eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto VIII 2018

TFI: wartość aktywów netto VIII 2018

2018-09-13 12:02

TFI: wartość aktywów netto VIII 2018

TFI: wartość aktywów netto VIII 2018 © Rochu_2008 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W sierpniu br. wartość aktywów krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosła 281,3 mld zł czyli o 0,1% mniej niż w lipcu - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Taki obrót spraw to pokłosie spadków na większości światowych giełd. Wprawdzie środki do funduszy napływały nadal, ale nie na tyle intensywnie, aby móc utrzymać poziom aktywów.
Jak wynika z raportu, pod względem wzrostu aktywów nadal wyróżniały się fundusze gotówkowe i pieniężne. W ósmym miesiącu tego roku wartość zgromadzonego przez nie kapitału podskoczyła o +0,83 mld zł (+1,5%), co pozwoliło na przekroczenie poziomu 55 mld zł. W efekcie tego fundusze charakteryzujące się najmniejszym ryzykiem na rynku mają szanse na ponad 20-procentowy udział w rynku. Na wyróżnienie w tym segmencie zasługują dwa fundusze gotówkowe z oferty PKO TFI oraz Investors TFI. Aktywa pierwszego z nich powiększyły się o +0,4, a drugiego o +0,2 mld zł.

Drugi miesiąc z rzędu dodatnią dynamikę aktywów odnotowały także fundusze mieszane, choć nieco niższą niż w lipcu (wzrost o +0,2% m/m). W ich przypadku to zasługa napływów netto, bowiem wynik z zarządzania był ujemny. W tym segmencie, podobnie jak w przypadku funduszy gotówkowych, największy udział we wzroście aktywów miały fundusze z dwóch towarzystw: PKO TFI i Investors TFI. Pozostałe segmenty zakończyły miesiąc z mniejszymi aktywami niż na koniec lipca br.

W ujęciu wartościowym największego spadku doświadczyły fundusze absolutnej stopy zwrotu, które nie mogą zaliczyć tego roku do udanych. Aktywa w nich zgromadzone maleją od trzech miesięcy, w samym sierpniu o -0,57 mld zł. To efekt nie najlepszej sytuacji grupy funduszy borykających się z pogorszeniem wyników, a także z wysokimi odpływami środków. Od początku roku aktywa funduszy absolutnej stopy zwrotu zmniejszyły się już o -2,4 mld zł.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosły na koniec lipca 281,3 mld zł.


Na drugim miejscu pod względem spadku aktywów znalazły się fundusze sekurytyzacyjne (-0,19 mld zł), którym zaszkodziły ujemne wyniki kilku produktów. Nieco mniejszego spadku aktywów (o -0,15 mld zł m/m) doświadczyły fundusze dłużne. Do ujemnej dynamiki przyczyniły się przede wszystkim wybrane fundusze obligacji korporacyjnych, które w sierpniu poniosły straty, oraz zakończyły miesiąc z ujemnym
bilansem sprzedaży.

Z odpływem kapitału borykały się także fundusze akcyjne, których aktywa zmniejszyły się w sierpniu o -0,11 mld zł. Dodatkowo nie sprzyjała im sytuacja rynkowa. Na większości giełd świata (z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych) obserwowaliśmy spadki. Wakacje zakończyły się szczególnie dotkliwie dla rynków wschodzących, które znalazły się pod presją kryzysu w Turcji i Argentynie oraz rosnących notowań dolara. Na tym tle całkiem nieźle poradził sobie indeks WIG, który zyskał +0,4%, choć motorem napędowym były niemal wyłącznie duże spółki. Małe i średnie radziły sobie znacznie gorzej, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Indeks mWIG40 stracił -2,6%, a sWIG80 -3,7%. Na tym tle spadek aktywów całego segmentu o -0,4% wydaje się niewysoki. To głównie zasługa kilku funduszy inwestujących w USA, które skorzystały na dalszych wzrostach notowań tamtejszych spółek, co powiększyło ich aktywa.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Na 9 segmentów tylko 2 zanotowały wzrosty.


W przypadku najmniejszego segmentu – funduszy rynku surowców – aktywa w sierpniu spadły o blisko -50 mln zł (-5,5%). To głównie efekt słabych wyników wypracowanych przez te fundusze – wszystkie poniosły w sierpniu straty.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: