eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mastercard z wyższym limitem płatności zbliżeniowych bez PINu

Mastercard z wyższym limitem płatności zbliżeniowych bez PINu

2018-06-01 11:13

Mastercard z wyższym limitem płatności zbliżeniowych bez PINu

Płatność zbliżeniowa © antic - Fotolia.com

Płatności zbliżeniowe bez konieczności wstukiwania PIN-u są dziś możliwe w przypadku, gdy wartość jednorazowego zakupu nie przekracza 50 złotych. To się jednak zmieni. Mastercard otrzymał właśnie zgodę NBP na podwyższenie tego limitu do 100 zł. Z możliwości tej posiadacze kart Mastercard lub Maestro skorzystają jednak nie wcześniej niż w II kwartale nadchodzącego roku.
Podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych bez PIN ma być odpowiedzią na potrzeby oraz oczekiwania konsumentów. Jak dowodzą statystyki, w minionym roku średnia wartość transakcji zbliżeniowej po raz pierwszy w historii przekroczyła 50 zł (wartość trzykrotnie wyższa od zanotowanej w 2010 roku). To potwierdza, że Polacy zbliżeniowo płacą również za większe zakupy. Większość transakcji na kwoty przewyższające 50 zł (66%) realizowana jest poprzez zbliżenie karty, a następnie wstukanie kodu PIN w terminal. Podwyższenie limitu do 100 zł ma więc zwiększyć wygodę i szybkość transakcji. Tego zresztą oczekują sami konsumenci, spośród których aż 67% opowiada się za możliwością płacenia bez PIN za zakupy do 100 złotych.

Obowiązujący obecnie 50-złotowy limit płatności zbliżeniowych bez PIN został ustalony w 2007 r. Jednak od tamtej pory wiele się zmieniło. Realia gospodarcze podniosły wartość codziennych zakupów. Na przestrzeni 10 lat (2007-2017) skumulowany wzrost PKB w przeliczeniu na jednego Polaka wyniósł 49%. Oprócz rosnącej zamożności Polaków, warto pamiętać również o inflacji, która sprawiła, że w ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o łącznie 21,6% . Innymi słowy, zestaw produktów, który 10 lat temu był wart 100 zł, dziś kosztuje ponad 120 zł. W efekcie, maksymalna kwota 50 zł ustalona w 2007 r. przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków.

fot. antic - Fotolia.com

Płatność zbliżeniowa

Mastercard poinformował o otrzymaniu od Narodowego Banku Polskiego zgody na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN.


Co więcej, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN obowiązujący w Polsce należy do najniższych. Wyższe kwoty funkcjonują nie tylko w krajach Europy Zachodniej (np. w Wlk. Brytanii 30 funtów, czyli ok. 145 zł; we Francji i Irlandii 30 euro, czyli ok. 130 zł), ale też w tych z Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Litwie 25 euro, czyli ok. 105 zł; w Rumunii 100 lejów, czyli ok. 90 zł; na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł).

Płatności zbliżeniowe rozwijają się w Polsce bardzo szybko, co stawia nasz kraj w gronie liderów tej technologii. Zgodnie z danymi NBP , na koniec 2017 r. już niemal 80% wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95% terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii. W efekcie, już niemal 80% wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe, a, zgodnie z wynikami badań Mastercard , Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.
„Popularność technologii zbliżeniowej to nie tylko dowód na otwartość polskich konsumentów na innowacje. To także nasza przepustka do świata płatności w pełni cyfrowych. Zgodnie z raportami branżowymi zbliżeniowo smartfonem płaci już ponad milion Polaków. Technologia zbliżeniowa staje się też standardem wygodnych i bezpiecznych transakcji urządzeniami elektronicznymi, takimi jak na przykład inteligentne zegarki czy inne wearables. Podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 zł sprawi, że technologia zbliżeniowa stanie się jeszcze wygodniejsza i powszechniejsza, przyspieszając tę ewolucję w kierunku cyfrowości. Sądzimy, że polski rynek jest wystarczająco dojrzały i gotowy na tę zmianę” – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Polacy polubili płatności zbliżeniowe za ich szybkość i wygodę. Postrzegają je też jako sposób na skrócenie kolejek do sklepowych kas. Co więcej, konsumenci zdążyli się już przekonać o wysokim poziomie bezpieczeństwa technologii bezstykowej, wykorzystującej m.in. szyfrowanie danych w ramach standardu EMV. Bezpieczeństwo to potwierdzają najnowsze dane NBP dotyczące transakcji oszukańczych . Według danych przekazywanych NBP przez banki, takie operacje stanowiły w drugim półroczu 2017 r. jedynie 0,002% wszystkich transakcji kartowych, co oznacza, że w Polsce zdarzają się one 10 razy rzadziej, niż w innych badanych krajach europejskich.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: