eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Obalamy 3 główne mity nt. faktoringu

Obalamy 3 główne mity nt. faktoringu

2018-08-10 13:00

Obalamy 3 główne mity nt. faktoringu

Faktoring © Coloures-pic - Fotolia

Faktoring to skierowane to dużych podmiotów narzędzie, które właściwie jest tożsame z kredytem. W tym stwierdzeniu, kryją się aż dwa mity dotyczące tego sposobu finansowania biznesu. Obalamy je poniżej.

Przeczytaj także: Faktoring. Coś więcej niż finansowanie przedsiębiorstw?

Faktoring, jak wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index, to rozwiązanie znane już przez 89% przedstawicieli sektora MŚP i stosowane przez co dziesiątego z nich. Jego rosnącą popularność potwierdzają również dane Polskiego Związku Faktorów, z których wynika, że w minionym roku rzesza przedsiębiorstw korzystających z usług firm faktoringowych wzrosła do 9 tys., co oznacza wzrost 12,6% rok do roku. To jednak nie wystarczy, aby faktorzy nie musieli się zmagać z mitami, jakie powstają na temat oferowanego przez nich narzędzia.

MIT 1 – Faktoring to usługa dużych podmiotów, FAKT – To rozwiązane dedykowane wszystkim firmom

Dla instytucji faktoringowych skala prowadzonej działalności nie ma znaczenia. Faktoring dostępny jest dla wszystkich organizacji. Zarówno dla tych początkujących, jak i tych mających już wieloletnie doświadczenie na rynku.

MIT 2 – Faktoring to windykacja należności, FAKT – Jest to forma finansowania połączona z administrowaniem należności

Windykacja to odzyskiwanie wierzytelności, których termin upłynął. Faktoring jest natomiast działaniem odnoszącym się do nieprzeterminowanych płatności. Zadaniem firmy faktoringowej jest pomoc przedsiębiorcy w uzyskaniu natychmiastowego finansowania, a ponadto administrowanie należnościami.

MIT 3 – Faktoring to nic innego jak kredyt, FAKT – Działania faktoringowe dają przedsiębiorcy szerszy wachlarz możliwości aniżeli pożyczka bankowa

Faktoring to dziś główna alternatywa dla pożyczek bankowych, ponieważ pozyskanie finansów z jego tytułu jest łatwiejsze. Wynika to z faktu, iż kredytem można sfinansować tylko działania uzasadnione z punktu widzenia banku. W przypadku faktoringu cel, na który zostaną przeznaczone środki zależy wyłącznie od firmy, nie od udzielającego finansowania. Faktoring różni się od kredytu także dostępnością – przy ubieganiu się o faktoring brane są pod uwagę możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa, bank skupia się natomiast na historii firmy. W faktoringu ważny jest odbiorca, a nie tylko sam starający się o faktoring.

fot. Coloures-pic - Fotolia

Faktoring

Faktoring to dziś główna alternatywa dla pożyczek bankowych


Siła faktoringu uwarunkowana jest przede wszystkim wysoką skutecznością w rozwiązywaniu codziennych problemów przedsiębiorców oraz zapewnianiem stabilizacji biznesu. To rozwiązanie zwiększa płynność finansową, będącą jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju każdej firmy. Jak wynika z naszego cyklicznego badania Bibby MSP Index, z problemem niezapłaconej faktury przynajmniej raz w miesiącu styka się ponad połowa (52,6%) badanych firm – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: