eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 5 kroków do niższych rachunków domowych

5 kroków do niższych rachunków domowych

2018-10-26 12:10

5 kroków do niższych rachunków domowych

Zmniejsz rachunki domowe © Fotografeusz - Fotolia.com

Jak dowodzą dane zebrane przez KRD, miesięczny koszt życia statystycznego Kowalskiego to dziś 1572 zł, a więc o 61 proc. więcej niż przed trzema laty. Nic zatem dziwnego, że aż 70 proc. Polaków uważa, że koszty życia w naszym kraju są wysokie lub bardzo wysokie. Najwięcej kosztuje nas ogrzewanie, gaz, prąd i woda. Przeciętne polskie gospodarstwo domowe miesięcznie płaci aż 12 różnych rachunków miesięcznie. W takich realiach oszczędzanie i „eko nawyki” są niewątpliwie dobrym pomysłem. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) przedstawiają kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym można skutecznie obniżyć rachunki domowe.

Koszty życia stale rosną


Koszty życia w naszym kraju nieubłaganie rosną. Jeszcze przed trzema laty na miesięczne utrzymanie wydawaliśmy niespełna 980 zł, dziś jest to już ponad 1500 zł, z czego niemal połowa (637 zł) to rachunki za prąd, ogrzewanie i wodę. Do tego doliczyć należy jeszcze czynsz (wg KRD płaci go 56% z nas) i różnego rodzaju abonamenty. Zaledwie 4% Polaków uważa, że rachunki domowe są niskie. Pozostałym brakuje tego optymizmu. Nie jest to jednak powód do załamywania rąk. Warto natomiast podjąć działania, które pozwolą nam na stałe obniżyć comiesięczne opłaty. Co zrobić? Oto 5 kroków do niższych rachunków domowych

1. Zmień dostawcę mediów


Przywołany już we wstępie raport KRD dowodzi, że na przestrzeni trzech lat rachunki za prąd wzrosły aż o 65 proc. Nie musimy jednak się na to godzić. Latami korzystamy z oferty jednej firmy i zupełnie nie sprawdzamy, co mają nam do zaoferowania jej konkurenci. Tymczasem szacuje się, że zmieniając dostawcę prądu i decydując się na atrakcyjniejszą ofertę, możemy zaoszczędzić na tych rachunkach nawet 30 proc. w skali całego roku. Wybrać możemy także sprzedawcę gazu, jeżeli korzystamy z ciepła sieciowego. W tym wypadku oszczędności mogą wynieść nawet 20 proc. rocznie. Podobne oszczędności możemy uzyskać także w przypadku innych usług np. rachunków za telefon, Internet czy telewizję kablową.

Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors, radzi jednak, aby przed taką zmianą dokładnie zapoznać się z warunkami zarówno nowej, jak i obecnej umowy.
– Zanim podpiszemy nową umowę, upewnijmy się, że nie zapłacimy „kary” za rezygnację z obecnego abonamentu. Wybierając np. konkurencyjnego dostawcę prądu, zwróćmy uwagę nie tylko na cenę za energię czynną, ale także za jej dystrybucję. By zmiana nie okazała się korzystna tylko chwilowo, najlepiej wybrać firmę, która zagwarantuje w umowie stałą, atrakcyjną cenę przez cały okres jej trwania. Niekiedy bonusem są też dodatki oferowane razem z dostawą prądu, np. pakietowa sprzedaż prądu i gazu, co pozwala na kolejną obniżkę rachunków lub usługi fachowców, którzy w razie potrzeby usuną usterki instalacji elektrycznych, itp. Zanim zdecydujemy się na którąś z takich dodatkowych opcji, upewnijmy się, że korzystanie z niej nie podwyższy ceny abonamentu za dane medium – mówi Jarosław Sadowski.

fot. Fotografeusz - Fotolia.com

Zmniejsz rachunki domowe

Szacuje się, że zmieniając dostawcę prądu i decydując się na atrakcyjniejszą ofertę, możemy zaoszczędzić na tych rachunkach nawet 30 proc. w skali całego roku.


2. Wybierz bardziej opłacalną taryfę


Niekiedy zmiana dostawcy prądu czy gazu nie jest konieczna, by zmniejszyć rachunki. Czasem wystarczy zmienić taryfę w ramach dotychczasowej umowy.
– W przypadku rachunków za prąd gospodarstwa domowe mogą rozliczać się na podstawie różnych opcji taryfy oznaczonej literą G. Przykładowo, G11 oznacza jednakową stawkę za energię niezależnie od pory dnia, a G12 to taryfa dwustrefowa, w której koszty energii uzależnione są od danej godziny. Wtedy, np. za prąd płacimy mniej wieczorami i w nocy – wyjaśnia Jarosław Sadowski, ZFPF, Expander Advisors.
Istnieją także taryfy, których cena zależy od dni tygodnia, a także opcje, w których prąd kupuje się w systemie prepaid. Ostatni typ, czyli tzw. taryfa przedpłatowa polega na wykupieniu energii „z góry”. W takim przypadku, opłaty abonamentowe są znacznie niższe, nawet do 50 proc. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, gdy np. chcemy zabezpieczyć się przed zbyt dużymi rachunkami lub, gdy wynajmujemy mieszkanie lokatorom. Warto, więc szczegółowo sprawdzić ofertę danego dostawcy i zmienić taryfę na atrakcyjniejszą.

3. Zmniejsz zużycie energii


Warto wiedzieć, że rachunki możemy skutecznie obniżyć także poprzez właściwe, tzn. oszczędne użytkowanie domowych sprzętów. Przykładowo, sama wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne, pozwoli zaoszczędzić 80 proc. energii potrzebnej do oświetlenia domu, co da również mniejsze rachunki za prąd. Blisko 100 zł rocznie zaoszczędzimy poprzez wyłączanie listwy zasilającej, do której podłączony jest komputer stacjonarny wraz z osprzętem, gdy z niego nie korzystamy. Kolejne 100 zł zostanie nam w kieszeni, gdy od kontaktu odłączymy urządzenia czuwające w trybie „stand by”. Jak widać, podejście „eko” się opłaca.
– Pamiętajmy także o tym, by używać funkcji sprzętów, które pozwalają na oszczędności, tzw. trybu „eco” w zmywarce czy pralce, które nie zostały w pełni załadowane. Zwróćmy również uwagę na poszczególne ustawienia urządzeń, np. temperaturę, do której bojler podgrzewa wodę lub termostatu przy kaloryferach. Obniżenie jej o kilka stopni, może zredukować zużycie energii czy ciepłej wody nawet o kilkanaście procent. Niekiedy wystarczą proste nawyki, np. wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, by drobne kwoty zebrały się w większą sumę oszczędności – podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

4. Zainwestuj i oszczędzaj


Gdy kupujemy nowe sprzęty, np. lodówkę, pralkę czy zmywarkę, warto sprawdzać ich klasę energetyczną.
– Nowoczesne i energooszczędne sprzęty są oznaczone symbolem A++ i A+++. Zwykle trzeba liczyć się z wyższą ceną zakupu, jednak w dłuższej perspektywie ich używanie wiąże się z oszczędnościami. Wybierając nowy model, warto sprawdzić, jakie posiada dodatkowe funkcje, tryby pracy, a także ile mocy pobiera w trybie „stand by”. Dzięki inwestycji w zaawansowane technologicznie rozwiązania, nie tylko zaoszczędzimy, ale także przyczynimy się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naszych sprzętów domowych – dodaje Leszek Zięba, ZFPF, mFinanse.

5. Usuń usterki


Czasem drobne usterki mogą być powodem uciekania pieniędzy z naszego portfela, wraz z wodą czy prądem. Przykładem może być cieknący kran, przez który rośnie zużycie wody lub nieszczelne okna, powodujące, że ogrzewanie w domu czy mieszkaniu staje się nieefektywne. Niekiedy także zużyte sprzęty starszej generacji pożerają więcej prądu. Warto, więc regularnie sprawdzać, czy działające w domu urządzenia nie uległy uszkodzeniu i szybko podejmować działania, by usuwać usterki i nie tracić dodatkowo pieniędzy lub wymienić sprzęt na nowy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: