eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Damsko-męskie spojrzenie na oszczędności

Damsko-męskie spojrzenie na oszczędności

2018-04-10 09:53

Damsko-męskie spojrzenie na oszczędności

Jak oszczędzają kobiety a jak mężczyźni? © sanchairat - Fotolia.com

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Spostrzeżenie zawarte w tytule bestsellerowego poradnika z lat 90-tych zachowuje do dziś swoją aktualność. Różnice pomiędzy zachowaniami płci widoczne są również na gruncie finansowym. Ze zleconego przez Avivę badania „Czy to już koniec niskooprocentowanych lokat?” wynika, że panie są zdecydowanie bardziej zachowawcze w lokowaniu pieniędzy. To mężczyźni znacznie częściej (44% vs 26%) rozglądają się za alternatywami dla bezpiecznych lokat.
Badanie wyraźnie dowodzi, że decyzje finansowe kobiet są ostrożniejsze - 27% z nich preferuje trzymanie oszczędności w banku, a co czwarta (26%) decyduje się poszukać alternatyw dla lokaty. I wprawdzie 22% mężczyzn również optuje za lokatami, to jednak już 44% rozgląda się za innymi formami lokowania kapitału.

Co zamiast lokaty?


Mężczyźni łaskawszym okiem niż panie patrzą na instrumenty finansowe. Co piąty przedstawiciel płci męskiej wskazał, że alternatywą dla lokaty są obligacje skarbowe. W przypadku kobiet odsetek takich wskazań sięgnął zaledwie 10% kobiet. To także mężczyźni są bardziej zainteresowani funduszami generującymi niskie ryzyko (18% vs 15%). Kobiety natomiast chętniej zainwestowałyby w nieruchomości (56% vs 46% wskazań mężczyzn).
- Badanie pokazuje subtelne różnice w podejściu kobiet i mężczyzn do lokowania oszczędności, jak i wspólną skłonność do inwestowania w nieruchomości. Wciąż pokutuje przekonanie, że na nieruchomościach się nie straci. Tymczasem dom, mieszkanie lub działka to inwestycja obarczona sporym ryzykiem, szczególnie jeśli nie jest przeznaczona na własne potrzeby – mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

fot. sanchairat - Fotolia.com

Jak oszczędzają kobiety a jak mężczyźni?

Panie są zdecydowanie bardziej zachowawcze w lokowaniu pieniędzy.


Online czy offline?


Różnice w podejściu do lokowania oszczędności widać także na poziomie zasięgania opinii i sposobu korzystania z usług finansowych. Mężczyźni najchętniej wszystko sprawdzą i załatwią online – taki sposób uzyskania informacji i dokonania inwestycji wybrało aż 46% z nich. Wśród pań ten odsetek jest niższy i wynosi 33%. Kobiety chętniej wysłuchają opinii doradców – 36% vs 29% mężczyzn.

Między lokatą a funduszami


Osoby oszczędzające na lokatach bankowych, które zainteresowały się funduszami inwestycyjnymi, napotykały do tej pory na wiele barier. Trudny język, skomplikowana i rozbudowana oferta czy wysoki poziom ryzyka odstraszały większość Polaków. W takim kontekście powstał serwis Aviva24.pl. Prosty język, przystępne materiały edukacyjne, tylko 5 funduszy do wyboru i możliwość załatwienia wszystkich spraw przez internet – to podstawowe atuty nowej propozycji Aviva Investors TFI.

Metodologia badania:
Badanie „Czy to już koniec niskooprocentowanych lokat?” zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy. Ankiety zrealizowano metodą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI) na próbie 909 respondentów w dniach 12-18 lutego 2018 roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: