eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 3 wskazówki, dla tych, którzy biorą pożyczkę na wakacje 2018

3 wskazówki, dla tych, którzy biorą pożyczkę na wakacje 2018

2018-06-11 12:21

3 wskazówki, dla tych, którzy biorą pożyczkę na wakacje 2018

Pożyczka na wakacje © Andrey Popov - Fotolia.com

Znaczna grupa Polaków zamierza sfinansować wakacje 2018 z bieżących funduszy lub oszczędności. Niestety nie wszyscy - są i tacy, którzy muszą posiłkować się pożyczką. Decyzja o jej zaciągnięciu powinna być jednak solidnie przemyślana - przypominają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. Urlop szybko bowiem przeminie, a comiesięczne zobowiązanie finansowe niestety pozostanie.
Pożyczka na wakacje nie jest opcją wybieraną powszechnie, niemniej - jak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” - w tym roku zdecyduje się na nią 12,5 proc. Polaków. Jak duże pieniądze będziemy pożyczać? Dane Travelplanet.pl dowodzą, że przeciętna wycieczka zagraniczna to wydatek rzędu 2385 zł za osobę. Warto przy tym pamiętać, że przeciętne wynagrodzenie w I kw. 2018 r. osiągnęło poziom 4622,84 zł brutto. To wyraźnie pokazuje, że dla wielu budżetów wakacje mogą być dość sporym obciążeniem.

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę, powinniśmy rozważyć co najmniej kilka istotnych kwestii. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego podpowiadają, jak wybrać najlepszą ofertę i zmaksymalizować szanse na pozostawienie domowych finansów w dobrej kondycji.

Po pierwsze: porównuj. Bez tego możesz zapłacić 1000 zł więcej


Coraz lepsza koniunktura sprawia, że chętniej i częściej podróżujemy. Jak podaje Ministerstwo Sportu i Turystyki, w 2017 r. Polacy odbyli 12 mln podróży zagranicznych i byli na prawie 18 mln. wycieczkach krajowych związanych z urlopem letnim. Wakacyjny wypoczynek to poważny wydatek w domowym budżecie, na który nie wszyscy przygotowują się z dużym wyprzedzeniem. By zrealizować „wczasy marzeń”, część rodzin zapożycza się.
– Jeśli chcemy sfinansować wyjazd kredytem gotówkowym, zaciągnijmy go świadomie. Przemyślmy, na jak duże zobowiązanie możemy sobie pozwolić i jak szybko chcemy je spłacić. Im krótszy okres kredytowania wybierzemy, tym wyższe raty trzeba będzie uregulować. W przypadku dłuższego czasu spłaty, raty będą niższe, więc możemy robić nadpłaty w miesiącach, w których będziemy mieć mniej wydatków. W takim wypadku kredyt może być jednak droższy, ze względu na dłuższy czas naliczania odsetek. Wcześniej sprawdźmy też kluczowe parametry oferty, takie jak: wysokość RRSO, prowizji i koszt całkowity. Najtańsza pożyczka może bowiem różnić się od najdroższej nawet o 1000 zł, jeśli weźmiemy pod uwagę kwotę 9,5 tys. zł rozłożoną na 24 miesiące spłaty – tłumaczy Bartosz Turek, ekspert ZFPF, Open Finance.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Pożyczka na wakacje

Jeśli chcemy sfinansować wyjazd kredytem gotówkowym, zaciągnijmy go świadomie. Przemyślmy, na jak duże zobowiązanie możemy sobie pozwolić i jak szybko chcemy je spłacić.


Promocja promocji nie równa


W okresie przedwakacyjnym pojawiają się także promocyjne oferty kredytów gotówkowych. Niektóre z nich kuszą brakiem pierwszej wpłaty, ratami zero procent, czy udogodnieniami w postaci elastycznej spłaty. Czy warto z nich korzystać?
– Ciekawym rozwiązaniem jest karencja spłaty kredytu gotówkowego. W praktyce polega ona na tym, że odsetki od pożyczonej kwoty bank nalicza dopiero po określonym czasie np. 3 miesięcy, więc wtedy płacimy niższe raty. Może być to korzystne szczególnie wtedy, gdy mamy pewność, że nasze dochody wkrótce się powiększą, bo np. dostaniemy podwyżkę. Ciekawym dodatkiem są także „wakacje kredytowe”, które umożliwiają wybranie określonego okresu w roku, gdy rat nie trzeba regulować. Daje to czas na podreperowanie domowych finansów. Niezależnie od tego, jak atrakcyjna wydaje się nam oferta, powinniśmy jednak dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Choć świadomość w tym zakresie rośnie, to należy pamiętać, by nie ulegać emocjom i dokładnie przeczytać całą umowę przed jej podpisaniem – mówi Sylwia Długoszek, ekspert ZFPF, Gold Finance.

Mierz siły na zamiary


Według GUS przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2018 r. wyniosło 4622,84 zł brutto . Wyjazd na zagraniczną wycieczkę może więc pochłonąć ponad połowę miesięcznych dochodów na osobę. By domowy budżet sprostał takim wymaganiom, potrzebne są oszczędności lub dodatkowy zastrzyk gotówki. Zanim jednak wybierzemy się w wymarzoną podróż, sprawdźmy, czy nie przepłacamy.
– Porównajmy oferty różnych biur podróży lub policzmy, czy nie bardziej opłaca się zorganizowanie wyjazdu na własną rękę. Nie przedłużajmy nadmiernie urlopu i nie ulegajmy emocjom. Urlop trwa 1-2 tygodnie, a po nim trzeba będzie regulować zobowiązanie nawet do kolejnych wakacji. Różnica 2 tys. zł w wysokości pożyczki to miesięczna rata mniejsza nawet o 100 zł. Musimy mieć pewność, że domowy budżet dopnie się, gdy wrócimy z letnich wojaży - radzi Sylwia Długoszek, ekspert ZFPF, Gold Finance.

Zaraz po powrocie do powakacyjnej rzeczywistości czekają na nas przecież kolejne wydatki w postaci wyprawki szkolnej, za którą zapłacimy nawet kilkaset zł dla jednego dziecka. Musimy więc pamiętać, żeby tak zaplanować letnie koszty, by nie zostać w połowie roku z dziurą w domowym budżecie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: