eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto VII 2018

TFI: wartość aktywów netto VII 2018

2018-08-14 13:38

TFI: wartość aktywów netto VII 2018

TFI: wartość aktywów netto VII 2018 © Paweł Michałowski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

U schyłku minionego miesiąca aktywa TFI osiągnęły poziom 281,5 mld zł, co w ujęciu miesięcznym oznaczało wzrost o 0,6% - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Taki wynik jest rezultatem dobrej sytuacji na światowych giełdach, w tym przede wszystkim polskiej, dzięki czemu większości funduszy udało się wypracować dodatnie stopy zwrotu.
Analogicznie jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach, największy wartościowy wzrost (wzrost o +1,2 mld zł, tj. o +2,3% m/m) zanotowały aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych. Za taki obrót spraw podziękować można przede wszystkim nieustającemu napływowi środków wpłacanych przez inwestorów do kilkunastu funduszy. Na przestrzeni ostatnich trzech lat wartość aktywów podskoczyła dwukrotnie i na koniec lipca br. wyniosła niemal 54,4 mld zł.

Odwilż na giełdach w lipcu (po słabym czerwcu) pomogła wypracować zarządzającym dodatnie wyniki, a to przełożyło się na wzrost aktywów zgromadzonych w funduszach akcji o prawie +1,0 mld zł, tj. o +3,4% m/m – tak wysokiej dynamiki nie obserwowaliśmy od kwietnia 2017 roku. Na przestrzeni miesiąca aktywa wzrosły zarówno w funduszach akcji polskich, jak i zagranicznych.

Po raz pierwszy od stycznia tego roku dodatnią dynamikę aktywów odnotowały fundusze mieszane (wzrost o ponad +0,4 mld zł, tj. o +1,4% m/m). W tym wypadku to zasługa zarówno dodatniego wyniku zarządzania, jak i napływów netto. Najbardziej w ujęciu wartościowym wzrosły aktywa w funduszach stabilnego wzrostu i zrównoważonych, głównie za sprawą dwóch funduszy z oferty Investors TFI.

W przypadku reszty dużych grup funduszy obserwowaliśmy spadek wartości aktywów pod zarządzaniem. W funduszach dłużnych nieznacznie – pod względem wartościowym było to ok. 20 milionów złotych mniej niż miesiąc wcześniej. Choć pomogła sprzyjająca sytuacja na rynku długu, saldo wpłat i wypłat wciąż jest wyraźnie ujemne – głównie za sprawą odpływów netto w funduszach obligacji korporacyjnych i uniwersalnych.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosły na koniec lipca 281,5 mld zł.


Wyraźnie spadły aktywa zgromadzone w funduszach absolutnej stopy zwrotu (ponad -0,7 mld zł, tj. o -5,1% m/m). To efekt sytuacji w wybranych funduszach zamkniętych, które musiały zmierzyć się z dużą liczbą zgłoszonych umorzeń certyfikatów, co w warunkach niskiej płynności małych polskich spółek, w które często inwestują, przyniosło efekt w postaci ujemnych stopy zwrotu.

W przypadku najmniejszych grup funduszy – nieruchomości i rynku surowców – aktywa w lipcu spadły po kilkadziesiąt milionów złotych. W pierwszym przypadku wpływ miał na to spadek wartości środków tylko w jednym funduszu. W drugiej grupie odpowiedzialnych było kilka rozwiązań – wypracowały one ujemne wyniki zarządzania w związku ze spadającymi cenami metali szlachetnych w lipcu.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Odwilż na giełdach przyczyniła się do wzrostu aktywów w funduszach akcji.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: