eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niegroźny spadek

Niegroźny spadek

2006-05-29 18:01

Przez większą część dnia WIG20 pozostawał w przedziale 2880-2920 punktów. Dopiero w ostatniej godzinie indeks zszedł niżej wzbudzając obawy mniej odpornych inwestorów. Całość rozegrała się jednak przy niewielkich obrotach.

Przeczytaj także: W dół po otwarciu

Niska aktywność inwestorów nie jest niespodzianką – nieczynne rynki w USA i Londynie spowodowały brak zleceń z zagranicy. Na koniec dnia wartość transakcji na całym rynku akcji nie przekroczyła nawet 1 mld PLN – to naprawdę niewiele w porównaniu do ostatnich dni na naszej giełdzie. Spośród blue chipów odważniej zlecenia wystawiali tylko udziałowcy Biotonu – nie można mieć wątpliwości, że spółka ta interesuje głównie krajowych inwestorów, i to przede wszystkim indywidualnych. Ponad 100 mln PLN uzbierało się jeszcze przy akcjach PKN i KGHM. Pierwsza ze spółek podrożała o 2,4 proc., co należy kojarzyć z jej inwestycją w rafinerię Możejki na Litwie. Komentarze dotyczące tej transakcji są jednoznacznie pozytywne.

Na szerokim rynku liczba spółek drożejących nieznacznie przewyższała taniejące, ale nie licząc indeksów branżowych, skorzystał na tym tylko WIRR (indeks małych spółek), który zyskał 0,2 proc. Pozostałe wskaźniki powędrowały na południe. O ponad 22 proc. podrożały dziś akcje Elektrimu, czemu towarzyszyły spore obroty. Jak widać rodzimy kapitał spekulacyjny z trudem może wytrzymać choćby jedną sesję bez windowania cen wybranych papierów. Duże transakcje przeprowadzono także akcjami Hygieniki (prawie 10 mln PLN), IDM i Lubawy, a więc jednych z najmniejszych spółek na naszej giełdzie.

W sumie sesja nie ma większego znaczenia, bez względu na jej końcowy wynik, ponieważ wartość transakcji nie pozwala na przejmowanie się zmianami cen. Jednak słabość popytu nieco niepokoi, bo przecież dziś był idealny dzień, aby podnieść nieco ceny. Prawdopodobnie to właśnie słabość strony popytowej skłoniła inwestorów do sprzedawania akcji w końcówce sesji, co ostatecznie przełożyło się na spadek indeksów.

Dla kontrastu warto podać, że w takiej samej sytuacji indeks giełdy węgierskiej zyskał dziś 1,6 proc. Na rynku walutowym też obyło się bez sensacji. Dolar podrożał prawie do 3,08 PLN, frank szwajcarski kosztował 2,51 PLN, a euro 3,92 PLN.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Korekta na razie płytka Korekta na razie płytka

oprac. : Open Finance Open Finance

Brak wiary w powrót hossy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: