eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek Catalyst, czyli kolejny rok w biegu

Rynek Catalyst, czyli kolejny rok w biegu

2018-06-21 10:53

Rynek Catalyst, czyli kolejny rok w biegu

Rynek Catalyst kolejny rok nie zwalnia tempa © REDPIXEL - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pod koniec minionego roku wartość zanotowanych na Catalyst nieskarbowych papierów dłużnych osiągnęła 95,8 mld zł, co oznacza, że na przestrzeni trzech lat podskoczyła o 50% - głosi raport opracowany przez Grant Thornton. Poprzez emisję papierów dłużnych emitentom udało się pozyskać 12,3 mld zł, tj. o 148% więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj także: Jak nowi emitenci kształtują wartość outstandingu na Catalyst?

– We wrześniu tego roku minie dziewięć lat od uruchomienia Catalyst. To był intensywny czas rozwoju rynku, który z każdym rokiem zyskiwał na popularności wśród emitentów, dla których obligacje notowane na Catalyst są efektywnym źródłem pozyskania finansowania na rozwój. Sytuacja na polskim rynku instrumentów dłużnych świadczy o tym, że rośnie świadomość korzyści wynikających z posiadania silnego rynku publicznego, jakim jest Catalyst, a także ryzyka związanego z niepublicznymi emisjami nienotowanymi na rynku. Dokładamy starań, by rynek ten służył nie tylko przedsiębiorstwom, ale i inwestorom. Dlatego będziemy w przyszłości zapewniać im jak najszerszą ofertę instrumentów i usług w zakresie rynku długu – powiedział Jacek Fotek, Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dowodem na rosnącą popularność obligacji korporacyjnych jest nie tylko ich wartość, ale także ilość - w minionym roku wzrosła ona o 8,3%. Wzrost zanotowany przez listy zastawne sięgnął 13,3%, a obligacji komunalnych o rekordowe 10,2%. Spadki (-5,6%), podobnie zresztą jak w 2016 roku, zanotowały tylko obligacje spółdzielcze. U schyłku minionego roku na Catalyst zanotowanych było 567 serii instrumentów dłużnych, a więc o 43 serie więcej niż w 2016 roku..

fot. mat. prasowe

Liczba obligacji notowanych na giełdach krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Polska stała się w ostatnich latach niekwestionowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej pod względem popularności obligacji.


- Rynek obligacji korporacyjnych i samorządowych przestał być w Polsce postrzegany jako nowinka, ale stał się naturalnym, ważnym elementem polskiego środowiska biznesowego. Choć oczywiście nie jest to rynek pozbawiony ryzyka, to z pewnością jest ciekawą alternatywą zarówno dla inwestorów, jak i emitentów – mówi Paulina Zalewska-Wichrzycka, Doradca w Grant Thornton.

Dzięki rozwojowi rynku Catalyst Polska stała się w ostatnich latach niekwestionowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej pod względem popularności obligacji jako sposobu pozyskiwania kapitału przez firmy. Liczba serii obligacji notowanych na Catalyst była na koniec 2017 r. ponad dwukrotnie wyższa niż łączna liczba obligacji na trzech najważniejszych regionalnych rynkach analogicznych do Catalyst – w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Catalyst, rynek obligacji, GPW

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: