eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Prywatna praktyka lekarska. Tutaj nie wpada się w długi

Prywatna praktyka lekarska. Tutaj nie wpada się w długi

2018-04-11 12:10

Prywatna praktyka lekarska. Tutaj nie wpada się w długi

Gabinet dentystyczny © SolisImages - Fotolia.com

Wprawdzie polskie publiczne i prywatne wydatki na służbę zdrowia należą do najniższych w Europie (wg OECD jet 6200 zł per capita rocznie), to najwyraźniej jednak nie odbija się to na kondycji finansowej praktyk lekarskich. Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że problemy z terminowym regulowaniem należności dotyczą zaledwie 0,9 proc. prywatnych gabinetów. Okazuje się również, że lekarze prowadzący własną działalność są niezłymi kredytobiorcami - problemy ze spłatą kredytów branych na prywatne potrzeby ma jedynie co 25. z nich.
Na początek trochę danych statystycznych dotyczących prywatnych gabinetów lekarskich działających w naszym kraju. Okazuje się, że praktyki i poradnie lekarskie prowadzi w naszym kraju 140 tys. firm, z czego przeszło 105 tys. to praktyki ogólne i specjalistyczne, a ponad 34 tys. - prywatne gabinety stomatologiczne. Według Naczelnej Izby Lekarskiej zawód lekarza wykonuje w Polsce 172,6 tys. osób. Medycy zdecydowanie nie mogą narzekać na brak zajęć - z danych GUS wynika, że w 2016 roku liczba udzielonych porad medycznych przewyższyła 323,1 mln, a stomatologicznych - 34,5 mln. Lekarza ogólnego i specjalistę każdy Polak odwiedza przeszło 8 razy w roku, a w gabinecie stomatologicznym przez rok pojawiło się niemal 90 proc. z nas.

Z analizy, której BIG InfoMonitor poddał kondycję lekarskich finansów wynika, że medycy raczej nie powinni mieć powodów do narzekania. Dane BIG InfoMonitor oraz z baza BIK potwierdzają, że firm lekarskich opóźniających płatność rat kredytów oraz faktur (min. 500 zł przez co najmniej 30 dni) jest niewiele ponad 1,2 tys. oznacza to, że mniej niż 0,9 proc. firm lekarskich ma problemy z terminową obsługą zobowiązań wobec banków i pozostałych partnerów biznesowych, podczas gdy wśród ogółu przedsiębiorstw, odsetek ten jest sześciokrotnie wyższy i wynosi 5,4 proc. Średnia wartość przeterminowanego zobowiązania firmy zarejestrowanej jako praktyka lekarska to 175,2 tys. zł.

fot. SolisImages - Fotolia.com

Gabinet dentystyczny

Łączne zaległości firm oferujących usługi lekarskie wynoszą 214 mln zł, z czego 189,6 mln zł przypada na kredyty.


Łączne zaległości firm oferujących usługi lekarskie wynoszą 214 mln zł, z czego 189,6 mln zł przypada na kredyty.
- Biorąc pod uwagę, że lekarska działalność gospodarcza jest zadłużona w bankach na niemal 3,3 mld zł, kwota przeterminowanych kredytów jest stosunkowo niewysoka – zwraca uwagę Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor. – Lekarze bardzo dobrze prezentują się również w roli kredytobiorców zaciągających kredyty prywatne: konsumpcyjne lub mieszkaniowe. Jak wynika z danych BIK problemy ze spłatą kredytów branych na prywatne potrzeby ma jedynie 4 proc. lekarzy prowadzących jednocześnie działalność gospodarczą. Wśród ogółu Polaków kłopoty z obsługą kredytów ma ponad dwukrotnie więcej, bo 9,4 proc. osób - dodaje.

Dobrą kondycję finansową praktyk lekarskich i stomatologicznych potwierdzają również analizy wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska. Wśród zbadanych 3 tys. poradni lekarskich, zarówno tych świadczących usługi specjalistyczne, jak i ogólne, dwie trzecie jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku praktyk stomatologicznych, ponad 80 proc. z blisko 300 przebadanych firm ma sytuację finansową dobrą i bardzo dobrą. Co wyjątkowo rzadkie wśród polskich firm, tutaj akurat niemal 55 proc. znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej.

Perspektywy dla lekarzy również wyglądają dobrze. Według szacunków firmy badawczej PMR, prywatna część usług medycznych w latach 2017-2022 będzie zyskiwała na wartości średnio 7 proc. rocznie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: