eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak sfinansować termomodernizację domu?

Jak sfinansować termomodernizację domu?

2018-10-03 10:24

Jak sfinansować termomodernizację domu?

Jak sfinansować termomodernizację domu? © Andrey Popov - Fotolia.com

Grzejesz w nieskończoność, a w domu ciągle jest zimno? Najprawdopodobniej jest to efektem niewłaściwego docieplenia lub niedostatecznie wydajnej instalacji grzewczej. Statystyki pokazują, że problem niskiej efektywności energetycznej dotyka 3 na 4 polskie domy. Jego rozwiązaniem - niestety nie należącym do najtańszych - jest termomodernizacja. Aby ocieplić budynek lub wymienić kocioł grzewczy na nowoczesny nierzadko musimy posiłkować się kredytem. Choć - jak podkreślają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego - nie jest to jedyna z możliwych opcji sfinansowania takiej inwestycji.

Idzie zima, będziesz mieć wydatki


Statystyki GUS dowodzą, że rachunki związane z ogrzewaniem w okresie jesienno-zimowym potrafią stanowić nawet 1/5 wszystkich kosztów utrzymania. Na jeszcze większe wydatki muszą być gotowi ci, którzy mieszkają w niedocieplonych budynkach o niskiej efektywności energetycznej. W ich przypadku utrzymanie w pomieszczeniu komfortowej temperatury około 21 °C może być nie lada obciążeniem dla budżetu. W takim przypadku rozwiązaniem jest termomodernizacja. Taka inwestycja w zależności od stanu „starej” instalacji i potrzeb domowników wymaga np. zakupu nowego kotła grzewczego, docieplenia budynku z zewnątrz, czy wymiany okien i drzwi na bardziej szczelne, a przez to zatrzymujące całe ciepło w środku. Podliczając koszty takiego niezbędnego „remontu”, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych, nie trzeba jednak załamywać rąk. Jak zaznacza Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), mFinanse, można bowiem skorzystać z kilku możliwości sfinansowania termomodernizacji, która podniesie komfort przebywania w „czterech kątach” jesienią oraz zimą, a w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Jedną z nich są ekokredyty, które weszły na stałe do oferty niektórych banków:
– Część z nich oferuje preferencyjne kredyty na cele modernizacyjne, np. na wymianę kotła węglowego na gazowy, zakup i montaż instalacji ogrzewania centralnego czy docieplenie budynku. Zdarza się, że banki zwalniają klientów z prowizji, oferują niskie, stałe oprocentowanie lub małą marżę. Wysokość takiego wsparcia jest elastyczna i może sięgać nawet kilkudziesięciu tys. zł. lub nawet więcej w przypadku domu ekologicznego. Inna możliwość to dofinansowanie do kredytu w ramach premii termomodernizacyjnej Banku Gospodarstwa Krajowego, która polega na spłacie 20 proc. zobowiązania przez Państwo. O taki kredyt można ubiegać się w bankach współpracujących z BGK – komentuje Leszek Zięba.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak sfinansować termomodernizację domu?

Termomodernizację można także przeprowadzić, korzystając z kredytu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Postaraj się o kredyt z dopłatą


Termomodernizację, która pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie, można także przeprowadzić, korzystając z kredytu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
– Kredyt z dopłatą do kapitału na poziomie nawet 40 proc. kosztów całej inwestycji, możemy zaciągnąć w wybranych, „zielonych” bankach, np. w Banku Ochrony Środowiska. Dostępność pożyczek i warunki ich przyznawania różnią się w poszczególnych województwach. Jeżeli w naszym miejscu zamieszkania bank nie przyjmuje wniosków na ekokredyt, możemy postarać się o uzyskanie wsparcia finansowego od miasta lub gminy. Gdy planujemy wymianę pieca grzewczego, np. węglowego na gazowy, sprawdźmy na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy, czy przyjmowane są wnioski o dofinansowanie takiego zakupu, a także, jak wygląda procedura udzielania środków – wyjaśnia Bartosz Turek, ekspert ZFPF, Open Finance.

W wielu aglomeracjach w całej Polsce działają programy dotyczące walki ze smogiem, w ramach których wspólnoty mieszkaniowe, a także mieszkańcy na własną rękę, mogą ubiegać się o dotację na wymianę pieca w mieszkaniu czy przyłączenie budynku do sieci gazowej. Pamiętajmy bowiem, że inwestycja w termomodernizację nie tylko podnosi komfort życia i obniża rachunki za ogrzewanie, ale posiada również dodatkowy pozytywny skutek w postaci zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko przestarzałego systemu grzewczego. By skorzystać ze wsparcia tego rodzaju, upewnijmy się, że podobny program jest prowadzony w naszym mieście, a także sprawdźmy terminy składania wniosku o udzielenie dofinansowania, które powinny widnieć na stronie internetowej stosownego urzędu, aby nie przegapić okazji na otrzymanie środków.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: