eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak ciąć koszty wyprawki szkolnej?

Jak ciąć koszty wyprawki szkolnej?

2018-07-05 09:52

Jak ciąć koszty wyprawki szkolnej?

Jak ciąć koszty wyprawki szkolnej? © Pio Si - Fotolia.com

Wprawdzie początek roku szkolnego to termin dość jeszcze odległy, ale o skompletowaniu wyprawki szkolnej warto pomyśleć już teraz. Ceny przyborów szkolnych rosną z roku na rok, więc rozłożenie ich w czasie może zapobiec nadwyrężeniu budżetu domowego - podpowiadają eksperci Kapitalni.org.
Przybory i artykuły szkolne drożeją z roku na rok. Z badań CBOS wynika, że średni koszt wyprawki szkolnej na rok 2017/2018 sięgał 686 zł. Rok wcześniej kwota ta była o niemal 100 złotych niższa (588 zł).
- Wydatki na wyprawkę szkolną zależą oczywiście od liczby dzieci w rodzinie. Badania pokazują, że rodziny z trójką dzieci przeznaczały na ten cel średnio 1729 zł. Niektórzy rodzice wydali znacznie więcej, ale są także tacy, którym udało się ograniczyć wydatki. Aby znaleźć się w tej drugiej grupie, warto przestrzegać kilku prostych zasad – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert Kapitalni.org.

Co kosztuje najwięcej


Co składa się na wyprawkę szkolną? Wprawdzie wiele zależy od wymagań poszczególnych szkół, ale niektóre elementy na liście zakupów są stałe. Każde dziecko musi mieć np. tornister, plecak albo torbę na książki. Ich ceny rozpoczynają się od 30 złotych, ale górny pułap to nawet kilkaset złotych więcej. Podobnie wygląda sprawa z piórnikiem - najtańszy kupimy już za kilkanaście złotych, ale na taki, w którym znajduje się wyposażenie wydamy już około 50-70 zł. Jeżeli dziecko zażyczy sobie piórnik z logo drużyny sportowej czy wytwórni firmowej, koszt może wzrosnąć nawet do 150 zł.

Zeszyty dla ucznia do wydatek wynoszący kilkadziesiąt złotych. Termos i pudełko na kanapki to przedmioty, które pojawiły się w składzie wyprawki stosunkowo niedawno. Ich łączny koszt to około 70 zł. Niezbędną częścią wyprawki szkolnej jest ubranie sportowe na lekcje wychowania fizycznego. Jest on jednym z najdroższych elementów wyposażenia ucznia, obok plecaka i piórnika. W skład stroju wchodzą najczęściej buty sportowe, spodenki/leginsy oraz minimum dwie białe koszulki. W niektórych szkołach obowiązują także mundurki szkolne, co generuje dodatkowe koszty dla rodzica.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Jak ciąć koszty wyprawki szkolnej?

Dobrym pomysłem jest robienie zakupów przez Internet. Pozwala to na łatwe porównanie cen wybranych przedmiotów oraz oferuje szerszy wybór.


Jak ograniczyć koszty wyprawki?


Jak skompletować odpowiednią wyprawkę szkolną i nie nadwyrężyć domowego budżetu? Przede wszystkim z zakupami nie warto zwlekać do końca wakacji.
- Koniec sierpnia i wrzesień to czas, w którym trwają kampanie sklepowe „back to school”, czyli pojawiają się nowe kolekcje przyborów szkolnych i strojów sportowych. Udając się na zakupy na przykład w lipcu, rodzic nie tylko skorzysta z niższych cen pożądanych produktów, ale także uniknie tłoku i długich kolejek, ponieważ wiele osób jest w tym okresie na wyjazdach wakacyjnych. Kluczowe jest również przygotowanie dobrej listy potrzebnych przedmiotów. Znacznym ułatwieniem będzie rozłożenie tych niemałych wydatków w czasie – mówi Tomasz Jaroszek, z Kapitalni.org.

Dobrym pomysłem jest robienie zakupów przez Internet. Pozwala to na łatwe porównanie cen wybranych przedmiotów oraz oferuje szerszy wybór.
- Supermarkety już w sierpniu zachęcają rodziców do zakupu wyprawki szkolnej po okazyjnych cenach. Zdarza się jednak, że wyprawka „w promocji” jest w rzeczywistości znacznie droższa niż te same produkty dostępne w sklepach internetowych – dodaje Tomasz Jaroszek, z Kapitalni.org.

Jeśli rodzic decyduje się na zakup przyborów w lokalnych sklepach, warto wybrać się na takie zakupy bez dziecka. Oczywiście trzeba z nim uzgodnić jakie ma oczekiwania i co by mu się najbardziej spodobało, jednak dzieci mają tendencje do wybierania produktów z najnowszych kolekcji, które zawsze są najdroższe.

Dofinansowanie do wyprawki


Kompletując podręczniki warto pamiętać, że od września 2017 r. uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych mogą liczyć na darmowe książki: „Nasz elementarz” i „Nasza szkoła”, które podlegają zwrotowi po zakończeniu roku szkolnego. Na darmowe podręczniki od 2017 r. mogą liczyć także uczniowie gimnazjów. Wyjątek stanowią podręczniki do religii lub etyki i drugiego języka obcego.
- Rodzice licealistów mogą zaoszczędzić na wyprawce kupując używane podręczniki. Przed dokonaniem zakupu warto jednak upewnić się, czy nie zmieniła się podstawa programowa. Jeśli tak – używany podręcznik będzie bezwartościowy – wyjaśnia Tomasz Jaroszek, z Kapitalni.org.

W tym roku po raz pierwszy można skorzystać z dofinansowania do wyprawki w ramach programu „Dobry start”, wprowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach programu na przybory potrzebne do szkoły rodzić może otrzymać 300 zł na każde dziecko. O dodatek mogą ubiegać się rodzice uczniów szkoły podstawowej (z wyjątkiem zerówek) lub średniej, pod warunkiem, że dzieci nie ukończyły dwudziestego roku życia. Program nie zakłada ograniczeń związanych z wysokością pensji rodziców lub liczby uczniów w rodzinie. Aby skorzystać z dodatku należy złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie.

Od 1 lipca 2018 r. wnioski o wyprawkę można składać w formie elektronicznej na portalu empatia.mrpips.gov.pl, natomiast w formie papierowej będą przyjmowane od 1 sierpnia. Za przyjmowanie i realizację wniosków będą odpowiadać te same instytucje, pod które podlega program „Rodzina 500+”. Ostatecznym terminem składania wniosków w wybranej formie jest koniec listopada 2018 r.
- Warto zwrócić uwagę na terminy i nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Zgodnie z informacjami podawanymi przez ministerstwo, osoby, które złożą wniosek w lipcu lub sierpniu, otrzymają dodatek do końca września tego roku. Jeśli wniosek zostanie złożony później, na jego rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy trzeba będzie zaczekać do dwóch miesięcy – wyjaśnia Tomasz Jaroszek, ekspert Kapitalni.org.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: