eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kupno mieszkania? Na wynajem i za gotówkę

Kupno mieszkania? Na wynajem i za gotówkę

2018-04-05 11:54

Kupno mieszkania? Na wynajem i za gotówkę

Mieszkania kupujemy za gotówkę © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z najnowszego raportu NBP wynika, że w IV kwartale 2017 r. aż 74% nowych mieszkań w największych miastach zostało kupionych za gotówkę. Oznacza to powrót do rekordowo wysokiego poziomu z IV kw. 2016 r. Expander zwraca też uwagę na dane mówiące o utrzymującej się ogromnej przewadze opłacalności inwestycji w mieszkania na wynajem w porównaniu do lokat bankowych.
NBP opublikował właśnie raport na temat sytuacji na rynku nieruchomości w IV kw. 2017 r. Zawiera on mnóstwo ciekawych informacji. Jedną z nich jest szacowany udział zakupów gotówkowych nowych mieszkań w 7 największych miastach. W ostatnich 3 miesiącach ubiegłego roku wyniósł on aż 74%. Zakupy tylko w nieco ponad jednej czwartej były więc finansowane kredytem. Wyrównany został zatem rekord z IV kw. 2016 r. Jest to o tyle ciekawe, że w tym samym czasie znacząco, bo o 7% wzrosła wartość udzielonych kredytów hipotecznych. Trzeba jednak dodać, że na rynku wtórnym udział takiego finansowania prawdopodobnie jest zdecydowanie wyższy. Jednak, nawet biorąc pod uwagę ten fakt, aby udział zakupów gotówkowych pozostał taki sam jak przed rokiem, wartość gotówki ulokowanej na rynku nieruchomości musiała wzrosnąć.

Przyczynę tej sytuacji znajdziemy na wykresie z raportu NBP pokazującym opłacalność wynajmu mieszkań w porównaniu do innych form lokowania kapitału. Zestawiając odsetki z lokat bankowych (zielona linia na wykresie) i zyski z najmu mieszkań, te drugie dawały w 2017 r. rekordowo wysoką nadwyżkę. Nie powinno więc dziwić, że w ubiegłym roku o prawie 22 mld zł skurczyło się saldo depozytów terminowych gospodarstw domowych. Wiele osób posiadających duże oszczędności kupowało mieszkanie na wynajem, które przyniosło im dużo wyższe zyski niż odsetki proponowane przez bank. Stąd tak wysoki udział zakupów gotówkowych.

Na koniec warto jednak dodać, że choć zyskowność zakupu mieszkania na wynajem jest obecnie bardzo atrakcyjna, to taka inwestycja ma też pewne wady. Pieniądze z lokaty czy obligacji można wypłacić w dowolnej chwili, natomiast sprzedaż nieruchomości może zająć miesiące. Poza tym istnieje ryzyko, ze kupimy lokal, którego nikt nie będzie chciał wynająć za taką cenę, która zapewni nam odpowiedni zysk. Tego rodzaju inwestycje warto więc podejmować rozważnie, bardzo dokładnie analizując różnego rodzaju ryzyka.

fot. mat. prasowe

Opłacalność zakupu mieszkania na wynajem w porównaniu z innymi inwestycjami

Zyski z najmu mieszkań dawały w 2017 r. rekordowo wysoką nadwyżkę.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • grunt to znaleźć dobrą okazję

    NThomas / 2018-04-10 12:40:11

    Tylko i wyłącznie za gotówkę. Nie uznaję i nawet nie biorę pod uwagę innych opcji, a to przede wszystkim dlatego, że firma http://www.liderhaus.com/ zdecydowała się podjąć ze mną współpracę w tym zakresie i zaproponowała mi naprawdę rozsądny cennik. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • janusz.z / 2018-04-14 20:37:26

    My też kupiliśmy za gotówkę na osiedlu pod dębami na Płochocińskiej mieszkanie pod wynajem, póki co chętni się znaleźli, a jak córka pójdzie na studia to je dostanie na własność. Na razie na siebie zarabia. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: