eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co Polacy sądzą o kryptowalutach?

Co Polacy sądzą o kryptowalutach?

2018-06-22 08:33

Co Polacy sądzą o kryptowalutach?

Kryptowaluty © Grafvision - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Bitcoin pojawił się w 2009 roku i to on właśnie zapoczątkował burzliwą i trwającą po dziś dzień dyskusję o kryptowalutach. Ich zwolennicy widzą w nich płatności przyszłości i możliwość uniezależnienia się od banków, z kolei oponenci straszą bańką spekulacyjną i bankructwami. A jakie zdanie na temat kryptowalut mają Polacy? Odpowiedź na to pytanie przynosi raport, którego realizację platforma Luno zleciła agencji badawczej SW Research.

Niemal co 10. Polak deklaruje posiadanie kryptowalut. Bitcoin deklasuje konkurencję


Kryptowaluty cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Znajomość tematu deklaruje połowa ankietowanych, spośród których 16,5 proc. przyznaje, że je posiada. Taki wynik oznacza, że waluty cyfrowe zakupił już niemal co 10. dorosły Polak. Nie jest też dużym zaskoczeniem, że najczęściej był to Bitcoin.
- W Polsce sytuacja jest jasna – jest Bitcoin i długo, długo nic. Monety BTC nabyło 85 proc. respondentów posiadających jakiekolwiek kryptowaluty. Na kolejnych stopniach podium znalazły się Ethereum (40 proc.) i Ripple (35 proc.). Oczywiście na giełdach dostępne są dziesiątki kryptowalut, ale na razie mogą tylko pomarzyć o popularności Bitcoina, który w Polsce jest wręcz synonimem dla całego sektora walut cyfrowych – komentuje Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno, firmie inicjującej badanie.

Badanie dowodzi również, że przeszło 46 proc. respondentów, którzy nie są właścicielami kryptowalut, deklaruje zainteresowanie ich kupnem. Do dość sporo zważywszy chociażby, że w tej samej grupie jedynie 22 proc. respondentów interesuje się Blikiem, a 17 proc. wirtualnymi kartami płatniczymi.

fot. mat. prasowe

Motywy kupowania kryptowalut

62% ankietowanych inwestuje w kryptowaluty.


Nie trzymamy Bitcoinów pod materacem. Chcemy w nie inwestować i płacić za codzienne zakupy


Z czym kojarzą nam się kryptowaluty? Uczestnicy badania Luno i SW Research najczęściej wymieniają pojęcia „waluta” i „wirtualne pieniądze” (22 proc.) oraz najpopularniejszą walutę cyfrową, czyli Bitcoin (14 proc.). Co dziesiąty badany łączy kryptowaluty z możliwością zysku. Skojarzeń o negatywnym wydźwięku jest stosunkowo niewiele – dla 11 proc. ankietowanych kryptowaluty to synonim dla ryzyka, a dla 5 proc. to oszustwo.

Po co kupujemy kryptowaluty? Ich posiadacze najczęściej deklarują, że jest to dla nich forma inwestycji (62 proc.) i metoda płacenia w internecie (56 proc.). Respondenci korzystają również z kryptowalut do mikropłatności, np. przelewów do rodziny, czy znajomych (43,5 proc.).
Dodatkowo, 42 proc. ankietowanych przyznaje, że chętnie płaciliby kryptowalutami w sklepach czy punktach usługowych, gdyby udostępniono im takie rozwiązanie.

fot. mat. prasowe

Źródła wiedzy o kryptowalutach

60% respondentów wiedzę czepie z mediów społecznościowych.


Ponad połowa badanych Polaków, którzy znają pojęcie kryptowalut, uważa, że jest to dochodowa forma inwestycji. Niemniej jednak 48 proc. z nich przyznaje, że korzystanie z nich jest skomplikowane.

Kryptowaluty muszą zapracować na nasze zaufanie


Brak wiarygodności i ryzyko ataku hakerskiego to główne czynniki zniechęcające do zakupu kryptowalut. Uczestnicy badania, którzy nie posiadają kryptowalut, najczęściej przyznają, że nie darzą ich zaufaniem (41 proc.), a co dziesiąty uważa wręcz, że kryptowaluty są nielegalne.
Zdania na temat bezpieczeństwa kryptowalut są podzielone. Dla 28 proc. respondentów waluty cyfrowe są bezpiecznym środkiem inwestycyjnym, przeciwnego zdania jest 41 proc. uczestników badania, a 31 proc. nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jak kryptowaluty mogą zapracować na nasze zaufanie? Według ankietowanych pomocne byłoby zmniejszenie ryzyka utraty środków, np. poprzez zapobieganie atakom hakerów na giełdy walut cyfrowych (45 proc. wskazań).

Polacy oczekują także jasnego stanowiska rządu i instytucji finansowych na temat legalności kryptowalut (43 proc.). Nieodzowna byłaby również stabilizacja kursów najpopularniejszych walut (43 proc.) oraz możliwość ich zakupu od renomowanych dostawców (41 proc.).

fot. mat. prasowe

Znajomość kryptowalut

Połowa badanych zna pojęcie kryptowalut.


Wiedza z Facebooka i od przyjaciół


Kolejnym czynnikiem, który zniechęca do inwestycji w kryptowaluty jest brak wiedzy. Tylko 31 proc. osób znających pojęcie walut cyfrowych czuje, że wie o nich na tyle dużo, by bezpiecznie dokonywać transakcji.

Uczestnicy badania najczęściej pozyskują informacje o kryptowalutach z mediów społecznościowych (60 proc.) oraz prasy i portali branżowych (53 proc.). Źródłem wiedzy na ten temat są często także rodzina i znajomi (44 proc.). Tylko niecałe 3 proc. respondentów wskazało w tym pytaniu na kampanie społeczne.
Raport pokazuje tendencje, na które szczególną uwagę powinny zwrócić nie tylko firmy
z obszaru fintech, ale także media, instytucje regulacyjne czy organizacje non-profit. Potrzebna jest edukacja w bardzo prostej, przystępnej formie, by mógł ją zrozumieć nawet laik. Najlepiej robić to w mediach społecznościowych i na portalach internetowych, bo tam najczęściej szukamy informacji o kryptowalutach. Dostęp do rzetelnych informacji i instrukcji zachęca do inwestowania w waluty cyfrowe. Warto zwrócić także uwagę na presję społeczną wobec władz – respondenci oczekują wyraźnego stanowiska rządu, szczególnie jeśli chodzi o regulacje oraz rozliczenia z fiskusem – komentuje Magdalena Gołębiewska z Luno.

fot. mat. prasowe

Zaufanie do kryptowalut

Dla 28 proc. respondentów waluty cyfrowe są bezpiecznym środkiem inwestycyjnym.


Informacje o badaniu
Badanie zrealizowane w dniach 7-8 czerwca 2018 przez SW Research na zlecenie Luno. Metoda badawcza: indywidualne wywiady online na panelu SW Panel (CAWI). Próba N=1053 wśród mieszkańców Polski powyżej 18 roku życia. Struktura demograficzna: kobiety – 51,7%, mężczyźni 48,3. Grupy wiekowe: do 24 lat – 18,4%, 25-34 lata – 26,7%, 35-49 lat – 29,9%, powyżej 50 lat – 25,1%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: