eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2018

Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2018

2018-07-02 12:21

Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2018

Bankowość online © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z bankowości internetowej może korzystać już ponad 35,7 mln indywidualnych użytkowników, z czego 16,32 mln robi to aktywnie, a więc dokonuje przynajmniej jednej operacji w miesiącu - wynika z najnowszej edycji opracowanego przez Związek Banków Polskich raportu netB@nk. Liczba klientów z sektora przedsiębiorców utrzymuje się na stabilnym poziomie, rośnie natomiast ilość transakcji obsługiwanych przez system Elixir.

Bankowość internetowa – klienci indywidualni


Bankowość internetowa cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Z danych ZBP wynika, że u schyłku I kwartału dostęp do internetowych serwisów bankowych posiadało już 35,7 miliona osób co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 6,5%. Liczba aktywnych klientów, a więc takich, którzy do bankowości elektronicznej logują się minimum raz w miesiącu, osiągnęła 16,32 miliona, a więc o 400 tys. więcej niż u schyłku grudnia 2017. Warto przy tym podkreślić, że granica 16 mln została przekroczona po raz pierwszy w historii. W I kwartale br. jeden użytkownik dokonywał przeciętnie 6 przelewów miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych – rachunki klientów indywidualnych

Od I kwartału 2017 roku otrzymuje się wzrostowy trend w liczbie rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości internetowej.


Bankowość internetowa – klienci biznesowi


Dane dotyczące klientów biznesowych nie zmieniły się istotnie – w tym segmencie liczba umów bankowości internetowej jest relatywnie stabilna. W pierwszym kwartale, dostęp do konta z obsługą bankowości internetowej posiadało 2 367 410 przedsiębiorców z sektora MŚP, z czego aktywnie swoje konto wykorzystywało blisko 1,5 miliona przedsiębiorców. W ujęciu rocznym, liczba przedsiębiorców aktywnie wykorzystujących usługi z obszaru bankowości mobilnej wzrosła o niespełna 48 tys. osób. Statystyczny przedsiębiorca aktywnie wykorzystujący usługi z obszaru bankowości internetowej wykonywał w tym okresie 18 przelewów miesięcznie, a średnia wartość miesięcznych jego rozliczeń wyniosła 72 773 zł.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych - rachunki przedsiębiorców MSP

Co najmniej raz w miesiącu do rachunków prowadzonych dla przedsiębiorstw z sektora MSP loguje się 61% klientów MSP.


Bankowość mobilna


Polacy coraz częściej darzą zaufaniem także aplikacje mobilne swoich banków. Z danych zgromadzonych na koniec marca bieżącego roku wynika, iż liczba klientów posiadających bankową aplikację mobilną i korzystających z niej co najmniej raz w miesiącu wynosiła 6,27 mln. Tym samym stanowi to nieco ponad 38% liczby wszystkich aktywnych klientów bankowości internetowej.

Płatności bezgotówkowe


System Elixir jest kluczowy dla sprawnego funkcjonowania polskiego sektora bankowego. Z danych na koniec pierwszego kwartału 2018 roku wynika, iż o ponad 7 mln zmniejszyła się liczba transakcji w systemie Elixir w porównaniu z danymi z poprzedniego kwartału. W ujęciu rocznym liczba ta wzrasta jednak o niespełna 3% (to jest o 13 mln transakcji). Średnia wartość przelewu wykonanego w Polsce w pierwszym kwartale sięgnęła 2 695 zł - to wzrost o 164 zł w stosunku do danych z pierwszego kwartału 2017 r.

Coraz większą popularnością cieszą się transakcje dokonywane za pomocą systemu Express Elixir (systemem rozliczeń płatności natychmiastowych – liczonych w sekundach). Do jednych z największych zalet systemu oprócz szybkości należą m.in. wysoka bezpośrednia realizacja przelewu, niezawodność systemu, czy wysoki limit transakcji. Liczba wykonywanych w ten sposób przelewów wynosi już niespełna 2,2 mln o łącznej wartości 5,9 mld złotych. Stanowi to istotny wzrost liczby transakcji (o ponad 1,2 mln) oraz wartości (o 2,6 mld) w porównaniu do analogicznych danych z pierwszego kwartału 2017 roku.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość operacji w systemie Elixir i Express Elixir

W I kwartale w systemach Elixir, Express Express i Euro Elixir rozliczonych zostało łącznie 467 mln komunikatów.


Na wysokim, aczkolwiek nieco niższym, poziomie utrzymuje się popularność systemu Euro Elixir, który umożliwia dokonywanie szybkich i tanich przelewów międzybankowych w Euro w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). W pierwszym kwartale bieżącego rok zrealizowano łącznie ponad 7 mln transakcji tego typu, o łącznej wartości prawie 41 miliardów Euro. Stanowi to niespełna 14 procentowy wzrost liczby tych transakcji, przy jednoczesnym 19% wzroście wartości.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: