eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia XI 2018

TFI: sprzedaż i umorzenia XI 2018

2018-12-14 12:47

TFI: sprzedaż i umorzenia XI 2018

TFI: sprzedaż i umorzenia XI 2018 © Alex White - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Miniony rok bardzo dobrze zapisał się w historii rynku TFI, a wyniki zanotowane na początku br. dawały realną szansę na kontynuację dobrej passy - I kwartał br. roku okazał się najlepszym od dwóch lat. Później bywało różnie. A jaki okazał się listopad? Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy z raportów cyklicznie opracowywanych przez IZFiA.
- W listopadzie po raz trzeci wypłaty z funduszy przewyższyły poziom napływów, jednak warto zwrócić uwagę, że zmniejszyła się skala odpływów z funduszy akcyjnych, absolutnej stopy zwrotu i mieszanych – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

W perspektywie YTD (od początku roku) oraz 12-miesięcznej wartość sprzedaży netto funduszy kapitałowych wynosi odpowiednio PLN 2,7 mld oraz PLN 3,6 mld.

Listopad, podobnie zresztą jak jego poprzednik, w przypadku większości grup funduszy inwestycyjnych zaowocował ujemną wartością sprzedaży netto. Pomiędzy poszczególnymi kategoriami widoczne są jednak różnice. Podczas gdy wartość odpływów z funduszy zaangażowanych na giełdzie notowała spadki, zwiększyła się wartość kapitału wypłaconego z funduszy dłużnych.

Saldo nabyć i umorzeń funduszy akcyjnych wyniosło -0,4 mld, co stanowi 60% wartości ujemnej sprzedaży w październiku.

Umorzenia netto funduszy absolutnej stopy zwrotu w listopadzie to jedna trzecia wartości umorzeń w październiku, ale w okresie ostatnich 12 miesięcy z tej kategorii wypłacono w sumie 4,1 mld.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

W listopadzie po raz trzeci wypłaty z funduszy przewyższyły poziom napływów.


Sprzedaż funduszy mieszanych w listopadzie wyniosła -0,5 mld, na co złożyły się ujemne wyniki w każdej niemal grupie w tej kategorii. Kwotowo najwięcej wypłacono z funduszy stabilnego wzrostu, zaś relatywnie największe umorzenia netto dotknęły fundusze ochrony kapitału, w przypadku których wypłacony kapitał spowodował 7% spadek wartości aktywów.

Ujemna wartość sprzedaży funduszy dłużnych w listopadzie wynika przede wszystkim z umorzeń dotykających fundusze korporacyjne. W perspektywie YTD oraz 12-miesięcznej sprzedaż funduszy dłużnych uniwersalnych i dłużnych skarbowych pozostaje na wysokim poziomie.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Saldo nabyć i umorzeń funduszy akcyjnych wyniosło -0,4 mld, co stanowi 60% wartości ujemnej sprzedaży w październiku.


W listopadzie sprzedaż netto funduszy pieniężnych i gotówkowych wyniosła 0,2 mld. Przez ostatnie 12 miesięcy do funduszy z tej kategorii wpłacono netto 14,4 mld, co wpłynęło na dodatnią wartość sprzedaży funduszy rynku kapitałowego w tym czasie.

Z funduszy rynku niepublicznego wypłacono 0,3 mld.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: