eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty we frankach: portret frankowicza XII 2017

Kredyty we frankach: portret frankowicza XII 2017

2018-03-29 11:17

Kredyty we frankach: portret frankowicza XII 2017

Franki © Meeerkat - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

U schyłku minionego roku liczba czynnych kredytów we franku szwajcarskim sięgała 495,61 tys., a rzesza kredytobiorców posiadających takie zobowiązania liczyła sobie 860,93 tys. Kwota, jak pozostała Polakom do spłaty z tytułu zaciągnięcia kredytów frankowych, systematycznie się kurczy - pod koniec grudnia 2017 roku sięgała 109,58 mld zł, co oznacza, że przez 12 miesięcy zmniejszyła się o 27 mld (19,8% mniej niż w grudniu 2016 r.) Za spadek kwoty zadłużenia z jednej strony odpowiadała dokonywana przez frankowiczów spłata zobowiązań (-12 mld zł), a z drugiej - odnotowana w minionym roku całkiem spora obniżka notowań franka (-15 mld zł).
Prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej statystyki potwierdzają rosnącą liczbę kredytobiorców obsługujących złotowe kredyty mieszkaniowe. Na przestrzeni minionych 12 miesięcy ich rzesza powiększyła się o 152 tys. osób. Jednocześnie wyraźnie zauważalny staje się spadek liczby frankowiczów, których w tym samym okresie ubyło 47,6 tys.

Portfel kredytowy Polaków


Obecna oferta kredytowania nieruchomości to już właściwie same kredyty w złotówkach - kredyty walutowe stanowią ledwo dostrzegalny margines i tyczy się to również zobowiązań we franku szwajcarskim. Bazy BIK, w których znajdują się dane odnośnie 15,3 mln polskich kredytobiorców, odnotowują, że udział osób spłacających kredyty frankowe sięga dziś 5,7%. Kwota wszystkich zobowiązań Polaków - bez względu na walutę - wynosi w przeliczeniu na złote 583,63 mld zł, z czego 137,13 mld zł to wartość do spłaty wszystkich rodzajów kredytów posiadanych przez kredytobiorców frankowych. Liczba wszystkich kredytów posiadanych przez frankowiczów wynosi 1,77 mln szt., co stanowi 6,3% spośród 27,98 mln szt. kredytów obsługiwanych przez wszystkich Polaków łącznie.

Przydatne linki:
- Kurs CHF
- Kurs EUR


Kredytobiorcy frankowi i ich kredyty


Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF to 109,58 mld zł a całkowite aktualne zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 137,13 mld zł. Na tę wartość składają się, oprócz frankowych i zaciągniętych w innych walutach (głównie w zł), kredyty mieszkaniowe na kwotę 126,96 mld zł, kredyty konsumpcyjne o wartości 7,40 mld zł, karty kredytowe na kwotę do spłaty wynoszącą 1,51 mld zł, a także limity z tytułu wykorzystanych linii kredytowych na 1,24 mld zł.
- Wśród czynników wpływających na spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie należy odnotować m.in. najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od „pamiętnego stycznia 2015 r.”- mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej. - W tym roku złoty umocnił się już o ponad 12 proc. w stosunku do kursu CHF z tamtego okresu. Warto także zaznaczyć, że wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych w CHF mają sami frankowicze, którzy terminowo spłacają swoje raty kredytowe, co powoduje spadek zadłużenia - dodaje dr Topiński.

fot. mat. prasowe

Gdzie mieszkają frankowicze?

18% frankowiczów mieszka na Mazowszu.


Jakość spłat mieszkaniowych kredytów frankowych


Opóźnienie w spłacie samego kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie CHF, ma 9979 osób – jest to 1,2% osób spośród wszystkich kredytobiorców frankowych.
- BIK, w oparciu o swoje dane, od lat obserwuje bardzo dobrą jakość obsługi kredytów mieszkaniowych zarówno złotowych, jak i walutowych, w tym frankowych. Terminowość obsługi przez rzetelnych kredytobiorców wpływa na bardzo dobrą jakość portfela, który jest odporny na wahania kursowe - mówi dr Topiński. - Na koniec grudnia 2017 r. na ponad 2,3 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 32 tys. (1,4%) występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni. Można zatem z całą pewnością powiedzieć, że Polacy bardzo dobrze obsługują kredyty mieszkaniowe bez względu na rodzaj waluty, w której zaciągnęli kredyt - dodaje główny ekonomista BIK.

Portret Frankowicza


Udział kobiet i mężczyzn wśród frankowiczów jest niemal parytetowy. Na 860,93 tys. osób, spłacających mieszkanie we franku przypada 50,3% pań w stosunku do 49,7% panów. Najwięcej kredytobiorców posiadających takie zobowiązanie znajduje się w przedziale wiekowym 35 – 44 lat i stanowią ponad połowę (50,7%) wszystkich frankowiczów.
- Jakość spłaty zobowiązań frankowych, zgodnie z oceną punktową BIK, wypada bardzo dobrze – mówi dr Andrzej Topiński.

fot. mat. prasowe

Portret frankowicza

Kredyt we frankach posiada obecnie niemal 861 tys. Polaków.


Polska i podejście do spłaty kredytów


W podejściu do spłat kredytów oraz w ocenie swojej historii kredytowej zdecydowanie wyróżniają się mieszkańcy regionu południowego. Jak wynika z badania opinii, wykonanego na zlecenie BIK, przez ARC Rynek i Opinia, kredytobiorcy z województw śląskiego i małopolskiego, częściej niż mieszkańcy z regionu wschodniego i południowo-zachodniego (dolnośląskie, opolskie) starają się spłacać zaciągnięte kredyty jak najszybciej, a nawet przed terminem, co potwierdziło 34% respondentów, natomiast aż 65% badanych z tego regionu zadeklarowało terminowe spłacanie rat. Ankietowani z regionu południowego także częściej podkreślają rolę oszczędzania, deklarują również, że kredyty biorą tylko wtedy, gdy mają pewność, że je spłacą. Osoby z tych województw podkreślały, częściej niż inni badani, że na ich stosunek do kredytów i zobowiązań wpływają zarówno wychowanie i wartości wyniesione z domu rodzinnego (60%), jak i możliwość polegania na rodzinie w trudnych sytuacjach, czyli np. pomocy krewnych, w przypadku kłopotów finansowych.
- Analizując liczbę kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim należy podkreślić, że są to mieszkańcy 11 aglomeracji Polski. Stanowią oni aż 55,6% wszystkich osób spłacających kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w CHF – mówi dr Topiński z BIK. – Najwięcej, bo 18% osób spłacających taki kredyt mieszka w aglomeracji warszawskiej – dodaje.

fot. mat. prasowe

Frankowicze - podsumowanie

Całkowite aktualne zadłużenie z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 137,13 mld zł.


* Polacy na rynku kredytowym, ARC Rynek i Opinia dla BIK S.A., listopad 2017 r., 18-65 lat, N=1000.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: