eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ciąża i choroby przewlekłe wykluczą z ubezpieczenia turystycznego?

Ciąża i choroby przewlekłe wykluczą z ubezpieczenia turystycznego?

2018-06-29 10:56

Ciąża i choroby przewlekłe wykluczą z ubezpieczenia turystycznego?

Kobieta w ciąży na plaży © Traida - Fotolia.com

Wprawdzie ubezpieczenie turystyczne może wykupić każdy, ale warto pamiętać, że istnieją grupy klientów, które są przez ubezpieczycieli traktowane wyjątkowo. I niestety nie chodzi tu o dodatkowe benefity, tylko o obostrzenia.

Przeczytaj także: 12 sytuacji, w których nie zadziała polisa turystyczna

Ubezpieczenie turysty zwykle nie obejmuje przewlekłych chorób


Najlepszym, co można zrobić jeszcze przed wykupieniem polisy turystycznej, jest dogłębne zapoznanie się z zapisami OWU, czyli z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Tam bowiem znajdziemy informacje odnośnie gwarantowanej nam przez ubezpieczyciela ochrony oraz zasady, jakimi rządzi się np. ochrona osób cierpiących na choroby przewlekłe. Praktyka pokazuje, że ta ostatnia zwykle wymaga opłacenia wyższej, często nawet o 100%, składki.
„Przed zapłaceniem wyższej składki trzeba jednak się upewnić, jakie choroby są traktowane przez danego ubezpieczyciela jako przewlekłe. Definicję takich schorzeń możemy znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Wspomniany dokument zawiera również definicję zaostrzenia choroby przewlekłej, które dodatkowo bywa wykluczone z zakresu ochrony” - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. Traida - Fotolia.com

Kobieta w ciąży na plaży

Wakacyjna polisa nie chroni seniora i kobiety w ciąży.


Trzeba dodać, że nie wszyscy ubezpieczyciele stosują standardową politykę dotyczącą ochrony przewlekle chorych turystów podczas wyjazdów zagranicznych. Przykład stanowi Allianz, który w przypadku kosztów leczenia i assistance nawet za cenę wyższej składki nie zgodzi się na uwzględnienie następstw chorób przewlekłych. Rozszerzenie ochrony (po dopłacie składki) może dotyczyć tylko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych.
„Specyficzną politykę w kontekście przewlekle chorych turystów, stosuje również firma Aviva. Ochrona finansowa zapewniana przez tego ubezpieczyciela w ramach zwrotu kosztów leczenia i assistance, standardowo zostanie zredukowana o 90% jeśli nagłe zachorowanie wynikało z choroby przewlekłej” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po 32 tygodniu ciąży ubezpieczyciel może nie zapłacić za poród


Do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) polis turystycznych, na pewno powinny zajrzeć również kobiety w ciąży, które wybierają się na zagraniczne wakacje. Analiza przeprowadzona przez ekspertów Ubea.pl wskazuje bowiem na znaczące ograniczenia w zakresie ochrony takich turystek. Większość analizowanych ubezpieczycieli nie zapewni zwrotu kosztów związanych z zagranicznym porodem, który nastąpił po 32 tygodniu ciąży. Taką politykę stosuje Allianz, Link4, Generali, Signal Iduna oraz Warta. Podobnie ograniczenie może dotyczyć również kosztów leczenia powikłań związanych z ciążą (Link4).
„Ze względu na opisywaną politykę niektórych zakładów ubezpieczeń, kobiety w zawansowanej ciąży muszą dobrze zastanowić się przed wyjazdem za granicę. Takie panie powinny dokładnie przeczytać ogólne warunki ochrony dotyczące również pakietowych ubezpieczeń, które bywają sprzedawane razem z wycieczkami” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: