eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ujawniony PESEL to już niebezpieczeństwo wyłudzenia

Ujawniony PESEL to już niebezpieczeństwo wyłudzenia

2018-03-05 09:23

Ujawniony PESEL to już niebezpieczeństwo wyłudzenia

Dowód osobisty © MaxPolis - Fotolia.com

Wrażliwe dane, wśród których znajduje się m.in. numer PESEL, to łakomy kąsek dla wszelkiej maści oszustów. Ci ostatni tylko czekają na naszą chwilę nieuwagi i nie ma się im co dziwić - skradziona tożsamość może posłużyć np. do przeprowadzonej z sukcesem próby wyłudzenia kredytu czy pożyczki. Dlatego tak ważne staje się dziś edukowanie społeczeństwa w kwestii prewencyjnych metod ochrony danych osobowych
Jak wynika z 31. edycji raportu o dokumentach InfoDok, w III kwartale 2017 r. zablokowano 1756 prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 130,5 mln złotych. Rekord padł na Podlasiu, gdzie oszuści próbowali wyłudzić aż 20 milionów mln złotych. W świetle takich statystyk cieszyć może bez wątpienia fakt, że Polacy przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa swoich dokumentów - 3/4 z nas nie dopuszcza, aby ich dokument tożsamości dostał się w niepowołane ręce oraz nie pozostawia go poza zasięgiem wzroku. Warto jednak pamiętać, że nasze dane osobowe pojawiają się nie tylko w paszporcie, dowodzie czy prawie jazdy, ale są również dostępne w sieci, w rejestrach, umowach, czy dokumentach, na bezpieczeństwo których nie mamy po prostu wpływu.

O problemach ze „szczelnością” tych miejsc mówią często media i z nich dowiadujemy się o tym, że bezpieczeństwo także naszych danych może być zagrożone.

BIK bada poziom świadomości Polaków związany z ochroną tożsamości. W ostatnim tego rodzaju badaniu, aż 40% ankietowanych zadeklarowało, że medialne doniesienia na temat podejrzeń wycieku danych wpływają na zmianę ich postaw, związanych z ochroną tożsamości.

fot. MaxPolis - Fotolia.com

Dowód osobisty

Dane wrażliwe, do których m.in. należy PESEL osoby prywatnej lub właściciela firmy, to cenna informacja dla potencjalnych złodziei tożsamości.


Sposoby kradzieży danych


Dane tożsamości mogą zostać pozyskane w sposób oczywisty, np. w wyniku kradzieży lub zagubienia dowodu osobistego, z wyrzucanych na śmietnik dokumentów bądź nośników, lub na skutek włamania do komputera. Wiele codziennych aktywności może potencjalnie dawać możliwość pozyskania naszych danych osobowych i wykorzystania ich w celu wyłudzenia kredytu. Są to choćby zakupy w sieci, załatwianie spraw urzędowych, szukanie pracy, czy pobyt na wakacjach.

Trzeba działać prewencyjnie


Nasze dane w sieci, w rejestrach publicznych, a w tym także te, zawarte na dowodzie osobistym, mogą stać się łupem przestępcy. Warto wiedzieć, że jeśli dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsca urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego znajdą się w niepowołanych rękach, mogą stać się furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek.
Sposobów kradzieży danych jest wiele, zatem by uchronić się przed oszustwem, warto być przezornym i korzystać z w pełni zautomatyzowanej ochrony antywyłudzeniowej – z Alertu BIK.

Alerty dla klientów detalicznych


Powiadomienia, zapewniają ochronę przez cały rok, działają 24/h, 7 dni w tygodniu. Mechanizm jest prosty, jeśli klient jest w trakcie pozyskania nowego kredytu lub pożyczki, wówczas odebrane powiadomienie sms lub e-mail jest potwierdzeniem, że instytucja finansowa analizuje jego wniosek kredytowy. Jednak, gdy klient nie wnioskuje o nowy kredyt, wówczas Alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu lub zawarcie zobowiązania finansowego na jego dane osobowe. Dzięki informacji z Alertu można szybko zareagować i zapobiec wyłudzeniu.

Nowością, jest poszerzenie waloru ochronnego Alertu BIK o powiadomienia z powodu, np.: wpisania do BIK informacji o nowym zobowiązaniu na dane klienta, zaległości w opłacaniu abonamentu telefonicznego czy czynszu.

Podsumowując, Alerty BIK to narzędzie, które zabezpiecza przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane oraz tych pożyczek, które udzielane są przez firmy pożyczkowe korzystające z zasobów BIK w celu ochrony swoich klientów przed nadmiernym zapożyczaniem się czy właśnie przed wyłudzeniem pożyczki.

Firmy objęte ochroną Alertu


Alerty Moja Firma to pokrewna usługa prewencyjna BIK, obejmująca ochroną przed wyłudzeniem także firmy. Każda firma jest potencjalnie narażona na wyłudzenia danych, które mogą posłużyć przestępcom, np.: do przejęcia środków pieniężnych na rachunku firmowym, kupienia drogich smartfonów u operatora.

Dlatego korzystając z Alertu, właściciel firmy otrzyma powiadomienie SMS lub e-mail w momencie, gdy m.in. do BIK lub Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o dane jego firmy. Dzięki informacji o tym, która instytucja i kiedy pytała o dane firmowe, można natychmiast zareagować, a BIK pomoże wyjaśnić sytuację.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (7)

 • zuzanek / 2018-08-24 22:03:09

  No ale jak taki typowy "Nowak" ma się bronić przed takimi wyłudzeniami, jak teraz co chwilę gdzieś pokazuje się ten dowód ? Halo może by państwo coś by zrobiło w tej sytuacji ? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Tadek90 / 2018-08-26 00:00:16

   Marz sobie dalej. Ja mam wykupiony abonament w chronpesel i sam sobie zapewniam porządną ochronę. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • zuzanek / 2018-08-29 15:13:22

   W sumie to nienormalne wręcz że państwo nic z tym nie robi, każdy musu działać tylko na własną rękę. A co Cię akurat przekonało do chrońpesel ? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Tadek90 / 2018-09-03 15:37:46

   Nic mnie nie przekonało. To jedyna taka usługa na rynku, która daje mi poczucie bezpieczeństwa moich danych osobowych. Decyzja była prosta - kupuje. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • zuzanek / 2018-09-10 11:29:36

   Z ciekawości aktywowałam sobie miesiąc za darmo, zobaczę może i przedłużę współpracę dla własnego bezpieczeństwa odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Tadek90 / 2018-09-11 09:29:20

   Tutaj się nie ma co zastanawiać tylko trzeba działać i wykorzystywać ochronę jak jest dostępna. Szczególnie ze chronpesel to tylko 8zł miesięcznie. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • zuzanek / 2018-09-11 14:51:07

   Tadek90 napisał w dniu 2018-09-11 09:29:20
   Tutaj się nie ma co zastanawiać tylko trzeba działać i wykorzystywać ochronę jak jest dostępna. Szczególnie ze chronpesel to tylko 8zł miesięcznie.

   No tak ale to pakiet podstawowy w którym jest ta opcja zwrotu kosztów ? Czy to już w rozszerzeniu ? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 • Zły PESEL w PIT-11

  Dostałam od pracodawcy PIT-11, w którym PESEL miał pomyloną ostatnią liczbę, wysłałam PIT-37 z poprawnym numerem PESEL, później pracodawca ...

 • NIP czy PESEL?

  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, w grudniu 2015 r. zawiesiłam działalność gospodarczą a w kwietniu 2016 r. ją zlikwidowałam ...

 • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.