eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kto robi świąteczne zakupy na raty?

Kto robi świąteczne zakupy na raty?

2018-12-06 13:21

Kto robi świąteczne zakupy na raty?

Boże Narodzenie © fot. mat. prasowe

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres wzmożonych wydatków, które istotnie nadwyrężają budżet domowy. Mimo to wielu Polaków decyduje się przed świętami na dodatkowe i wcale nie niezbędne zakupy. Do zakupów na raty skłaniają nas przede wszystkim organizowane promocje, dostępność kredytów oraz chęć sprawienia przyjemności najbliższym - wynika z badania zrealizowanego przez Santander Consumer Bank.

W skrócie

  • Do zaciągnięcia przedświątecznego kredytu skłania nas przede wszystkim atrakcyjna propozycja kredytowa lub chęć zakupu wartościowych produktów.
  • Zakupy ratalne w okresie świątecznym przynajmniej raz w życiu zrobił co siódmy (14 proc.) Polak.
  • Skłonność do zakupów na raty jest wprost proporcjonalna do poziomu osiąganych dochodów. Konsumenci korzystają z rat, aby korzystać z nadarzających się okazji i zarządzać płynnością finansową.

Z badania zrealizowanego na potrzeby opracowanego przez Santander Consumer Bank raportu “Polaków portfel własny – świąteczne przygotowania” wynika, że raty w okresie świątecznym przynajmniej raz wzięło 14 proc. ankietowanych. Do tego grona można dołączyć niecały procent tych, którzy deklarują, że nigdy tego nie robili, ale planują taki krok jeszcze w tym roku.

Rosnącą liczbę osób korzystających z kredytu na zakup towarów i usług, popularnie nazywanego ratami, potwierdzają dane Biura Informacji Kredytowej. W pierwszym półroczu 2018 r. wzrosła liczba zarówno kredytów finansujących sprzedaż ratalną, jak i kredytów gotówkowych. Co istotne, najbardziej wzrosła liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty, czyli do 50 tys. zł.

To co zaskakuje to fakt, że na zakupy na raty coraz częściej decydują się konsumenci zarabiający powyżej 5 tys. zł netto miesięcznie. Nie robią tego z powodu braku środków. Raty są dla nich po prostu atrakcyjną formą finansowania wydatków. Ma je prawie 40 proc. najlepiej zarabiających.
– Potwierdzają to nasze obserwacje i informacje uzyskiwane od klientów. Decydują się oni na kredyt na zakup towarów i usług nie dlatego, że w danym momencie nie mają możliwości sfinansowania zakupu z bieżących dochodów. Wybierają takie rozwiązanie, bo to efektywny sposób zarządzania płynnością domowego budżetu i szansa na skorzystanie z dobrej oferty banku – mówi Agnieszka Kociemska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Zarządzania Relacjami z Partnerami Biznesowymi Santander Consumer Banku.

Świąteczne zakupy na raty cieszą się największą popularnością w miastach od 250 do 500 tys. mieszkańców (18,2 proc.). Częściej tę formę finansowania zakupów wskazywali mężczyźni (17,1 proc.), niż kobiety (11,1 proc.). Największą grupę konsumentów deklarujących zainteresowanie zakupami na raty znajdziemy w grupie wiekowej 40-49 lat (co piąta osoba). Najmniejszy odsetek korzystających z tej formy finansowania jest wśród osób po 70. roku życia (niecałe 10 proc.).

fot. mat. prasowe

Boże Narodzenie

14 proc. Polaków deklaruje, że przynajmniej raz kupiło coś na raty w okresie świąt


O BADANIU:
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 5–6 listopada 2018 r. W badaniu wzięły udział osoby dorosłe reprezentatywne dla całej Polski. Próba n=1000

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Miikki / 2018-12-06 13:58:42

    Na raty zakupów nie robię, szczególnie na święta. Wydaje mi się to zupełnie bezsensowne. Natomiast dość chętnie kupuje na zagranicznych platformach zakupowych rzeczy, bo są lepszej jakości i w lepszej cenie, szczególnie jak wymieniam pieniądze przez kantor Gieldawalut, po kursie niemal tak jak rynkowy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: