eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o szkolnym NNW

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o szkolnym NNW

2018-09-02 00:36

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o szkolnym NNW

Startuje sezon na NNW szkolne © ilkercelik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Początek roku szkolnego to stresujący moment nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Wiąże się z licznymi przygotowaniami, a co za tym idzie ze znacznymi wydatkami. Zakup podręczników, wyprawki szkolnej, generuje co roku coraz wyższe koszty. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie szkolne. To, które proponuje szkoła, jest przeważnie dość tanie, ale nie powinniśmy od niego oczekiwać zbyt wiele. Co warto wiedzieć o szkolnym NNW?

Przeczytaj także: 3 ważne pytania o ubezpieczenie szkolne

Doświadczenie poprzednich lat wyraźnie pokazuje, że kupując ubezpieczenie szkolne NNW najczęściej decydujemy się na ofertę, którą przedstawia nam się podczas pierwszego, szkolnego zebrania. Czy jest to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Często zdarza się, że rodzice, którzy wybierają polisę zaoferowaną przez szkołę, kupują przysłowiowego kota w worku, który może im dać zaledwie iluzoryczne zabezpieczenie.

W praktyce taka polisa może nie zadziałać lub zadziałać w bardzo ograniczonym zakresie, w efekcie czego wydane na nią pieniądze, choć niewielkie, okażą się kwotą wyrzuconą w błoto.

Problemów ze szkolnym NNW jest sporo, w ubiegłym roku sygnalizował je między innymi Rzecznik Finansowy.

Przede wszystkim dotyczą one:


  1. Niskich sum ubezpieczeniowych - a co za tym idzie symbolicznych wypłat z tytułu NNW
  2. Braku rzetelnej i wyczerpującej informacji na temat wybieranej oferty
  3. Nieinformowania rodziców o dobrowolności zawierania takiego ubezpieczenia na terenie szkoły
  4. Stosowania wyłączeń i obostrzeń co do odpowiedzialności w ramach NNW

Tania polisa = bardzo małe odszkodowanie


W praktyce, wielu rodziców decyduje się na polisę oferowaną przez szkołę, przedszkole czy żłobek, nie zadając sobie absolutnie trudu sprawdzeniem sum ubezpieczeniowych czy warunków proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe - mówi Bartosz Salwiński z mfind.

Problemy pojawiają się, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku; dziecko złamie rękę, przewróci się na szkolnym boisku lub dozna poważniejszego urazu.

Przy proponowanych w szkołach polisach, których sumy ubezpieczeniowe wahają się przeważnie pomiędzy 15 a 30 tys. złotych, wypłata z polisy rzadko przekracza 100-200 zł. Nie jest to suma, która w jakimkolwiek stopniu rekompensowałaby zaistniały wypadek, czy mogłaby być wsparciem np. przy konieczności płatnej rehabilitacji.

Należy pamiętać, że suma ubezpieczenia na poziomie 10 czy 20 tys. złotych NIE OZNACZA, że tyle otrzymamy w razie wypadku. W praktyce wypłaty wynoszą zwykle pomiędzy 1-5 % sumy ubezpieczenia, a więc bardzo niewiele.

Najtańsze polisy to także często wiele wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i w efekcie brak wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania.

fot. mat. prasowe

7 rzeczy, które trzeba wiedzieć o szkolnym NNW

Warto mieć świadomość, że NNW szkolne jest ubezpieczeniem dobrowolnym.


Jak wybrać dobre NNW szkolne / przedszkolne?


Przede wszystkim należy wybierać, porównywać, a nie przyjmować pierwszą zaproponowaną przez placówkę ofertę. Często w natłoku wrześniowych obowiązków, robimy to dla świętego spokoju, zapominając, że ubezpieczenie NNW nawet o niewielkiej składce, może być dobrą ochroną dla naszych dzieci. W kwocie 30-40 zł rocznej składki możemy kupić ubezpieczenie o sumie 15, ale także 30 tys złotych. Oferty te mogą się znacznie między sobą różnić - mówi Bartosz Salwiński z mfind.


Dopłacając kilkanaście złotych, możemy otrzymać znacznie lepszą polisę. Warto to rozważyć, ponieważ nie będzie to prawdopodobnie ogromne obciążenie w naszym budżecie, a może stanowić dużą różnicę, kiedy faktycznie przyjdzie nam skorzystać z polisy w razie NNW.

Najlepsze polisy NNW szkolnego pozwalają uzyskać zwrot kosztów rehabilitacji, świadczenie szpitalne, odszkodowanie w razie wystąpienia poważnego zachorowania itp. Mogą więc naprawdę chronić nasze zdrowie, życie i finanse. Warto również podkreślić, że takie ubezpieczenie działa 24h na dobę, nie tylko w murach szkolnych, ale także w czasie uprawiania sportów, czy weekendowych aktywności.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: