eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Po co aptekarzowi polisa ubezpieczeniowa?

Po co aptekarzowi polisa ubezpieczeniowa?

2018-05-16 10:06

Po co aptekarzowi polisa ubezpieczeniowa?

Aptekarz © Karanov images - Fotolia.com

Rynek aptekarski w naszym kraju to - jak wskazują najnowsze dane GUS - niemal 14,5 tys. aptek i punktów aptecznych. Największe ich nagromadzenie widoczne jest na Mazowszu (1 918), a najmniejsze - w województwie lubuskim (372). Obowiązujące przepisy nie nakładają na aptekarzy obowiązku ubezpieczenia ich działalności, ale zważywszy jej charakter oraz fakt, iż w znakomitej większości (99,7 proc.) stanowią one własność prywatną, polisa ubezpieczeniowa jest kwestią wartą przemyślenia.
Jak przypomina Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU SA Vienna Insurance Group, przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż detaliczną są narażeni nie tylko na standardowe ryzyka jak kradzież czy zalanie, ale również na szereg innych, niepożądanych zdarzeń, w efekcie których ucierpieć mogą ich klienci.
– Jeżeli dojdzie do nich z powodu niedopatrzenia właściciela lub pracownika firmy, to klient może wystąpić o odszkodowanie. Przed niebezpieczeństwami związanymi z charakterem prowadzonej działalności chronią specjalne klauzule, o które można uzupełnić standardową polisę, wśród nich jest również odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z prowadzeniem działalności zawodowej aptekarza lub farmaceuty – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Polisa od wydania złego leku


Polisa ubezpieczeniowa dla właścicieli aptek ma przede wszystkim stanowić zabezpieczenie finansowe na wypadek szkód powstałych w efekcie ewentualnych błędów ludzkich, własnych bądź też osób zatrudnionych za apteczną ladą. Ubezpieczeniem można objąć np. szkody, do których doszło na skutek wydania niewłaściwego bądź przeterminowanego leku czy też wynikające z nieumyślnego użycia nieodpowiednich składników w procesie wytwarzania leku na podstawie recepty.

fot. Karanov images - Fotolia.com

Aptekarz

Polisa ubezpieczeniowa dla właścicieli aptek ma przede wszystkim stanowić zabezpieczenie finansowe na wypadek szkód powstałych w efekcie ewentualnych błędów ludzkich, własnych bądź też osób zatrudnionych za apteczną ladą.


– Warto pamiętać, że skutkiem zażycia złej substancji przez pacjenta mogą być poważne i długotrwałe problemy zdrowotne, czasem nieodwracalne. W skrajnym przypadku może dojść nawet do zgonu pacjenta. W takiej sytuacji wysokość należnego odszkodowania może wynieść setki tysięcy złotych – twierdzi Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Wśród szkód specyficznych dla aptek, które można objąć polisą, znajdują się jeszcze inne sytuacje. Jeżeli w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia dojdzie do uszkodzenia zgromadzonych w lokalu leków, bo np. w wyniku awarii prądu przestaną działać urządzenia chłodnicze, to ubezpieczyciel nie tylko wypłaci stosowne odszkodowanie za straty w towarze, ale również na podstawie protokołu kasacji lub przekazania do utylizacji zwróci właścicielowi apteki związane z tym procesem koszty. Ubezpieczenie może zapewnić też wypłatę odszkodowania w przypadku utraty dokumentów do refundacji recept, w wyniku pożaru lub innych zdarzeń losowych. Jego wysokość jest ustalana w oparciu o średnie wielkości refundacji z okresu 6 miesięcy poprzedzających dzień szkody. Jednak niezależnie od ryzyk charakterystycznych dla danej branży każda polisa majątkowa zapewnia również podstawowy zakres ochrony przed szkodami, które mogą dotknąć przedsiębiorcę.

Nieprzewidziane zdarzenia


Standardowe polisy dla firm uwzględniają przede wszystkim ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, jak również kradzieży czy aktów wandalizmu. Ochrona taka obejmuje także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Kwestia OC w przypadku detalicznej działalności sprzedażowej bądź usługowej jest szczególnie ważna. Przedsiębiorcy tacy na co dzień mają styczność z wieloma klientami i nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której może dojść do wypadku z ich udziałem, np. ktoś poślizgnie się na mokrej podłodze i złamie sobie nogę. Za bezpieczeństwo klientów odpowiada użytkownik lokalu, więc poszkodowany będzie mógł żądać od niego odszkodowania. Jeżeli posiada on polisę OC, to środki na nie zapewnia ubezpieczyciel.
– Skutki nieprzewidzianych zdarzeń oraz odpowiedzialność cywilna to jednak tylko część standardowego zakresu polis majątkowych. W ramach ochrony firma ma również zapewnione ubezpieczenie NNW pracowników, ochronę prawną czy urozmaicony pakiet assistance. W przypadku działalności takiej jak apteki ważne jest również zabezpieczenie szyb i innych przedmiotów przed stłuczeniem – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Świadomość polskich przedsiębiorców odnośnie konieczności posiadania ochrony zapewnianej przez odpowiednie polisy systematycznie rośnie. Potwierdzają to m.in. dane Polskiej Izby Ubezpieczeń. Łączna kwota, na jaką ubezpieczone jest mienie firmowe w Polsce, wynosi 1,8 bln zł, co stanowi ok. 60% całego ich majątku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: