wzroku przepisów polskiego prawa, które mogą znaleźć zastosowanie odnośnie tego rodzaju transakcji. Po pierwsze, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.04.173.1807), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Po drugie, transakcje przy udziale sieciowego złota mogą powodować powstanie zobowiązania podatkowego, czyli zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. W wielu wypadkach zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania i fakt, że na chwilę obecną urzędy skarbowego nie są w stanie skutecznie zweryfikować naszych transakcji dokonanych przy użyciu sieciowego złota nie wpływa na samo istnienie zobowiązania.

Podsumowanie

Jak trafnie pisał Alan Greenspan, w celu wypracowania nowych formuł płatności sektor prywatny potrzebuje pewnej elastyczności do eksperymentowania bez szerszej interwencji ze strony rządu. W okresie przejściowym może pojawić się naturalna pokusa był usunąć stan niepewności poprzez odgórnie narzucone standardy i regulacje, ale w ostatecznym rozrachunku sukces produktu w postaci pieniądza elektronicznego zależy nie od rozwiązań prawnych, ale od wypracowania przez przedsiębiorców i konsumentów satysfakcjonujących formuł jego użycia.

Złoto sieciowe znajduje się obecnie w czasie takiej fazy eksperymentów między konsumentami a przedsiębiorcami. Niewątpliwie już teraz jest bardzo interesującą formułą dokonywania drobnych płatności - tym niemniej wciąż jeszcze nie stanowi wiarygodnej metody gromadzenia znacznych oszczędności.

poprzednia  

1 ... 3 4

Lokaty - pewny zysk

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: