eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2018 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2018 r.

2018-10-09 12:47

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2018 r.

Jaki popyt na kredyty hipoteczne? © Nikolay - Fotolia.com

Jak potwierdzają notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, we wrześniu 2018 r. Polacy chętniej niż przed rokiem sięgali po kredyty mieszkaniowe - wartość indeksu PKM wzrosła względem analogicznego okresu minionego roku o 23,6%. Średnia kwota wnioskowanego kredytu opiewała na 255,86 tys. złotych.
Najnowsze dane wskazują, że ostatnia wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), wskaźnika informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, osiągnęła +23,6%. I wprawdzie względem sierpnia 2018 oznacza to spadek o - 4,9 p.p., to jednocześnie oznacza, że we wrześniu 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 23,6% wyższą niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.

fot. Nikolay - Fotolia.com

Jaki popyt na kredyty hipoteczne?

We wrześniu 2018 r. Polacy chętniej niż przed rokiem sięgali po kredyty mieszkaniowe.


- We wrześniu 2018 r., w porównaniu do sierpnia 2018 r., wartość indeksu spadła o 4,9 p.p. Jednak wrześniowy odczyt nadal jest bardzo wysoki. Łącznie we wrześniu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 32,00 tys. osób w porównaniu do 29,73 tys. rok wcześniej (+ 7,7%). Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu 2018 r. wyniosła 255,86 tys. zł, tj. o 9,3% więcej niż rok wcześniej. Wzrost indeksu spowodowany jest zarówno wzrostem liczby wnioskodawców, jak i średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Wzrostowi liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy sprzyja nadal bardzo dobra obecna sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, której towarzyszy optymizm co do ich przyszłej sytuacji finansowej. Natomiast wnioskowanie o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż w 2017 r. może mieć swoje główne źródło we wzroście cen nieruchomości oraz nadal rekordowo niskich stopach procentowych. Przy rosnących dochodach gospodarstw domowych i niskich stopach procentowych rośnie zdolność kredytowa klientów, która umożliwia wnioskowanie o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych - mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.


Metodyka indeksu:


Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: