eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zawód zaufania publicznego = preferencyjny kredyt

Zawód zaufania publicznego = preferencyjny kredyt

2018-11-28 00:22

Zawód zaufania publicznego = preferencyjny kredyt

Lekarz © BillionPhotos.com - Fotolia.com

W ofercie kredytowej rodzimych banków przedstawiciele niektórych profesji znajdą produkty skrojone na ich miarę. Firma ANG Biznes, przyjrzała się, jakie wymagania muszą spełnić profesjonaliści, aby zaciągnąć zobowiązanie kredytowe. Okazuje się, że wykonując zawód zaufania publicznego, można liczyć w banku na preferencyjne traktowanie.
Z danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich wynika, że kredyty bankowe posiada przeszło 50% średnich oraz 4 na 10 mikro i małych przedsiębiorstw. W minionym roku firmy pożyczyły przeszło 366 mld zł. To dowodzi, że jest to ciągle jeden z najchętniej wybieranych sposobów na zewnętrzne finansowanie działalności. Przedsiębiorcy powinni być jednak przygotowani, że uzyskanie kredytu nie będzie najłatwiejsze - muszą liczyć się np. z koniecznością przedstawiania wielu najróżniejszych dokumentów. Jednak są i takie profesje, które w bankach mogą liczyć na spore przywileje. Są to ci, którzy prowadzą działalność, wykonując tzw. zawód zaufania publicznego.

Lekarz i prawnik otrzymają wyższą kwotę kredytu


Banki oferują preferencyjne warunki m.in. takim profesjom, jak lekarz, stomatolog, weterynarz, radca prawny, farmaceuta czy fizjoterapeuta. Wśród ułatwień, na jakie mogą liczyć te zawody, jest np. korzystniej liczona zdolność kredytowa, co oznacza możliwość wzięcia kredytu na wyższą kwotę niż przedstawiciele innych profesji, jest to nawet 650 tys. zł. Banki mają także w stosunku do nich mniejsze wymagania dotyczące dokumentów oraz oferują niższe ceny kredytów.
- Większość banków posiada specjalną ofertę dla profesjonalistów. Proces kredytowy przy tego typu zawodach jest na pewno łatwiejszy i szybszy, a same kredyty wyższe i tańsze. Lekarz, który przychodzi do banku po kredyt, nie będzie musiał także przedstawiać tylu dokumentów, co np. właściciel firmy budowlanej. Nie jest np. wymagane zaświadczenie z ZUS i US. Istnieją oferty, w których do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej potrzebne jest jedynie podsumowanie księgi przychodów i rozchodów za ostatnie 3 miesiące oraz dokument potwierdzający uprawnienia zawodowe – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Lekarz

Lekarz i prawnik otrzymają wyższą kwotę kredytu.


Dłuższy okres spłaty i krótszy staż działalności


Na ułatwienia w bankach przedstawiciele tych zawodów mogą liczyć już na początku swojej drogi zawodowej. O ile uzyskanie kredytu na firmę działającą na rynku przez mniej niż 12 miesięcy jest dość trudne, tak przy tego typu profesjach istnieją specjalne kredyty na „rozwinięcie skrzydeł”. W tym przypadku, o kredyt do 100 tys. zł można się starać już od siódmego miesiąca działalności. Nie bez znaczenia jest także dłuższy okres spłaty kredytu, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 12 lat - dzięki temu miesięczna rata jest stosunkowo niska.
- Możliwość przedstawienia reprezentantom zawodów zaufania publicznego oferty na preferencyjnych warunkach wynika z mniejszego ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Banki zakładają, w oparciu o dotychczasową historię kredytową danej profesji, że nie będą miały większych problemów z odzyskaniem należności od adwokata czy stomatologa. Są to zawody, na które zawsze jest zapotrzebowanie, dlatego nie istnieje większe ryzyko związane z utraceniem przez nich dochodu. Ponadto, tego typu profesje często korzystają z kredytu w celu finansowania swojej działalności, dlatego też banki chętniej oferują im wyższe kwoty – dodaje Paweł Mazur.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: