eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2018 r.

Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2018 r.

2018-07-10 10:52

Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2018 r.

IPO © maxsim - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

II kwartał bieżącego roku przyniósł europejskiemu rynkowi IPO spore spadki. Okazuje się, że łączna wartość ofert pierwotnych sięgnęła ostatnio 9,3 mld euro, a więc była aż o 43% niższa od zanotowanej w analogicznym kwartale minionego roku. Na warszawskim parkiecie przez ostatnie trzy miesiące pojawiło się 10 ofert o wartości 43 mln euro. To tylko niektóre z wieści, jakie przynosi najnowsza edycja raportu "IPO Watch Europe".

Przeczytaj także: IPO na świecie: I kwartał 2024 roku z rekordowymi wpływami

II kwartał pod względem ilości IPO okazał się znacznie lepszy od swojego poprzednika. Od kwietnia do końca czerwca w Polsce miało miejsce 10 pierwotnych ofert publicznych (wobec 2 w I kwartale br.), w tym trzy debiuty na głównym parkiecie oraz siedem na rynku NewConnect. Największą ofertą publiczną na GPW okazał się debiut Ten Square Games, którego wartość osiągnęła 94,0 mln zł. Drugim pod względem wielkości był debiut spółki biotechnologicznej OncoArendi Therapeutics (58,0 mln zł), a trzecie największe IPO należało do reprezentującej rynek fotowoltaiki spółki ML System (34,6 mln zł). Łączna wartość IPO z NewConnect opiewała z kolei na 15,2 mln zł, z czego ponad połowa (8,0 mln zł) dotyczyła debiutu spółki Creativeforge Games.
„Warszawski parkiet przyciągnął w ostatnich miesiącach emitentów z innowacyjnych sektorów gospodarki (m.in. gry i technologie IT, biotechnologia), co z pewnością jest bardzo dobrą wiadomością dla kolejnych innowacyjnych spółek rozważających debiut giełdowy. Mimo to, nie był to z pewnością udany kwartał, który zwykle jest jednym z najaktywniejszych okresów w ciągu roku. Warszawska GPW od niemal roku czeka na znaczące IPO o wartości przekraczającej 100 mln euro, które przyciągnęłoby uwagę inwestorów zagranicznych i pobudziło aktywność na rynku. W pierwszym półroczu 2018 r. pozycję naszego rynku w zakresie liczby debiutów ratował głównie NewConnect i powracający na rynek alternatywny inwestorzy. Natomiast jeśli chodzi o łączną wartość ofert, Warszawa była po raz kolejny jednym z najmniejszych rynków spośród tych, na których przeprowadzono co najmniej jedno IPO. Perspektywy na kolejne miesiące są niepewne, brak przy tym jasnych i wyraźnych zapowiedzi dużych transakcji w drugiej połowie roku, a luki po nich nie wypełnią kolejne debiuty na rynku alternatywnym" – mówi Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Podsumowanie europejskiego rynku ofert pierwotnych w II kwartale 2018 r.


Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie wyniosła 9,3 mld euro i spadła w minionym kwartale (w porównaniu do drugiego kwartału 2017 r.) aż o 6,9 mld euro. Odnotowano 99 debiutów (wobec 106 w drugim kwartale 2017 r.). W analizowanym okresie miała miejsce jedna mega oferta (IPO o wielkości przekraczającej 1 mld euro) przeprowadzona w maju na giełdzie w Szwajcarii – IPO CEVA Logistics AG (1,061 mln euro). Drugim największym IPO była oferta spółki Ayden BV (947 mln euro, debiut na giełdzie Euronext w Amsterdamie), a trzecim – IPO Avast Plc (788 mln euro, giełda w Londynie).

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO w I poł. od 2009 r.

W I połowie br. zadebiutowało 168 IPO.


„Pierwsza połowa roku zakończyła się wzrostem wartości IPO o 5% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, głównie dzięki mega ofertom przeprowadzonym na rynkach europejskich w pierwszym kwartale 2018 r. W drugiej połowie roku perspektywa wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a jej partnerami, a także trwające negocjacje w sprawie Brexitu, mogą spowodować powrót niepewności i negatywnie wpłynąć na rynek ofert publicznych. Jednak pomimo dość stonowanej aktywności w zakresie IPO w drugim kwartale oraz niepewnych nastrojów gospodarczo-politycznych, europejski rynek IPO jest nadal otwarty na emitentów, a kolejne transakcje są wciąż przeprowadzane. Otwartą kwestią pozostają wyceny uzyskiwane w procesie IPO przy coraz bardziej selektywnym podejściu inwestorów. Mimo to spodziewamy się, że aktywność w zakresie IPO na europejskich rynkach w drugiej połowie roku wzrośnie” – podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2014

W analizowanym okresie odnotowano 99 debiutów (wobec 106 w drugim kwartale 2017 r.).


Informacje o badaniu
Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: