eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie turystyczne na majówkę

Ubezpieczenie turystyczne na majówkę

2018-05-01 00:23

Ubezpieczenie turystyczne na majówkę

Ubezpieczenie turystyczne © andranik123 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dziś świadomość ubezpieczeniowa Polaków jest na tyle duża, że rzadko kto decyduje się na urlop bez wykupienia odpowiedniej polisy, gwarantującej mu ochronę w razie nagłego zachorowania lub innych nieszczęśliwych wypadków. O ile jednak o ubezpieczeniu pamiętamy w czasie letnich wakacji, o tyle już zdarza się nam o nim zapominać przy okazji krótszych wypadów na długie weekendy. Tego rodzaju zapominalstwo może nas słono kosztować.

Polacy lubią długie weekendy


Już nie jedne długie wakacje, ale kilka krótszych wyjazdów, kilka razy do roku. Tego rodzaju trend widoczny jest w podróżach Polaków już od kilku lat. W tym roku popularnością znowu cieszy się tzw. city break, na który najchętniej wybieramy Barcelonę, Rzym, Lizbonę i Londyn. Wypady do europejskich metropolii trwają najczęściej 4-5 dni. Z coraz większą ochotą sięgamy również po dostosowane do krótkiego, intensywnego wypoczynku oferty biur podróży i udajemy się odetchnąć do Grecji, Egiptu czy na Cypr.

Ubezpieczenie turystyczne - (nie) koniecznie?!


Przy dłuższych wyjazdach na wykupienie polisy turystycznej decyduje się już 7 na 10 turystów. Niestety przy wypadach na kilka dni jesteśmy już o wiele mniej zapobiegliwi. Najczęściej wynika to z pośpiechu, bagatelizowania zagrożeń (co może stać się w Berlinie przez 3 dni?), a także zwyczajnej nieświadomości.

Wielu turystów przy europejskich podróżach liczy na pomoc finansowaną w ramach EKUZ - niestety nie jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. EKUZ nie zagwarantuje nam pokrycia wszystkich kosztów, dlatego nawet przy krótkim wyjeździe należy zaopatrzyć się w polisę turystyczną, której koszt jest naprawdę niewielki.

Nie oszczędzaj, bo pożałujesz...


Odpowiedź na pytanie o to, czy warto kupić polisę turystyczną, jest oczywista. Istotne jednak, żeby to była dobra polisa. Kupując ubezpieczenie turystyczne, nie warto zatajać informacji o chorobach przewlekłych, czy innych problemach zdrowotnych, a także oszczędzać na sumach ubezpieczeniowych czy rozszerzeniach np. o uprawiane sporty - a to główne grzechy klientów - zauważa Bartosz Salwiński z Mfind.

Ubezpieczenie turystyczne nie jest drogie. Przykładowo, polisa dla 35- latka na 5 -dniowych wyjazd w Europie, to wydatek rzędu 14 - 33 zł. Decydując się na zakup w najtańszym wariancie otrzymujemy ochronę do kwoty 50-70 tys. zł. Polisa rodzinna, dla dwóch osób i dwójki dzieci to wydatek około 100 zł. Za tą cenę uzyskujemy święty spokój i gwarancję, że z urlopu nie wrócimy z poważnym problemem finansowym.

fot. mat. prasowe

Koszt polisy turystycznej

Pakiet podstawowy dla 1 osoby to wydatek od 14 zł.


800 tys. długu po wakacjach?


To ekstremalny scenariusz, ale niestety możliwy. Koszty leczenia, transportu medycznego za granicą, mogą być horendalne. Przykładowo, koszt transportu medycznego do Polski z Grecji, to wydatek rzędu 8-10 tys. euro. Tych kosztów nie pokryje EKUZ, a przecież takie sytuacje się zdarzają. Jeśli mamy pecha, zdarzy się wypadek, a my będziemy wymagać hospitalizacji, koszty mogą być znacznie wyższe niż 100-200 tys. złotych. Zalecana suma ubezpieczenia przy wyjazdach europejskich to minimum 150- 200 tys. złotych, przy wyjazdach poza kontynent, nawet powyżej 400 tys. złotych. Takiej ochrony nie otrzymamy oczywiście kupując najtańszą polisę, warto więc dobrze zabezpieczyć swój interes i wybrać produkt, który na pewno się sprawdzi.

Uwaga na polisę z biura podróży!


Często kupując pobyt za granicą, decydujemy się ubezpieczenie proponowane przez tour operatora. Niestety nie zawsze jest to opcja, która zapewnia bezpieczeństwo. Warto dokładnie przyjrzeć się warunkom takiego ubezpieczenia i sprawdzić co wchodzi w zakres polisy. Oferty warto porównywać. Często te oferowane przez biura podróży mają symboliczny zakres, niskie sumy ubezpieczeniowe, są drogie i właściwie nieprzydatne.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • AlicjaK13 / 2018-05-06 20:53:00

    My lataliśmy na majówkę do Turcji z tui enterem i mieliśmy załatwione ubezpieczenie przez biuro podróży, więcej żadnych dodatkowych polis nie dokupowaliśmy i nic nam się złego nie stało. W sumie tylko się przemieszczaliśmy po terenie hotelu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: