eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy kłopoty finansowe czegoś nas uczą?

Czy kłopoty finansowe czegoś nas uczą?

2018-09-11 13:06

Czy kłopoty finansowe czegoś nas uczą?

Czy kłopoty finansowe czegoś nas uczą? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Na przełomie lipca i sierpnia br. Grupa KRUK zrealizowała na panelu Ariadna badanie poświęcone finansowym nawykom Polaków borykających się z kłopotami finansowymi. Odpowiedzi udzielone przez ankietowanych wyraźnie dowodzą, że zdecydowana większość z nich (72%) chciałaby zmienić przyzwyczajenia. Najczęściej na taką potrzebę wskazują osoby pomiędzy 35. a 44. rokiem życia. Doświadczenie pokazuje jednak, że deklaracje często trudno jest wcielić w życie.

Przeczytaj także: Co robimy, aby nie popaść w długi?

Badanie Grupy KRUK dowodzi również sporej niefrasobliwości Polaków. Okazuje się bowiem, że przeszło połowa ankietowanych przyznaje się do niesystematycznego zarządzania budżetem domowym i zwlekania z rozwiązywaniem spraw. Niemal co piąty z respondentów przyznaje wprost, że nie pamięta o datach regulowania płatności związanych z comiesięcznymi rachunkami, fakturami i innymi zobowiązaniami.
- Zmiana nawyków nie jest łatwa, ale warto nad nią popracować. Aby zapanować nad swoimi finansami, trzeba przede wszystkim regularnie kontrolować swoje wydatki i porównywać je z naszymi przychodami. Najlepiej po każdym wydatku sprawdzać, jaka kwota została nam do dyspozycji. Jest to pomocne zwłaszcza, kiedy już zalegamy z zapłatą rachunków lub innych płatności - mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK. – Realna ocena możliwości finansowych pomaga uniknąć jeszcze większego zadłużenia. Dlatego lepiej jest trzymać rękę na pulsie i zrezygnować z niezaplanowanych wydatków.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Czy kłopoty finansowe czegoś nas uczą?

Ponad połowa Polaków zmagających się z zadłużeniem nie zarządza systematycznie swoim domowym budżetem i zwleka z rozwiązaniem niektórych spraw.


Silna chęć posiadanie czegoś bywa prostą drogą do zaciągnięcia kredytu. Jak się jednak okazuje, na taki krok gotowa byłaby niewielka, bo tylko 6-procentowa grupa zadłużonych Polaków. Przy czym większą skłonnością do takiego działania cechują się kobiety niż mężczyźni. Zdecydowana większość, bo aż 40% ankietowanych odpowiedziało, że zrezygnowałaby z zakupu w przypadku braku pieniędzy. Częściej to panie odmówiłyby sobie kupna pożądanej rzeczy (41% kobiet vs. 38% mężczyzn). Niemal co piąta zadłużona osoba oszczędza pieniądze na nieplanowany zakup. Są też osoby, które szukają dodatkowej pracy, aby zarobić na nieplanowany wydatek (14%).
- Jak pokazują wyniki naszej ankiety, są osoby, które mimo kłopotów finansowych są skłonne skorzystać z zakupów na raty. Są też tacy, którzy mimo zadłużenia, decydują się na zakupy i potem „zaciskają pasa”. Takie działania są bardzo ryzykowne i mogą prowadzić do większych problemów. Przy okazji pokazują, że nie zawsze uczymy się na własnych błędach. A warto wiedzieć, że prawie dla 71% Polaków zadłużenie jest dużym obciążeniem psychicznym – komentuje Agnieszka Salach.

Informacje o badaniu
*Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na reprezentatywnej próbie osób, które obecnie mają problem ze spłatą długów. Termin realizacji: lipiec-sierpień 2018 r. Metoda: CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: