eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto XI 2018

TFI: wartość aktywów netto XI 2018

2018-12-14 12:21

TFI: wartość aktywów netto XI 2018

TFI: wartość aktywów netto XI 2018 © sort_kartoshka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W listopadzie br. wartość aktywów krajowych TFI wyniosła 267,8 mld zł, czyli o 3,2 mld zł mniej niż w październiku - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Listopad przyniósł wzrosty na giełdach rynków wschodzących i amerykańskim oraz spadki na rynkach rozwiniętych Starego Kontynentu. Nasz rodzimy parkiet miał tym razem powody do zadowolenia - okazał się jednym z najsilniej rosnących w regionie. W badanym okresie WIG zyskał przeszło +5,1%, co pozwoliło wielu funduszom akcji wypracować dobre wyniki. Był to jednak tylko jeden z dwóch czynników wywierających najbardziej przemożny wpływ na poziom aktywów pod zarządzaniem. Jeśli przyjrzeć się wszystkim kategoriom funduszy inwestycyjnych, to okaże się, że wartość aktywów spadła o prawie -3,2 mld zł do 267,8 mld zł.

To czwarty miesiąc z rzędu, gdy łączna wartość aktywów funduszy inwestycyjnych jest mniejsza niż miesiąc wcześniej. Tym razem nie pomogły w tak dużym stopniu jak zwykle
fundusze gotówkowe i pieniężne (+0,4% m/m). Pozyskano do nich łącznie „tylko” nieco ponad +200 mln zł netto. Co więcej wynik zarządzania w wielu przypadkach był bliski zera
bądź nawet ujemny.

Drugą i ostatnią kategorią funduszy, w której w listopadzie odnotowany został wzrost aktywów pod zarządzaniem są fundusze akcji (+0,3%). Była to zasługa wyłącznie dodatniego wyniku zarządzania – polska giełda rosła w ponad 5-proc. tempie. Bilans sprzedaży był jednak ujemny i to zarówno w przypadku funduszy akcji polskich, jak i zagranicznych. Zaskakująco spadły aktywa w kategorii funduszy mieszanych (-0,9%), przy czym znów był to efekt odpływów netto z kilku dużych funduszy inwestycyjnych. O ponad -300 mln zł spadła wartość aktywów funduszy absolutnej stopy zwrotu (-3,4%).

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Wartość aktywów w FI spadła o -3,2 mld zł w listopadzie.


To efekt ujemnego bilansu sprzedaży i wyniku zarządzania. Sytuacja w tym segmencie jest trudna od czasu ujawnienia afery GetBack i problemów tych towarzystw funduszy inwestycyjnych, które wchodziły w relacje biznesowe z windykatorem. Klienci wycofują środki, trzeba obsługiwać umorzenia i sprzedawać aktywa w portfelu (przede wszystkim akcje małych spółek). Wyższa podaż na GPW to oczywiście presja na spadek notowań, a więc i wyników pozostałych funduszy absolutnej stopy zwrotu i nie tylko.

W przypadku funduszy dłużnych wartość aktywów na koniec listopada była o -667 mln zł niższa niż miesiąc wcześniej (-1,4%). Największego spadku doświadczyły fundusze obligacji korporacyjnych. Dość powiedzieć, że wartość środków w nich zgromadzonych skurczyła się w miesiąc o prawie -750 mln zł.

Odnotować należy spadek aktywów w grupie funduszy rynku surowców (-3,0%). To pochodna spadku notowań ropy naftowej o około -20% w przypadku odmiany brent. Z punktu
widzenia całego rynku polskich funduszy inwestycyjnych, ta kategoria produktów ma znikome znaczenie.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Aktywa funduszy polskich obligacji korporacyjnych zmalały o -750 mln zł.


Istotny spadek wartości środków zgromadzonych w funduszach aktywów niepublicznych (-2,2%) to natomiast efekt likwidacji jednego z dużych funduszy skierowanych do wąskiego grona inwestorów bądź jednego inwestora.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: