eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mamy niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego

Mamy niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego

2018-07-18 10:32

Mamy niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego

Jakie jest nasze poczucie bezpieczeństwa finansowego? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak jest z bezpieczeństwem finansowym Polaków? Odpowiedzi na to pytanie udziela zrealizowany dla Nest Banku przez instytut Kantar Millward Brown Indeks Bezpieczeństwa Finansowego. Okazuje się, że optymistami w tej kwestii jest zaledwie 52% badanych. Co gorsza, aż 41% z nas obawia się o swoją przyszłość finansową.

Przeczytaj także: Santander Bank Polska: co 2. Polak bez oszczędności

Przed nami Indeks Bezpieczeństwa Finansowego. Badanie zlecone instytutowi Kantar Millward Brown przez Nest Bank zrealizowano w czerwcu br. Jego autorzy przyjrzeli się reprezentatywnej grupie Polaków, sprawdzając i przekonania i postawy odnośnie bezpieczeństwa finansowego. Celem Indeksu było zbadanie, czy Polacy czują komfort finansowy, czy obawiają się o swoją przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe. To pierwsza, ale - jak zapowiedziano - nie ostatnia fala tego badania.
Bezpieczeństwo finansowe jest dla polskich rodzin jedną z najważniejszych wartości. Jako bank chcemy dobrze rozumieć i wspierać tę potrzebę w każdym momencie życia naszego klienta – mówi Bartłomiej Babicz, Dyrektor Zarządzający Obszarem Bankowości Detalicznej w Nest Banku.

Czym dla Polaków jest „bezpieczeństwo finansowe”?


Co rozumiemy pod pojęciem bezpieczeństwa finansowego? Nie jest dużym zaskoczeniem to, że 70% respondentów kojarzy się ono ze stałą pracą. Na kolejnej pozycji, z 63% wskazań, uplasowało się posiadanie oszczędności. Co dość interesujące, zaledwie co 10. z badanych wskazał na inwestycje (akcje, fundusze, obligacje)

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo finansowe - z czym je kojarzą Polacy?

Dla 70% badanych bezpieczeństwo finansowe to posiadanie stałej pracy.


Poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków


Z Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku wynika, że jedynie połowa Polaków ma poczucie bezpieczeństwa finansowego (52%). Ponad 21% z nas deklaruje, że nie czuje się bezpiecznie ze swoimi finansami, a 27% wstrzymuje się od odpowiedzi. Co ciekawe, najwyższy wskaźnik poczucia bezpieczeństwa mają mieszkańcy dużych miast (63%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (57%). Zdecydowanie najmniejszy odsetek osób deklarujących poczucie bezpieczeństwa finansowego odnotowano w grupie osób mieszkających w średniej wielkości miastach (od 100 do 500 tys. mieszkańców) (43%).

Obawa o finansową przyszłość


O swoją finansową przyszłość obawia się 41% Polaków. Co ciekawe w tym aspekcie znacznie bardziej pesymistyczne są kobiety – aż 46% z nich deklaruje, że obawia się o finansową przyszłość. W grupie mężczyzn zdania były znacznie bardziej podzielone - 35% Panów obawia się o swoją przyszłość, 29% nie ma zdania, a ponad 36% nie ma obaw.

Poczucie bezpieczeństwa a kwota oszczędności


Ile pieniędzy potrzebuje Polak, aby czuć się zabezpieczonym finansowo? Tutaj zdania są podzielone – 1/3 badanych (33%) deklaruje, że aby czuć się zabezpieczonymi finansowo potrzebują oszczędności w kwocie powyżej 10 pensji. Nieco mniejsza grupa (30%) uważa, że dla poczucia bezpieczeństwa finansowego wystarczyłyby im oszczędności w wysokości 3-5 pensji, a dla 17% badanych wystarczą środki w wysokości 1-2 pensji. Najbardziej zaskakuje fakt, że 7% Polaków deklaruje, że nie potrzebuje czuć się zabezpieczonymi finansowo.

Bezpieczeństwo pieniędzy w banku


Ponad 3/4 respondentów ma poczucie, że ich pieniądze są w banku całkowicie bezpieczne. Jedynie 8% Polaków uważa, że ich pieniądze nie są bezpieczne w banku.

fot. Nest Bank

Czy masz poczucie bezpieczeństwa finansowego?

Co 5. badany deklaruje brak poczucia bezpieczeństwa finansowego.


Na poczucie bezpieczeństwa finansowego wpływa bardzo wiele czynników, od sytuacji gospodarczej kraju po indywidualne cechy każdego z nas. Jednak największą moc sprawczą w zakresie edukowania polskich rodzin w tym obszarze mają polskie banki. To my jako instytucje zaufania publicznego obracamy pieniędzmi Polaków i uczestniczymy w zarządzaniu ich codziennymi domowymi budżetami. Mamy więc najwięcej okazji i narzędzi, aby wspierać Polaków w rozumieniu swoich finansów i budowaniu swojego codziennego bezpieczeństwa finansowego – podsumowuje Bartłomiej Babicz z Nest Banku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: