eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Życie na kredyt? Polacy w europejskiej czołówce

Życie na kredyt? Polacy w europejskiej czołówce

2018-03-01 09:17

Życie na kredyt? Polacy w europejskiej czołówce

Karty płatnicze © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Znamy wyniki najnowszego Raportu Płatności Konsumenckich Intrum Justitia - opracowania, które przygląda się, w jaki sposób kształtują się finansowe zachowania konsumentów ze Starego Kontynentu. Jego najnowsza edycja wskazuje m.in., że Polacy w wysokim stopniu akceptują zaciąganie kredytów - blisko połowa z nas nie widzi nic zdrożnego w pożyczaniu pieniędzy na cele konsumpcyjne. W tym zestawieniu bardziej skłonni do zadłużania się są tylko Łotysze (48 proc.). Na kolejnych miejscach plasują się Słowacy, Finowie i Niemcy.
Przed nami najświeższa odsłona corocznego badania Intrum Justitia. Opracowanie, tradycyjnie już, bierze pod lupę sytuację finansową oraz zachowania płatnicze konsumentów. W bieżącej edycji analizie poddano 24 europejskie kraje (w tym Polskę) i zebrano opinie 24 401 konsumentów. Co jakich wniosków prowadzi?

Okazuje się, że Polacy, jak już zresztą wspomniano we wstępie, dość chętnie zapożyczają się na zakupy. Dominują dobra trwałe, jak np. zakup sprzętu RTV, ale często za pożyczone pieniądze gotowi jesteśmy również finansować wakacyjny wypoczynek. W tym ostatnim przypadku wyprzedzają nas jedynie Irlandczycy, spośród których 29 proc. gotowych jest sfinansować urlop kredytem lub pożyczką.

Życie na kredyt. Rodzina, znajomi, a może bank… ?


Polacy pieniądze najczęściej pożyczają od rodziny. Po pomoc do najbliższych zgłosiło się 39 proc. ankietowanych. Na takie rozwiązanie chętniej od nas decydują się m.in. mieszkańcy Grecji, Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.
– Rodzinne pożyczki są bardzo popularne. Łatwiej jest nam negocjować ewentualne wydłużenie terminu zwrotu takiego zobowiązania. Co jest równie ważnie, od takiej pożyczki nie są naliczone odsetki, dzięki czemu nie nadwyrężamy dodatkowo swojego domowego budżetu. Musimy jednak pamiętać, że taki kredyt, jak każdy inny, powinniśmy spłacić w umówionym terminie – komentuje Katarzyna Płusa, ekspert Intrum Justitia. Wśród rodzimych, jak i pozostałych respondentów popularne są także tradycyjne, bankowe pożyczki i pomoc od znajomych. Warto zauważyć, że potrafimy dostrzec zagrożenia związane z łatwym dostępem do pożyczek. – Respondenci zwracają uwagę, że łatwy dostęp do pożyczek on-line przyczynia się do tego, że kredyty mogą zaciągnąć osoby, które nie powinny tego robić. Takiego zdania jest 60 proc. Polaków. Możliwość zaciągnięcia zobowiązania przez smartfon bardziej martwi tylko mieszkańców Estonii, Finlandii i Norwegii. W tych krajach ponad 70 proc. ankietowanych uważa, że w ten sposób pożyczki mogą zaciągnąć osoby, które nie powinny tego robić – dodaje Płusa.

Szkoła powinna stawiać na edukację finansową


Ponad połowa (53 proc.) ankietowanych Polaków żałuje, że w szkole nie nauczyła się więcej o domowych finansach. Jest to wynik zbliżony do średniej europejskiej, która wynosi 51 proc. Nie dziwi więc fakt, że 73 proc. rodzimych respondentów przyznało, że w szkole dzieci powinny uczyć się więcej na temat zarządzania domowym budżetem.
– Analizując wyniki naszego najnowszego badania zauważyliśmy, że coraz więcej osób zwraca uwagę na edukowanie dzieci w zakresie finansów. Jeśli chodzi o nasz kraj – dokładnie 85 proc. Polaków przyznało, że uczy swoje pociechy jak należy obchodzić się z pieniędzmi. Jest to wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej edycji raportu – mówi ekspert Intrum Justitia. Takie dane mogą napawać optymizmem i są dobrym prognostykiem dla młodych Polaków. – Młodzi ludzie już od najmłodszych lat powinni być zapoznawani z wartością pieniądza i zasadami dotyczącymi zarządzania finansami. To sprawi, że w przyszłości nie będą musieli korzystać z pomocy banków, rodziny czy znajomych, ponieważ będą odpowiednio i racjonalnie planować swój domowy budżet – dodaje Płusa.

fot. mat. prasowe

Państwa, których obywatele najczęściej kupują na kredyt

Polacy zadłużają się częściej niż Niemcy, ale rzadziej niż Łotysze


O raporcie
Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2017 r. na reprezentatywnej próbie, czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=24 401 wywiadów przeprowadzonych w 24 europejskich krajach. Grupa docelowa tego badania została zdefiniowana jako osoby (mężczyźni i kobiety) w wieku 18 lat i więcej, które są głównie lub częściowo odpowiedzialne za zarządzanie swoimi lub domowymi finansami. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu internetowej ankiety.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: