eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2018 r.

Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2018 r.

2018-04-12 10:39

Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2018 r.

IPO © maxsim - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatnimi czasy europejskie rynki IPO nie radziły sobie zbyt dobrze. Wszystko jednak wskazuje na to, że stagnacja dobiega końca. Łączna wartość pierwotnych ofert publicznych z I kwartału br. sięgnęła 12,5 mld euro, a to oznacza, że była aż o 172% wyższa niż rok wcześniej. Ożywienie raczej nie dotyczyło warszawskiej GPW, gdzie w badanym okresie odnotowano zaledwie 2 oferty - podaje najnowszy "IPO Watch Europe" firmy PwC.
Pod względem debiutów giełdowych I kwartał br. nie należał w Polsce do szczególnie udanych. Z treści "IPO Watch Europe" wynika, że w analizowanym okresie pojawiły się w naszym kraju zaledwie dwie pierwotne oferty publiczne - jedna na GPW i jedna na NewConnect.

Na głównym parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutował litewski operator turystyczny Novaturas, który jest już obecny na wszystkich rynkach nadbałtyckich. Spółka przeprowadziła dual listing, a więc jednocześnie wprowadziła do obrotu akcje na GPW oraz na Nasdaq Vilnius. Oferta publiczna akcji przeprowadzona w Polsce, na Litwie i w Estonii, osiągnęła wartość 92,9 mln zł.

Drugi warszawski debiut to styczniowe IPO spółki Brand24, która dzięki pojawieniu się na NewConnect pozyskała 6,2 mln zł. W porównywalnym pierwszym kwartale 2017 r. w Warszawie również odnotowano dwie oferty – obie na NewConnect, a ich łączna wartość wyniosła zaledwie 5,8 mln zł.
„Wyjątkowo niska aktywność na początku roku to od kilku lat charakterystyczna cecha warszawskiego rynku, w szczególności rynku głównego, na którym od 2012 roku w okresie od stycznia do marca nie notowano więcej niż 2 debiutów. Tym razem optymizm, który zapanował na europejskich parkietach, nie przełożył się na większą aktywność w Warszawie. Dyskusje nad ostatecznym kształtem Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz nad przyszłością OFE powodują dodatkową niepewność wśród inwestorów. Mimo to, co najmniej kilkanaście spółek podtrzymuje plany debiutu giełdowego w 2018 roku – w kwietniu na NewConnect debiutowała spółka FTI Profit, na rynku głównym zakończyła się z kolei oferta publiczna Orco Arendi. Mimo tradycyjnie już słabego pierwszego kwartału, w dalszej części roku pojawią się z pewnością kolejne debiuty, co nie oznacza, że ten okres będzie rekordowy dla GPW" – mówi Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.


Podsumowanie europejskiego rynku ofert pierwotnych w I kwartale 2018 r.


Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie wyniosła 12,5 mld euro i wzrosła w minionym kwartale (w porównaniu do I kwartału 2017 r.) aż o 7,9 mld euro. Odnotowano 67 debiutów (wobec 53 IPO w pierwszym kwartale 2017 r.). Na taki wynik w analizowanym okresie znaczący wpływ miały aż dwie mega oferty (IPO o wielkości przekraczającej 1 mld euro) przeprowadzone w marcu na giełdzie w Niemczech – IPO Siemens Healthineers AG (pozyskane 3,652 mln euro uplasowało tę ofertę na pierwszym miejscu na świecie w I kwartale 2018 r.) oraz DWS Group GmbH & Co KGaA (1,300 mln euro). Trzecie miejsce pod względem wartości IPO zajęła spółka Elkem ASA (777 mln euro, debiut na giełdzie w Oslo), a czwarte – Metrovacesa SA (646 mln euro, giełda w Hiszpanii). Wśród pierwszych pięciu największych europejskich ofert stawkę zamyka spółka SPAXS SpA, która pozyskała 600 mln euro na giełdzie we Włoszech.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO w I kw. od 2009 r.

W pierwszych 3 miesiącach br. odnotowano 67 debiutów (wobec 53 IPO w pierwszym kwartale 2017 r.).„W pierwszym kwartale 2018 r. byliśmy świadkami wzrostu niepewności na rynkach oraz znaczących korekt do notowań globalnych indeksów. Nie wpłynęło to jednak na aktywność europejskich inwestorów, którzy aktywnie szukali nowych inwestycji i angażowali się w oferty spółek z ciekawymi planami oraz solidnymi podstawami dalszego rozwoju. Oznacza to, że rynek IPO w Europie okazał się relatywnie odporny na zachodzące zmiany koniunkturalne. Pomimo niepewności związanej z negocjacjami dotyczącymi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, potencjalnym konfliktem handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz pogłoskami o wzrostach stóp procentowych, rynek IPO w Europie pozostaje otwarty na nowych emitentów” – podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w PwC, zespół ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2014

Względem I kwartału 2017 wartość IPO wzrosła aż o 7,9 mld euro.


Informacje o badaniu
Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 marca 2018 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: