eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dlaczego kobiety mają mniejsze długi? Łamiemy stereotypy

Dlaczego kobiety mają mniejsze długi? Łamiemy stereotypy

2018-03-08 12:59

Dlaczego kobiety mają mniejsze długi? Łamiemy stereotypy

Dlaczego kobiety mają mniejsze długi? © zwiebackesser - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Statystyki prowadzone przez BIG InfoMonitor oraz BIK dowodzą, że dłużnicy to przede wszystkim mężczyźni. Panie stanowią jedynie 38% zadłużonych. Pozostaje zapytać: jak one to robią? Okazuje się, że - zupełnie na przekór stereotypom - rzadziej niż mężczyźni ulegają pokusom. Do tego dłużej zastanawiają się nad zaciągnięciem zobowiązania i bardziej stresują się tym, jak sobie poradzą z ewentualnymi problemami ze spłatą zadłużenia. Ten wizerunek nieco psują dłużniczki - rekordzistki. Piątka najbardziej zadłużonych kobiet w kraju ma do spłacenia ponad 104 miliony złotych. Takich rekordzistów nie brakuje jednak i wśród mężczyzn.
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, charakteryzuje je mniejsza aktywność zawodowa, bardziej niż mężczyźni lubią zakupy i wydawanie pieniędzy, a do tego chętniej niż panowie zaciągają zobowiązania. Mogłoby się zatem wydawać, że powinno stać się to źródłem ich problemów. Tymczasem tak się nie dzieje. Okazuje się, że pomimo pewnej rozrzutności, zdecydowanie lepiej obsługują zaciągnięte zobowiązania.

Kłopoty z regulowaniem rat kredytów, pożyczek i bieżących rachunków dotyczą 2,68 mln Polaków, z czego kobiety stanowią tylko 1,03 mln. Jeśli rzucić okiem na rejestry BIG InfoMonitor i BIK, to okaże się, że przewaga dłużniczek nad dłużnikami widoczna jest dopiero w grupie wiekowej 65+ i to właściwie tylko dlatego, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni.

fot. mat. prasowe

Kobiety i mężczyźni

Grono dłużniczek jest zdecydowanie mniejsze niż dłużników.


W łącznej kwocie zaległości Polaków - 67,2 mld zł, płatności opóźnionych o co najmniej 30 dni*, na kobiety przypada niecałe 21,5 mld zł. Do mężczyzn należy większość zaległości nawet po odjęciu długów alimentacyjnych, które należą do nich w 95 proc. Ona - ma średnie zadłużenie 20 925 zł. On – 27 566 zł.

fot. mat. prasowe

Profil niesolidnego dłużnika - kobiety

Statystyczna dłużniczka to kobieta między 35 a 44 rokiem życia.


Jeśli chodzi o solidność w spłacie zobowiązań nie ma mowy o równouprawnieniu płci. Mimo, że w społeczeństwie kobiety mają przewagę, jak podaje GUS w populacji pow. 18 roku życia jest ich 52,5 proc., czyli prawie 16,5 mln na 31,5 mln, to wśród niesolidnych dłużników stanowią jedynie 38 proc.
– Nasze dane i badania zdecydowanie przeczą stereotypom na temat płci. Wynika z nich, że to właśnie panie podchodzą do zarządzania pieniędzmi mniej emocjonalnie i rozsądniej niż panowie. Są też mniej skłonne do ryzyka niż mężczyźni – zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Przeważający udział wśród dłużników osób w wieku 35-44 sprawia, że podobnie jak w przypadku mężczyzn statystyczny niesolidny dłużnik to także kobieta w wieku od 35 do 44 lat. Zamieszkuje ona Śląsk i Mazowsze, bo z tych województw pochodzi już ponad jedna czwarta ogólnej liczby dłużników – stąd statystyczna rodaczka z problemami finansowymi będzie pochodziła właśnie z tych regionów. Średnie zaległe zobowiązanie Ślązaczki wynosi 20 185 zł, natomiast mieszkanki Mazowsza – 29 827 zł.

Wśród pięciu rekordzistek w Polsce przeważają panie w wieku 60 plus. Rekord należy do 64-letniej warszawianki – 25,5 mln zł. Na drugim miejscu znajduje się 63-latka z Dolnego Śląska z długiem o wartości 24,5 mln zł. Kolejny rekord, na 20,3 mln zł, zgromadziła 58-letnia mieszkanka Małopolski. Czwartą pozycję zajmuje znów mieszkanka Mazowsza – 45-latka, która ma prawie 17,5 mln zł. Ostatnie miejsce należy do 60-latki z Podlasia, jej niespłacane zobowiązania przekroczyły 16,7 mln zł. Największe długi mają jednak nie 60-latki lecz panie między 45 a 54 rokiem życia, ich średnia zaległość dochodzi do 27 tys. zł i o 6 tys. zł przekracza ogólną średnią. Choć rekordzista 64-latka z Warszawy nie spłaciła ponad 25 mln zł, to i tak daleko jej do mężczyzny rekordzisty, który w bankach i poza bankami zgromadził ponad 66 mln zł zaległości.

fot. mat. prasowe

Rekordzistki

Na pierwszym miejscu zestawienia pani z długiem przekraczającym 25,5 mln złotych.


Najmniejsza liczba kobiet z problemami finansowymi przypada na wiek 18-24 lat. Największy udział w problemach ze spłatą kredytów i bieżących rachunków przypada paniom w wieku 35-44 lat (23,3 proc.), w tym wieku jest niemal co czwarta dłużniczka.

fot. mat. prasowe

Średnia zaległość i udział dłużniczek w grupach wiekowych

Najbardziej zadłużone są kobiety między 45 a 54 rokiem życia.


Wśród niesolidnych płatników, panie są w defensywie i nie robią wyjątków nawet w najbardziej sfeminizowanych województwach czyli w łódzkim, mazowieckim i dolnośląskim, gdzie reprezentacja płci pięknej w populacji, przekracza średnią dla kraju i wynosi odpowiednio: 53,1 proc., 53 proc. i 52,6 proc. Stosunkowo najmniejsze dysproporcje między dłużnikami obu płci widać w woj. łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz śląskim. Największe różnice są natomiast w woj. świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim i podkarpackim, gdzie niepłacących mężczyzn jest niemal dwukrotnie więcej niż kobiet.

fot. mat. prasowe

Kwota zaległości i liczba kobiet w województwach

Kobiety z łódzkiego zadłużone są 1,52 mld zł.


Najwięcej kobiet-dłużniczek w ogólnej populacji kobiet w wieku ponad 18 lat, widocznych jest w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem i na Dolnym Śląsku. Z kolei najmniejszy udział pań występuje na Podkarpaciu, Małopolsce i Podlasiu.
Średnie zaległe zadłużenie przypadające na jedną kobietę w Polsce wynosi 20 925 zł. Zdecydowanie przewyższa je średnia Mazowsza – 29 827 zł, Małopolski – 23 809 zł i Pomorza – 21 014 zł. Z kolei najmniejsze średnie zobowiązanie, występuje na Warmii i Mazurach (16 199 zł), w Świętokrzyskiem ( 16 273 zł) oraz Lubuskiem (16 941 zł).

fot. mat. prasowe

Udział kobiet dłużniczek i średnia zaległość w regionach

Średnia Mazowsza wynosi 29 827 zł i przewyższa średnią krajową.


Kobiety bardziej boją się pożyczania


Nic nie dzieje się bez przyczyny. Ogromne różnice w podejściu do gospodarowania pieniędzmi pomiędzy płciami widać na każdym kroku. Badanie przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia, wśród osób posiadających pożyczkę lub kredyt konsumpcyjny pokazuje, że kobiety rzadziej niż mężczyźni pożyczają i trudniej ulegają pokusie zakupów (8 proc. do 13 proc.). Jest ich jednocześnie mniej niż mężczyzn w sytuacji, gdy pada stwierdzenie „wolę pożyczać niż oszczędzać” (6 proc. do 10 proc.). Panie są w mniejszości wśród przyznających, że nie planują wcześniej wydatków i nie mają później na nie pieniędzy (12 proc. wobec 16 proc. u mężczyzn).

fot. mat. prasowe

Powody zaciągania zobowiązań

Kobiety zadłużają się m.in. dlatego, że nie radzą sobie z bieżącymi wydatkami.


Aż połowa przedstawicieli płci męskiej zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu konsumpcyjnego czy pożyczki gotówkowej maksymalnie kilka dni, a co piątemu wystarczy na to jedynie kilka godzin.

fot. mat. prasowe

Czas podejmowania decyzji i zaciągnięciu zobowiązania

Co czwarta kobieta nad zaciągnięciem kredytu zastanawia się kilka dni.


Panie myślą dłużej, bo się bardziej stresują pożyczając pieniądze, zdenerwowanie odczuwa aż 38 proc. kobiet wobec 30 proc. mężczyzn. Panie intensywniej zastanawiają się też, jak sobie poradzą z ratą, gdy sprawy potoczą się nie tak jak powinny i np. zostaną zwolnione z pracy, zachorują, itd. Rozważa to prawie połowa kobiet, a wśród mężczyzn 38 proc. Panowie natomiast częściej rozmyślają co kupią za pożyczone pieniądze. Odczuwają też ulgę, że mogą zrealizować plany i rozwiązać problemy.

fot. mat. prasowe

Jakie emocje towarzyszą zadłużaniu się?

Zdenerwowanie odczuwa aż 38 proc. kobiet wobec 30 proc. mężczyzn.


Informacje o badaniu
*Badanie przeprowadzono techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview), na panelu internetowym będącym własnością ARC Rynek, wśród 802 osób w wieku 18 – 65 lat, które decydują lub mają wpływ na kwestie związane z budżetem gospodarstwa domowego oraz aktualnie spłacające co najmniej 1 pożyczkę/ kredyt zaciągnięty w banku lub w firmie pożyczkowe; booster: osoby, które mają zobowiązania w firmach pożyczkowych, N=203. Badanie zrealizowano w dniach: 29.07 – 10.08.2016 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: