eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Oszczędności Polaków rosną najwolniej od 2006 r.

Oszczędności Polaków rosną najwolniej od 2006 r.

2018-06-14 13:36

Oszczędności Polaków rosną najwolniej od 2006 r.

Oszczędności Polaków rosną powoli © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W mediach nieustannie słychać o rosnących wynagrodzeniach i rekordowo niskim bezrobociu. W podobnej sytuacji w 2008 r. nasze oszczędności w bankach rosły o ponad 20% rocznie. Niestety obecnie wygląda to znacznie gorzej. Z wyliczeń Expandera wynika, że w kwietniu były one jedynie o 4% wyższe niż przed rokiem. Z drugiej strony bardzo szybko, bo aż o 19%, rośnie saldo depozytów walutowych. Stanowią one już prawie 10% naszych oszczędności w bankach.
Niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że Polscy niechętnie je zakładają i ich wartość od lutego 2016 r. spadła już o 35,8 mld zł. Nie oznacza to jednak, że wypłacamy pieniądze z banków. Wiele osób trzyma oszczędności po prostu na zwykłym rachunku. Gdy uwzględnimy zarówno kwoty na lokatach jak i te znajdujące się na rachunkach, to okazuje się, że nasze oszczędności w bankach rosną. Niestety ten wzrost jest bardzo powolny – o 4% rocznie (dla tych w PLN). Wydaje się to dziwne zwłaszcza jeśli uwzględnimy, że jeszcze w 2015 r. i 2016 r. wynosił ok. 10% rocznie. Tymczasem wynagrodzenia Polaków w ostatnim czasie rosną znacznie szybciej niż 2-3 lata temu. Mimo to przyrost oszczędności spowolnił. Jest najniższy od 2006 r.

Wyjaśnieniem tej zagadki nie jest wzrost kwoty oszczędności trzymanej w gotówce. Jej wartość (poza kasami banków) rośnie w ostatnich miesiącach o ok. 7% rocznie. To niewiele. Dla porównania, jeszcze w 2016 r. było to ok. 16%. Nic nie wskazuje również na to, że zamiast oszczędzać przejadamy pieniądze. Gdyby tak było szybko powinna rosnąć wartość pieniędzy na kontach i lokatach firm. Te jednak rosną powoli – o 4% rocznie.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniał się poziom naszych oszczędności w bankach

Nasze oszczędności w bankach rosną, ale bardzo powoli.


Częściowym wyjaśnieniem jest natomiast to, że w ostatnim czasie niezwykle chętnie lokowaliśmy pieniądze w walutach obcych. Miniony rok był pod tym względem rekordowy. Pod koniec grudnia 2017 r. mieliśmy w bankach waluty (w większości euro) o wartości 71 mld zł. W minionym roku powiększyliśmy ich wartość najbardziej w historii, bo o 11,5 mld zł. W ujęciu procentowym był to wzrost o 19%, czyli najwyższy od 1999 r. Dzięki temu gospodarstwa domowe mają w walutach już prawie 10% oszczędności (spośród tych trzymanych w bankach przez gospodarstwa domowe). To najwyższy udział od lutego 2008 r.

fot. mat. prasowe

Udział oszczędności gosp. domowych w walutach obcych

W ostatnim czasie niezwykle chętnie lokowaliśmy pieniądze w walutach obcych.


Zobacz także


Więcej na ten temat: oszczędności, oszczędzanie pieniędzy

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.