eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto III 2018

TFI: wartość aktywów netto III 2018

2018-04-13 13:42

TFI: wartość aktywów netto III 2018

TFI: wartość aktywów netto III 2018 © Patryk Kosmider - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

U schyłku ostatniego miesiąca 2017 roku aktywa TFI osiągnęły poziom blisko 279 mld zł, co w ujęciu rocznym oznaczało zwyżkę o niemal 20 mld zł. Początek tego roku, dzięki dobremu rozpoczęciu na światowych giełdach, również przyniósł wzrosty. W lutym krajowe TFI zanotowały spadek, ale marzec przyniósł delikatne odbicie. W trzecim miesiącu tego roku - aktywa TFI wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o +1,8%, do 288,1 mld zł - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Za odnotowany w marcu wynik w znacznej mierze odpowiada zwiększenie wartości zainwestowanego kapitału w ramach funduszy dedykowanych (+5 mld zł). Aktywa produktów detalicznych zanotowały znacznie skromniejszy wzrost (+0,2%, czyli ok. +300 mln zł).

Niższa dynamika to następstwo nieco gorszej ostatnio sytuacji na rynkach kapitałowych. Po lutowej korekcie oczekiwano, że kolejny miesiąc przyniesie wyraźną poprawę nastrojów wśród inwestorów. Tak się jednak nie stało. Na większości światowych parkietów notowano spadki. W następstwie tego indeks MSCI World, odzwierciedlający koniunkturę na parkietach w kilkudziesięciu krajach o różnym poziomie rozwoju, stracił (-2,4%). Tendencji tej nie oparła się również warszawska giełda – indeks szerokiego rynku WIG spadł w marcu o -5,4%. To wpłynęło negatywnie na wyniki krajowych funduszy inwestycyjnych i dlatego, pomimo wysokiego dodatniego bilansu sprzedaży, przyrost aktywów był stosunkowo niewielki.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosły na koniec lutego 288,1 mld zł.


Pogorszenie koniunktury na rynkach istotnie odbiło się na aktywach w segmencie funduszy akcji. Ich wartość zmniejszyła się już drugi miesiąc z rzędu – na koniec marca było w nich o -1,7 mld zł mniej (-5,2%), niż miesiąc wcześniej. W największym stopniu spadła wartość środków ulokowanych w ramach funduszy akcji polskich – aktywa tych rozwiązań spadły o ponad -1,4 mld zł (-6,5%). Natomiast w ujęciu procentowym największych strat doświadczyły funduszy akcji tureckich (-10,1% tj. 22 mln zł).

Osłabienie rynkowego sentymentu wpłynęło również na fundusze mieszane, których aktywa zmniejszyły się o -440 mln zł (-1,4%) i wyniosły na koniec marca nieco ponad +32 mld zł.

Miniony miesiąc był trudny przede wszystkim dla produktów skupiających się na polskich papierach – wartość ich kapitału spadła o -522 mln zł (-1,9%). W największym stopniu
ucierpiały fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu, których aktywa skurczyły się odpowiednio o -202 i -198 mln zł.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (ml n PLN)

Miniony miesiąc był udany zarówno dla produktów skupiających się na polskich papierach, jak i zagranicznych.


Fundusze gotówkowe i pieniężne zaś doświadczyły jednego z większych wzrostów aktywów w historii. W marcu wartość środków ulokowanych w ramach tej grupy wzrosła o +2,1 mld zł (+4,8%). To efekt przede wszystkim wysokiego bilansu sprzedaży – od ponad roku produkty o najniższym ryzyku cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów.
Warto również dodać, że miniony miesiąc był dość sprzyjający polskiemu rynkowi pieniężnemu, co wpłynęło korzystnie na wynik zarządzania.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (ml n PLN)

Miniony miesiąc był udany zarówno dla produktów skupiających się na polskich papierach, jak i zagranicznych.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: