eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Terroryzm i alkohol na urlopie. Czy zadziała ubezpieczenie turystyczne?

Terroryzm i alkohol na urlopie. Czy zadziała ubezpieczenie turystyczne?

2018-06-14 11:18

Terroryzm i alkohol na urlopie. Czy zadziała ubezpieczenie turystyczne?

Alkohol na urlopie © radiokafka - Fotolia.com

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków jest coraz większa, a dowodem na to może być chociażby coraz większe zainteresowanie ubezpieczeniem turystycznym. Wybierając polisę na wakacje, nie ograniczamy się już do propozycji biura podróży czy systemu rezerwacyjnego, ale samodzielnie poszukujemy rozwiązań, które będą jak najbardziej dostosowane do naszych potrzeb.

Przeczytaj także: Jak działa assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Wprawdzie dla większości klientów kluczową kwestią pozostaje suma ubezpieczenia turystycznego, a więc kwota, do której będą chronieni podczas wyjazdu, to jednak coraz częściej zwracają oni uwagę także na inne kwestie.
- Klienci coraz częściej przyglądają się klauzulom dodatkowym, czyli możliwości rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, które mogą powodować problemy w trakcie wyjazdu turystycznego. Wiele zapytań dotyczy ochrony na wypadek aktów terroru – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Możliwość ochrony ryzyka szkód związanych z aktami terroryzmu pojawiła się w ubezpieczeniach turystycznych stosunkowo niedawno. Drugą stosunkowo świeżą opcją jest tzw. klauzula alkoholowa. Czym są te rozszerzenia i co zmieniają?

Gdy szkodę wyrządzą terroryści…


Zwiększone zainteresowanie możliwością ubezpieczenia się przed skutkami działań ze strony terrorystów to efekt zamachów z którymi mieliśmy do czynienia nie tylko w newralgicznych rejonach, ale również w uchodzących dotychczas za bezpieczne krajach Starego Kontynentu.
- W zeszłym roku ok. 20% wystawionych polis zostało uzupełnionych o klauzulę dotyczącą skutków aktów terroru. Na koniec I kw. 2018 r. na objęcie ochroną tego ryzyka zdecydowało się już ok. 13% ubezpieczonych u nas osób. Spodziewamy się, że w sezonie letnim odsetek polis z rozszerzeniem ochrony o akty terroru znacząco wzrośnie – dodaje Andrzej Paduszyński.

fot. radiokafka - Fotolia.com

Alkohol na urlopie

W ogólnych warunkach ubezpieczenia jest wyłączenie, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia, których przyczyną było spożycie alkoholu.


Klauzula obowiązuje na terenie całego świata, ale z ochrony wyłączone są te państwa, w które w dniu rozpoczęcia podróży zostały oznaczone przez MSZ statusem „nie podróżuj” lub „opuść natychmiast”. Informację na ten temat można sprawdzić pod adresem www.msz.gov.pl. Rozszerzona ochrona znosi wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela związane z aktami terroru. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia, odszkodowanie w związku z następstwami nieszczęśliwych wypadków oraz możliwość skorzystania z pomocy assistance.

Wypadek po alkoholu


Klauzula spożycia alkoholu działa podobnie, bo eliminuje znajdujące się zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia wyłączenie, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia, których przyczyną było spożycie alkoholu. Rozszerzenie ochrony również w tym przypadku będzie więc dotyczyło wszystkich elementów składających się na ubezpieczenie turystyczne.
- To ryzyko cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów. Szacujemy, że w tym roku prawie 25% polis turystycznych zostanie rozszerzonych o tę klauzulę – mówi Andrzej Paduszyński z Compensy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: