eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Masz dziecko lub psa? Lepiej kup OC

Masz dziecko lub psa? Lepiej kup OC

2018-05-31 00:51

Masz dziecko lub psa? Lepiej kup OC

Dziecko z procą © Markus Bormann - Fotolia.com

Rosnąca świadomość Polaków odnośnie przysługujących im praw owocuje coraz większą ilością spraw dotyczących odszkodowań. Wreszcie zdaliśmy sobie sprawę, że dysponujemy narzędziami, dzięki którym możemy np. uzyskać rekompensatę za pogryzienie przez psa, czy też wybitą przez dziecko szybę. Z drugiej strony opiekunowie prawni dzieci do ukończenia 13 roku życia oraz właściciele zwierząt muszą zdać sobie sprawę, że w razie szkód wyrządzonych przez ich podopiecznych odpowiedzialność będzie spoczywać na nich, a nie na sprawcach "zamieszania". Co zrobić, gdy szkodę wyrządzą nasze dzieci lub zwierzęta? Czy umową można objąć również opiekunkę do dzieci lub pomoc domową?
Wprawdzie OC wielu z nas ciągle kojarzy się przede wszystkim z obowiązkowych ubezpieczeniem pojazdu, to jednak znajduje również szerokie zastosowanie w życiu prywatnym.
– Polacy ciągle dość rzadko decydują się na OC w życiu prywatnym, tymczasem o odpowiedzialności cywilnej mówimy wtedy, gdy z naszej winy lub zaniedbania wyrządzimy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia. Przykłady? Zalanie sąsiada, zniszczenie mebli w wynajmowanym mieszkaniu, wybicie szyby w sąsiednim domu, wypadek na rowerze, podczas którego ucierpiały osoby trzecie – wylicza Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

W pakiecie koszty spadają, a rośnie ochrona nad całą rodziną


OC w życiu prywatnym to rodzaj zabezpieczenia finansowego, przydatnego w razie wystąpienia zdarzeń, których nie mogliśmy się spodziewać.
– Polisa może być zawarta w formie odrębnej umowy, ale można ją również zawrzeć w pakiecie np. gdy ubezpieczamy dom, mieszkanie lub kupujemy polisę turystyczną. Wtedy koszty takiej polisy są znacznie niższe – podkreśla Anna Materny z Gothaer. – Warto pamiętać, że umową ubezpieczenia OC w życiu prywatnym można objąć również naszych bliskich, którzy prowadzą z nami gospodarstwo domowe. W umowie możemy uwzględnić także pomoc domową oraz opiekunkę do dziecka, bez konieczności jej zatrudniania. Wystarczy, że opieka nad dzieckiem jest stała, regularna, powtarzająca się i wykonywana w określonym czasie – dodaje Anna Materny.

fot. Markus Bormann - Fotolia.com

Dziecko z procą

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dzieci?


Niesforne dzieci


Warto pamiętać, że odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia spoczywa na ich opiekunach prawnych. Jeżeli zatem nasza pociecha zbije szybę sąsiadów, zniszczy ich antyczny zegar czy poplami perski dywan, koszty obciążą kieszeń dorosłych. Szkoda może dotyczyć zresztą nie tylko mienia, ale również zdrowia, dlatego przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia.
– To ubezpieczony decyduje w jakim zakresie będzie chroniony polisą OC i jak wysokie składki będzie płacił. Niska składka nie zawsze oznacza, iż wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Zdarza się bowiem, że suma gwarancyjna, którą ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu będzie niewystarczająca do pokrycia jego roszczeń - mówi Anna Materny.
Jeśli nasze dziecko wyrządziło szkodę trzeba ustalić również wszelkie okoliczności wyłączające jego odpowiedzialność. Innymi słowy należy sprawdzić czy szkoda nie nastąpiła wskutek np.: siły wyższej, z winy osoby trzeciej lub wyłącznie z winy poszkodowanego.

Rozrabiające zwierzaki


Gdy nasz zwierzak nabroi, a mamy OC w życiu prywatnym to właśnie ubezpieczyciel będzie odpowiadał za wyrządzone szkody. Ubezpieczeniem można objąć zwierzęta domowe takie jak: psy, koty, ptaki, a nawet rybki akwariowe.
– W Gothaer za dodatkową składką można również rozszerzyć zakres ubezpieczenia o odpowiedzialność cywilną związaną z posiadaniem i użytkowaniem koni w celach rekreacyjnych – mówi Anna Materny.
Przykład szkód, które mogą się wydarzyć z udziałem tych zwierząt? Jeźdźcy, którzy wybrali się na całodzienną wycieczkę konną, zatrzymali się na popas, a jeden z nich nie przywiązał konia przy wodopoju. Zwierzę oddaliło się niezauważone przez nikogo i spowodowało wypadek samochodowy.
– Warto podkreślić, że niezależnie od tego, czy zwierzę było pod nadzorem, czy zabłąkało się lub uciekło, właściciel ma obowiązek naprawić popełnioną przez nie szkodę – podsumowuje Anna Materny.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: