eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak skredytować zakup działki rekreacyjnej?

Jak skredytować zakup działki rekreacyjnej?

2018-06-26 10:21

Jak skredytować zakup działki rekreacyjnej?

Działka © animaflora - Fotolia.com

Polacy bardzo chętnie spędzają wydłużone weekendy na łonie natury. Takie wypady z pewnością wzmagają pragnienia posiadania własnej nieruchomości letniskowej. Zakup działki rekreacyjnej to jednak spory wydatek - jeśli nieruchomość jest atrakcyjnie położona, koszty mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Tańszą możliwością są - cieszące się niesłabnącą popularnością ogródki działkowe, których ceny rozpoczynają się już od kilku tysięcy złotych, w zależności od regionu, wielkości i standardu wyposażenia.

Przeczytaj także: Działka letniskowa nad wodą lub w lesie

Możliwość wypoczynku we własnym domku w lesie czy nad jeziorem to opcja niewątpliwie kusząca. Relaks pod chmurką, grillowanie, wizyty znajomych, cisza i spokój to jedynie niewielka część długiej listy zalet. Co jednak począć, jeśli zakup działki rekreacyjnej czy ogródka działkowego jest wydatkiem, który znacznie wykracza poza nasze możliwości finansowe? Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego podsuwają pomysły na zdobycie finansowania.

Drożej, ale bardziej komfortowo


– Dobrym pomysłem może być kredyt hipoteczny na zakup działki rekreacyjnej. By go uzyskać, wymagany będzie jednak wkład własny na poziomie przynajmniej 10 proc. wartości oraz pozytywna ocena zdolności kredytowej. Procedura przyznania finansowania, nie różni się od tej, gdy chcemy kupić np. mieszkanie. Jeśli jednak ubiegamy się o kredyt na działkę budowlaną, inne będą dokumenty, których będzie wymagał od nas bank. Wraz z wnioskiem konieczne będzie dostarczenie m.in. decyzji o warunkach zabudowy, czy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Warto także pamiętać o ograniczeniach związanych z zakupem gruntów o charakterze rolnym. Taką działkę, jeśli jest większa niż 3 tys. mkw., może kupić tylko rolnik zamieszkujący w tej samej gminie – mówi Michał Krajkowski, ekspert finansowy NOTUS Finanse i Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Ogródek działkowy kupimy już za kilka tys. zł


Dla tych, którzy marzą o wypoczynku na świeżym powietrzu, ale nie mają możliwości finansowych na kupno drogiego gruntu za miastem, interesującą opcją mogą być tzw. rodzinne ogródki działkowe (ROD). Tego rodzaju działki mają powierzchnię 300-500 mkw. i często są zagospodarowane, np. posiadają gotowe altany. Ceny za takie grunty zaczynają się już od kilku tys. zł i kończą nawet na 80 tys. zł. Trzeba jednak wiedzieć, że za tę kwotę nabywamy prawo do użytkowania działki, a nie kupujemy ją na własność. ROD należą bowiem do Skarbu Państwa, jednostek samorządowych lub stowarzyszeń ogrodowych.

fot. animaflora - Fotolia.com

Działka

Na zakup działki rekreacyjnej możemy wziąć kredyt hipoteczny. By go uzyskać, wymagany będzie jednak wkład własny na poziomie przynajmniej 10 proc. wartości oraz pozytywna ocena zdolności kredytowej.


– W praktyce oznacza to, że nie będziemy właścicielami gruntu, ale jego dzierżawcami. Odkupione prawo do dzierżawy ogródka da nam możliwość do korzystania z niego w ograniczony sposób, który określają zasady umowy. Dlatego też, chcąc nabyć prawo do użytkowania działki, nie możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Możliwe jest jednak zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel. W tym wypadku bank również dokona oceny zdolności kredytowej, by zdecydować o uruchomieniu finansowania. Zanim się na nie zdecydujemy, sprawdźmy jednak z jakimi kosztami będzie wiązało się korzystanie z działki. Oprócz rat, trzeba będzie bowiem regulować inne opłaty. Musimy, więc mieć pewność, że domowy budżet udźwignie wszystkie te wydatki – dodaje Sylwia Karoń, ekspert finansowy Alex T. Great, ZFPF.

Własna działka letnia czy ogródek w ROD?


Działkowcy, którzy wstąpią w szeregi PZD, zobowiązują się do regulowania opłat, m.in.: wpisowego, opłaty inwestycyjnej i corocznej składki członkowskiej, której wysokość zależy od wielkości działki i regulaminu ROD. Użytkowanie ogródka działkowego wiąże się także z przestrzeganiem ściśle określonych zasad, nie można na nim np. zamieszkać na stałe, ani go wynajmować. W przypadku działki rekreacyjnej lub budowlanej, musimy liczyć się z wyższym kosztem zakupu, jednak stajemy się właścicielami nieruchomości, a co za tym idzie, możemy ją np. wynająć. Dzięki temu, dom letni może częściowo sam się spłacać w czasie, gdy z niego nie korzystamy i stać się inwestycją na lata.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: