eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Co wiemy o nowej odsłonie Mieszkania Plus?

Co wiemy o nowej odsłonie Mieszkania Plus?

2018-05-16 09:39

Co wiemy o nowej odsłonie Mieszkania Plus?

Co wiemy o nowej odsłonie Mieszkania Plus? © Andrey Popov - Fotolia.com

Miały być nowe i tanie mieszkania dla Polaków, a będą - najprawdopodobniej - dopłaty do czynszów dla mniej zamożnych. Rządzący poinformowali niedawno o zmianie koncepcji w programie mieszkaniowym Mieszkanie Plus i miliardowych wydatkach związanych z wprowadzeniem w życie nowego pomysłu. Czy to już koniec zmian? Jak państwo poradzi sobie z realizacją tego planu?

Mieszkanie Plus po zmianie


Mieszkanie Plus początkowo przedstawiane było jako program, którego głównym założeniem jest budowa tanich mieszkań i niedrogiego wynajmowania ich Polakom, którzy po latach zyskiwaliby możliwość uzyskania prawa własności do zajmowanej nieruchomości. Ostatnio jednak rządzący wycofali się z tego pomysłu. Nowe Mieszkanie Plus, którego założenia zaprezentowano opinii publicznej przed kilkoma tygodniami, mówi wyłącznie o pomocy w postaci dopłat do czynszu. Pula pieniędzy przewidziana na ten cel w 2019 roku to 200 mln złotych, ale pomysłodawcy projektu mówią, że docelowo będą to nawet 1-2 mld złotych rocznie.

Dla beneficjentów programu nowy wariant nie będzie oznaczał obniżenia komfortu mieszkania. Zgodnie z założeniami, dopłaty mają dotyczyć czynszu w mieszkaniach znajdujących się w budynkach nowych oraz zrewitalizowanych, a pomoc osobom potrzebującym, w postaci dopłat do czynszów, ma obowiązywać przez 10 lat od momentu otrzymania przez nie mieszkania.

Czy państwo poradzi sobie z prowadzeniem tego programu? Nowa formuła programu nie jest pozbawiona wad:
– To na pewno bardziej logiczna forma pomocy mniej zamożnym obywatelom. Osób potrzebujących jest jednak znacznie więcej niż tych, które mogą zostać zakwalifikowane do programu. Można więc przypuszczać, że to dopiero początek zmian w rządowym pomyśle – zapowiada Kuba Karliński, założyciel Magmillon, zaangażowany w sektor nieruchomości od ponad 20 lat.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Co wiemy o nowej odsłonie Mieszkania Plus?

Mieszkanie Plus ma wspierać osoby, które chcą wynająć mieszkanie w dużych miastach.


Kto skorzysta na zmianach?


Mieszkanie Plus ma wspierać osoby, które chcą wynająć mieszkanie w dużych miastach. Wedle zapowiedzi z programu będzie mógł skorzystać każdy, ale preferowanymi beneficjentami będą osoby w cięższej sytuacji życiowej, przede wszystkim zaś rodziny z dziećmi, nieposiadające środków na własne mieszkanie. O dopłaty będą się mogły starać zarówno gospodarstwa domowe jedno-, jak i wieloosobowe. O przyznaniu dofinansowania zadecyduje wysokość dochodów domownika/ów. Limit będzie ustalany w zależności od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego, będzie to 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, wg danych GUS. Aktualnie to 3844 zł. W gospodarstwach wieloosobowych limit będzie zwiększany o 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia na każdą kolejną osobę. Z całą pewnością pierwszeństwo będą miały osoby, które straciły cztery kąty na skutek klęsk żywiołowych, niepełnosprawni, osoby o niskich dochodach, posiadające dzieci, a także starsze czy o statusie repatrianta.

Jakie kwoty będzie przyznawał rząd?


Rząd zdecydował się na system dopłat, ponieważ szybko okazało się, że proponowane początkowo niskie ceny najmu nie pokryją kosztów.
– Program Mieszkanie Plus rusza w specyficznym czasie. Drastycznie rosną koszty wykonawstwa, co spowodowane jest rosnącymi cenami materiałów i brakiem rąk do pracy. Niska stopa bezrobocia przekłada się na systematyczne podwyżki płac, także w budowlance. W takich warunkach, szacunki dotyczące kosztu wybudowania nieruchomości szybko tracą na aktualności – komentuje Kuba Karliński z Magmillon.

Ile zatem będą wynosić dopłaty? Przykładowo, osoba lub rodzina chcąca wynająć mieszkanie 50-metrowe, będzie za nie płaciła między 550 a 650 złotych, resztę dopłaci rząd. Wysokość dopłat ma być jednak stopniowo zmniejszana (co 3 lata). Celem jest dotarcie ze wsparciem publicznym do tych osób, które realnie tego potrzebują, przy jednoczesnym zachowaniu rynkowego charakteru realizowanych inwestycji.

Czy optymistyczny scenariusz rządu okaże się tym razem realny? Przekonamy się w najbliższym czasie. Wedle zapowiedzi ministerstwa, pierwsze dopłaty mają być przyznawane rodzinom wynajmującym mieszkania czynszowe już w przyszłym roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: